şükela:  tümü | bugün
  • memleketi antalya olan anadolu üniversitesi hukuk fakültesi ceza muhakemesi hukuku hocalarından. bilgi birikimiyle, öğretme kabiliyetiyle öğrencilerini şanslı hissettiren hocalardan kendisi. ilerde alanındaki en iyilerden biri olacağını düşünüyorum*
  • kitabı çıkmıştır efendim. tebrik ederiz, başarılarının devamını umuyoruz.
  • anadolu üniversitesi hukuk fakültesi'nde ana bilim dalı ceza ve ceza muhakemesi hukuku olan öğretim üyesi.

kendisinin belirttiğine göre bu alanda çalışmaya başladığında, muhtemelen henüz bir akademisyen olmadan önce de, en çok ilgisini çeken alan ceza hukuku genel hükümlermiş. ceza muhakemesi alanını da usuli düzenlemelerle ilgilenen şekli bir hukuk dalı olarak görüyormuş. ancak daha sonradan kendisine tez danışmanı olarak metin feyzioğlu'nun atanması ve anadolu üniversitesi'nde ceza muhakemelerini yürütmek için hamide zafer'in görevlendirilip onun asistanlığını yapmasının etkileri, onlardan edindiği izlenimlerle beraber hakan hoca'nın ilgisini ceza muhakemeleri alanına yöneltmiş. bugüne baktığımızda da kendisi ceza genel hükümler derslerini vermemekte; ceza özel hükümler, ceza muhakemeleri ve infaz hukuku derslerini yürütmektedir.

hukuk fakültesinde ilgiyle takip ettiğim sayılı derslerden biri olan ceza özel hükümleri kendisinden alıyorum. muhakkak ki dersi severek takip edip her hafta birçok ders için yaptığımın aksine eksiksiz katılım sağlamaya çalışmamın bir nedeni de hakan hoca. derslerini işleyişi ve takip ettiği sistematik açısından kendine has bir üslubu var. mesela hakan hoca yargıtayın bir dairesinin kararını benimsediğini diğerininkini doğru bulmadığını bunun da nedenlerini kendi değerlendirmesini dile getirerek sıkça söyler. bu değerlendirmeleri de hiçbir zaman bir ceza hukuku yaklaşımı etrafında teklik, benzerlik göstermez. benim gözlemlediğim kadarıyla bu tutumu üzerinde hak kuramı anlayışı ve vicdani kanaatçilik fikirlerinin oldukça etkileri var. dolayısıyla hakan hoca kendi ceza yaklaşımını ortaya koyarken vize ve finalleri için kitaplardan istediğiniz gibi yararlanamazsınız. büyük ihtimalle sorumlu olup bilmeniz gerekenlerin aksine şeyler bulacaksınız doktrinde. yani hocayı sevmenizin yanında iyi notlar almak için de derse eksiksiz katılım sağlamalısınız. belki bir gün ceza özel hükümler kitabı çıkarırsa, umarım çıkarır, kaynaksızlık sıkıntısından kurtulunabilir.

okulda çan sistemi olduğu için notlar ortalamalar göz önüne alınarak değişmekte. kendisi bu işe ortalamanın 5 puan altını geçme notu dd belirleyerek bir standart getirmiştir. bütünlemelerde 1 yanlışın 1 doğruyu götürdüğü doğru yanlış sınavı da her sene mutlaktır.

derslerinde gerçekten çok rahat. derse çoğunlukla 15 dakika sonra gelir, kasmadan bilgiyi verir, gidebildiği kadar gider ve bir ara verir ki yarım saat sürer. 20 dakika arada anlaşırız fakat yarım saati bulur, 15 dakikada hemfikir olur 25 dakika sonra derse başlarız :) konunun konuyu açtığı çok oldu derste, başından geçenleri anlatır, kahkaha atar. ben memnunum, keşke dersler böyle yayılabilse hatta.

her hocam için yazıyorum genelde ne giyerler diye. işte :) valla nike tişört yer etmiş aklımda hakan hoca deyince.

çok dikkat çeken bir husus var; ne zaman adam adam öldürmek, uyuşturucu kullanmak suçlarının detaylarına girse bunları anlatırken canlandırıyor ve komik oluyor. mesela, gitti adamın kafasına sıktı derken filmlerdeki klişe "dat madafaka nigga" zencilerin yanlamasına silah doğrultması gibi, hayali bir torba tutuyormuş gibi burnuna götürmesi hahahah :) aslında kendisi trafik polis eğitim merkezinde de çalışmış, acaba oradan mı kaptı bu jesti bilmiyorum.

muhakak bir şey var ki iyi hocadır, sevin.
  • bana ilham veriyor. derslerini dinledikçe neden hukuk okuduğumu, neden bu mesleği yapmak istediğimi hatırlıyorum. ya şunu anlamanız lazım bir kere kendisi benim gözümde bir dumbledor bir gandalftır. gerçekten hukuktan soğuyordum artık. bunun için mi seçtim diyordum bu muydu hukuk böylemi olacaktı? kafamda soru işaretleri artık iyiden iyiye artmıştı. taaki halan hocadan ders dinleyinceye kadar.

yaz okulu sebebiyle sıkıştırılmış programlar vs nedeniyle 10 saat aralıksız dersi var ve 10 saat dinliyorum anlatsa degil 10, 24 saat dinlerim çünkü farklı biri. hani bazılarında o ışığı görürsünüz ya işte o tiplerden.

bakın şuan ergen popçu hayranı gibi yazmış olabilirim ama benim için ne demek olduğunu ne yazsam anlatamam. pazar günü sabaha karşı başlığına gelmiş yazıyorum işte öyle anlık gaz falan değil yani. ha şunu da söyleyeyim kendisi beni yolda görse tanımaz adımı bilmez. ama zaten olay burada. hiç tanımadığın birine ilham verebilmekte. bunu ancak bir işi tutkuyla yapabiliyorsan başarabilirsin.

ya şöyle anlatayım derste normal konuyu işliyoruz değil mi diğer cezacılar gibi normal tck maddesini söyle geç değil mi? yok işte hakan hoca aynı konuda anayasaya cmk ya pvsk ya tck ya hepsine birden değinebiliyor. maddelerin içeriğinden doktrin tartışmalarına, uygulanmasından kendine göre nasıl olması gerektiğine kadar en ince ayrıntısına kadar konusuna hakim.

umarım hayatta hep istediği şeyler olur. içimdeki hukuk aşkını, tutkusunu tekrar ateşlediği için kendisine teşekkürü bir borç bilirim. iyi ki varsınız hocam iyi ki işini sizin gibi yapan insanlar var.