şükela:  tümü | bugün
  • (hakan günday'ın okurlarıyla buluştuğu bir toplantıdan...)

benimle orada burada tanışıp, hayranlığını dile getiren ve benden yazım konusunda tavsiyeler bekleyen okurlarıma iki şey söylüyorum.

1- kaybediyorsun. zaman kaybediyorsun. bana şu soruyu sorarken dahi zaman kaybediyorsun. bir an önce başla yazmaya. yaz. ama hep yaz.
    2- tanınmış tüm yazarların çeşitli söyleşilerde okurlarına verdiği tüm tavsiyeleri de unut. yaz. dilediğince.
  • son dönem türk edebiyatının sıradışı,yaratıcı ve en zeki yazarıdır kendileri. üniversite birinci sınıftayken oda arkadaşımın önerisiyle başladığım kinyas ve kayra ile gaza gelip bütün kitaplarını almıştım.

piç'ten bir alıntı yaparak sonlandırmak isterim:
    hayat seni öyle bir noktaya getirir ki kendini sevdiklerinle savaşırken ve nefret ettiklerinle sevişirken bulursun...üzülürsün.pişman olursun.sonra biraz zaman geçer ve tersinin bu dünyada işlemediğini anlarsın...
  • haftasonu tanistigim yazar. simdi basliyorum.. biliyorsunuz yaz dedi. oku degil.

giderken binbir dusunce ile yola ciktim. gecmise gidelim biraz. elif safak. asik olmak isteyen mini mini bir ergenim. elimde birkac kitabi dirada bekliyorum. sira bana geldi titrek ellerle uzattim. asabi bir ergenim ayrica. merhaba dedim. guler gibi yapti. 2 3 kitap imzaladi 4.yu uzattim yanimdakinin kitabini aldi. geri gelecek sandim beni yok sayip devam etti. elimdekileri masaya atip arkama bakmadan yurudum. hakan gunday. bohem ve umursamaz cumleleri kisiliginden geliyor diye cok emindim. yeni donem yazarlarindan da az begenirim. bir hakan gunday bir de birkac kisi daha vardir. neyse.. soguma dedim kendime. biliyorsun. yazarlar boyle. sen onun ic dunyasini sev. imzani al git dedim. uzatma dedim ayrica. hatta sirada bende olan tum kitaplarini yeniden alip 3unu imza icin verdim 2sini arkadasima imzalattirdim kendi adima. ama eminim birkac ton versem hepsini imzalardi. neyse. bekliyoruz.. 20 dakika gec geldi. yanimdan sirayi yardi iki insan. arkasindan yurudu. gec kaldim ve mazeretim yok dedi. al iste dedim. masasina oturmadi. ayakta sirayla aldi okurlarini. sira bana geldi. nasilsin dedi. iyiyim ya siz dedim. sohbet etmeye basladik. ne okudugumu ne yaptigimi sordu. konustu. ilk konusmamiz degildi. biliyorsunuz. ic dunyam cok ucuk kacik. kitapligima bakip farkli hayatlar katalogu goruyorum. hakan gunday da bir arkadasti benim icin. özelliklerini kendim belirledigim düşünceleri ise ona ait olan. gormeme izin verdigi kadar. ve sonra fotograf cekilmek istedim. kadraja degil bana bak dedi. konusmaya basladi. samimi ciksin dedi. guldum. yaninda birkac tane kagit vardi. geldiginde söylemişti buraya bana tavsiye ettiginiz film muzik kitaplari yazin dedi. ben de yadim. pessoa- huzursuzlugun kitabi. gandalf- gandalf. boyle okuyucu kitlesine sahip ve boylesine maddi kazanc saglayan insanlarin bu kadar efendi olmasi insanlığa umudumu tekrar yesertiyor sozluk. bu adam okunmali okutturulmali.
  • şimdiye kadar üç kitabını okuduğum yazar. ilk okuduğum kitabı , kinyas ve kayraydı. ilk kitabını beğenince o gazla az ve dahayı aldım. onları da okudum fakat ilki kadar beğenmedim. kinyas ve kayradaki o tadı bulamadım.belki de yazarın ilk kitabı olduğundan bilmiyorum , ama az ve daha da kendine göre güzeldi.
  • --- spoiler ---

''belki de, seni az tanıyorum , demek, seni kendimden çok biliyorum, demektir. bilmesem de, öğrenmek için her şeyi yaparım, demektir. belki de az , her şey demektir. ve belki de benim sana söyleyebileceğim tek şeydir.''

--- spoiler ---
  • konuk olduğu (bkz: bibliyofil) programının sözlük bölümünde tek kelime ile anlatılması istenen şey olarak 'çay ' denildiğinde bir süre düşünerek verdiği 'ekşi ' cevabı ile beni bir hayli şaşırtmış çok sevdiğim yazardır. ' aşk' denildiğinde 'an ', ' sosyal medya' denildiğinde de 'kalabalık' cevabını vermiştir kendisi.
  • bugün (bkz: bibliyofil) adlı programa konuk olan yazar. izledim,izledikçe jack london okumak istedim.
  • "her şey yolundaymış gibi görünüyordu ve herkes görünene aldanmaya hazırdı. çünkü görünene aldanmak, hayatı dayanılır kılmanın ilk şartıydı."
  • kendisi insanlığın özünü çok iyi ortaya koyduğu için, empati çok iyi yapabildiği ve bizi(insanı) bizden daha iyi tanıdığı için sevmeyenler var. çünkü kendileriyle yüzleşmek hoşlarına gitmiyor. inanılmaz kurgular, ütopik hikayeler gibi görünse de , derininde bilinçaltımızı bizimle paylaşan yazar...
  • kitaplarında önce bir kaçış ve sonlarda hep bir dönüş olan yazar.

anarşist ve nihilist bir karaktere sahip, bu yönüyle sağlam bir hayran kitlesi yakalamıştır kendisi. (bkz: kinyas ve kayra) (bkz: az)
hesabın var mı? giriş yap