şükela:  tümü | bugün
 • bilkent universitesi uluslar arası bolumunde cok degerli bir hoca, koyu galatasaraylıdır, ders saatlerini bile maclara gore ayarlar ama ders anlatısı o kadar zevk verir ki geceyarısı gelin dese gene usenmeden gidilebilir, rus tarihi (rusya tarihi degil lutfen) ve orta asya'daki turk halklarının tarihi konularında ders verir, cok guzel rusca konusur.
 • 4 saat ust uste dersine girince artik mide bulantisi bas donmesi ve hazim rahatsizliklarina yol acabilen ve o kadar saat dersin uzerine hakkindaki hic bir guzel yoruma katilamadiginiz naciz ve guzide hocamiz (dersinden az once ciktim ighhh)
 • 4 kere ders aldigim, yumusak kalpli, iyiliksever, kural tanimaz, alaninda mukemmel derecede uzman, gobekli, pek sevimli tatar. kesinlikle make up uygulamaz... sayet universite yonetimi zorlarsa "bilmek istedigim ne kadar soru varsa hepsini sorarim" diyerek beni yarmistir. hasta galatasarayli... ders anlatirken konu galatasaray'in mac kazandigi yerlere(sion mesela) gelince dort kose olur.
 • şimdiye kadar aldığım 50 küsür ders bir yana (mastırlar da dahil), onun dersi bir yana, o kadar çok sevmiştim dersinin ve kendisini, keşke mümkün olsa da bir kez daha alabilsem ondan ders, o kadar sevmiştim ki rus tarihi dersini, dersi aldıktan 4 ay sonra rusyaya gittim.
 • 4 yıldır işletme de burun sürtmekte olan bir öğrenciye napıyorum ben yahu
  dedirtmiş bir hocadır
  ilk başlarda derslerine girdiğimde bu herif biraz fazla türkçü dedim
  rusya tarihi diye bize türk toplumlarını anlatıyor diye düşündüm ne yalan söyleyim....
  sonra anladım ki hocamız aşmış böyle şeyleri...
  ideolojiymiş, siyasetmiş hepsi ders anlatırken tarumar olmuş, yanlış anlamışım kendisini.
  valla 4 saat ders anlatıyor ölüyoruz sıkıntıdan diyen varsa( ki ben hala sınıflarında
  böyle bir durum görmedim) herkesi cumartesi yaptığı fazladan derslere beklerim, cumartesi günü bu kadar öğrenciyi
  hiç bir zorlama olmadan toplayan bir insanoğlu görmedim ben valla..
 • gorbi'nin yapi kredi bankasinin davetlisi olarak turkiyeye yaptigi ziyaret boyunca tercumani olmustur.
 • hakan kirimli klaninin manevi lideri. hocam difuzyon ne die sorsaniz ona bile nasi bilmezsin yav diycek derecede kulturlu ve 2 dersinden a alib 3.72 ortalamam olmasina ragmen ikinci referansi vermiycek kadar da burokrasi dusmani biridir. kesinlikle ooole sanildigi gibi fenerbahceli oorencileri yemez, her ne kadar ali sen adli bi ooorencinin ortaliktan kayboldugu bilinmekteyse de. mebzul miktarda dilin hakimidir, ismail bey gasprinsky belgeselinde akademik danismanlik yapmaktadir. tanri 6 0 lik gsaray galibiyetini hakan kirimli yillara denk getirdi ya, baska bi sey istemem.
 • bir zamanlar macrocenter genel müdürü olan hakan kirimli kısa bir zaman da eski genoto şimdiki dogus oto da satış ve pazarlamadan sorumlu genel müdür yardımcılığı görevini yürütmiştür
 • bilkent üniversitesi rusya araştırmaları bölümünün başıdır kendisi, rus(ya) tarihi ve türk-müslüman halkları derslerini her sene düzenli olarak vermektedir, ayrıca yine her dönem master-doktora seviyesi için yeni bir ders uydurmaktadır misal; pan-slavizm, kırım harbi, '93 harbi gibi.

  kendisi dünya tatlısı bir insandır ama kendisinde aynı zamanda bir darth vader karizması da vardır, kendi kuralları vardır, her nekadar bürokrasiden nefret etsede (sovyet yönetimini tatmış bir insandır) prensipleri vardır ve ödün vermez.

  tarihçidir aslen, çarpıtılmış politize edilmiş tarihten nefret eder. gerçekleri bilmeden analitik yapmaya kalkanlar gibi değildir. misal rusya tarihinde sadece olayları anlatır, renkli ayrıntılar katar, tepe gözü çok iyi kullanır; haritaların yanı sıra üniformalar, bahsi geçen savaşın bir tablosu, bahsi geçen çarın portesini koyar. öyle ki 1.pyotr u sokakta görseniz tanırsınız.

  bir teoriye göre bu insanın anlattığı konular hiçte ilginç değildir, ama bu hocamız hint tarihi anlatsa aynen bugün rusya araştırmaları için olduğu gibi, bilkentte hint araştırmaları için insanlar kuyruk olacak dersi alan insan soluğu hindistan'da alacaktır... evet hocamız dersi çok güzel anlatmaktadır en olaya uzak insanın bile dersi aldıktan sonra st.petersburg'a gitme hayalleri kuracağı kesindir...

  dediğim gibi tarih i didaktik olmaktan çıkarır bu güzide şahsiyet. insan kırımla ilgili bir belgesel izlerken gözleri dolar sonra, gidip oralara yerleşesi gelir insanın , sanki salsalar kaybolmadan sokaklarında yürüyebilirmişiz gibi gelir bahçesaray'ın...
 • osmanlıca ve türk dilinin bütün lehçeleri yanında rusça, almanca, ingilizce'ye olan mükemmel hakimiyeti ve dahi diğer batı dillerini de okuyabilmesi ile ma'lumdur. önceden rusya, kafkasya, orta asya siyasetindeki güncel gelişmelerle alakalı televizyonlarda, gazetelerde ismine sıkça rastlansa da şu anda bu alanı yetiştirdiği öğrencilerine bırakarak akademik meşgalelere hasretmiştir kendisini. her dönem rusya tarihinin bir veçhesini derinlemesine inceleyen bir graduate dersi bir de lisans için siyasi tarih dersi açar. lisans dersini öğrencilerin kafasına sokabilmek için asistan tayfasını daha yazdan harita, resim, film, kitap ne varsa bulmaya, toparlamaya sevkeder. princeton'da, lse'de şurada burada rahle-i tedrisatından geçmiş birçok öğrencisi vardır. kalifiye olmayan asistan barındırmaz yanında. türkiye'de neredeyse gezmediği yer yoktur vilayetinden kasabasına, köyünden mezrasına. bundan mütevellit nerede ne yeneceğini mükemmelen bilir bunu galatasaray ve kırım tatarlığı aşkı kadar önemser. velhasılı "the akademisyen"dir kendileri.