• 2. sezon 1. bölüm:

-bir dakika zeynep'in ölümsüzlerin planı hakkındakı bilgisini dinleyin. anlat zeynep:

-ölümsüzler çok büyük bir saldırıya hazırlanıyorlar...

vay babanın düşmanını sikiyim. bu ne büyük bir istihbarattır... seyirci ters köşe..

tanım: netflix üyeliğimi iptal etmemi düşündüren dizidir.
  • (bkz: kenan komutan)
  • oyunculuk, senaryo, yönetmenlik, kurgu, görsel efektler iyidir, kötüdür tartışmayacağım.

ancak, bu dizi uluslararası topluma; deveye binip, çölde yaşamadığımızı göstermek açısından, seküler bir toplum olduğumuzu göstermek açısından, yapımlarında türk karakter diye kuzey afrikalı berberi ve arapları oynatan hollywood stereotipçiliğini yıkmak açısından, sinemamızın yurtdışında temsilini kim olduklarını çok iyi bildiğiniz pkk ilişkili "yerli" sinemacıların hegemonyasından çıkarma açısından önemli bir yapım.

190 ülkede hizmet veren bir platformda yayınlanan bu diziyi, her ülkeden 1000er kişi izlese, ben bir türk dizisi izledim ve hiç de öyle söylediğin tipte insanlar değil diyecek 189bin kişi yapar. farkındalık yaratmak açısından, başlangıç için iyi bir rakam ki çok daha fazla kişi izleyecektir diye tahmin ediyorum. daha fazla yapımın üretilmesini diliyorum.
  • buraya da bi ön edit atalım:
    birkaç bölümü kıtlattım, fragman kadar kötü değil diyeyim şimdilik. izleyin lan çocuklara destek olun.

fragmanı izleyince aşırı derecede utandım. demek ki sınırsız bütçe ve imkanla yarrak gibi iş çıkarmak da gayet olasıymış.
    izliycez mecbur. umarım bütün kötü oyunculuklar fragmandaki kadardır da ben tükürdüğümü yalarım.

ayrıca senaryo ingilizce yazılıp türkçeye çevrilmiş gibi. fragmanda diyo ki "biz sadık olanlarız" dünya üzerinde hiçbir türk buna benzer bir cümle kurmadı.
    dürümcüye gidip biz aç olanlarız diycem birazdan. istek gelirse tepkisini videoya çekerim.

gayet de "we are the loyal ones" cümlesinin türkçe çevirisi.

puhu tv'ye şahsiyet için tekrar saygı duydum. imkanlar belli sonuç belli.

edit ve bence spoiler yok ama siz bilirsiniz:

işimi gücümü bırakıp birkaç bölümü izledim. mecbur izliycem dedim, izlemezsem netflix'e ödediğim faturaya lanet olsun.

daha civcivli mevzulara gelmedim ama şu ana kadar biraz hakkını vererek yorumlamak isterim.

hakan karakteri için, bir kere çağatay ulusoy uygun görünüyor. çağatay bey'in yas tutma sahnelerini başarılı buldum.

zeynep karakteri aslında çok iyi bir karakter olabilecekken, sanırım biraz oyunculuktan biraz da repliklerden dolayı eğreti durmuş. ben yapım kısmından anlamam ama o karakter tam dozunda olsa buralarda ayasoyfa evimiz zeynep anamız diye gezerdik. belki ileride daha farklı olur.

zeynep'in babası bir çeşit doçent guru falan gibi geliyor şuan. ciddiyetle izleyemedim dgdgd.

izlemeye devam.

diziyi bitirdim editi büyük ihtimalle spoiler içeren şeyler yazarım------
    (anlam bütünlüğü ile ilgili ciddi sıkıntılarım var onun için başta özür dileyeyim)

öncelikle, dizi ile ilgili sevdiğim şeyler sıralı liste:
    1) okan yalabık: açıklamaya ihtiyacı yok. son zamanlarda aldığı kilolarından öpüyorum, artık ekranda daha çok okan yalabık var; harika bir olay.
    2) türkiye ile ilgili yanlış bilinenlere dair göndermeleri ve kültürü tanıtmalarını sevdim.
    -bir sahnede hakan, ceylan kızın tesbihinden çıkan arapça harfleri okuyamadı. "bu ne yav arapça bu anlamıyom" dedi. zeynep kağıdı elinden alıp, "arapça diil cnm osmanlıca .s" dedi. güzel bir açıklama umarım izleyen önyargılı at kafaları anlar.
    -mimar sinan, rumi (rumi dünya genelinde baya seviliyor) , fatih sultan mehmet gibi tarihi kişiliklerin isimleri geçmiş. aynı zamanda "biz de okuyoz yav" diye tolstoy, balzac falan serpiştirilmiş. güzel.
    -simit, tost, ayran, midye gibi gündelik sokak lezzetlerine değinilmiş.
    -emir, bir tane simitçi dayıya mazhar'ı sormaya gidiyor. dayı da başlıyo "o ne biçim soyadı yav ermeni midir rum mudur arnavut mudur...." diye yardırıyor. emir de "yav ne fark eder qes" diyip susturuyor. ırkçılık yapmayalım mesajı.
    3) ceylan, ceylan'ım, ceylom. seni yerim kız. harika bir tost yeme sahnesiydi. karaktere bayıldım, müzeden kaçış planı yaparken "uçuyo mu bu?" repliğine epey güldüm.
    4) aşırı spoiler maddesi:
    son bölümdeki twisti sevdim. hayır twist dediğim ölümsüzün mazhar yerine faysal çıkması değil; ölümsüz faysalın aslında aşk adamı olması. okan yalabık'ın aşk adamı olmadığı bir rol olamazdı zaten. saygılar.
    5) 2. sezonda burçin terzioğlu olma ihtimali. ben senin o dizide olma ihtimalini sevdim burçin.

sevmediğim şeyleri listelemek istemiyorum ama genelde cast.
    ben bu dizi dünyanın en kötü dizisi olsaydı bile yine izlerdim, çünkü yenilerinin gelmesini istiyorum. çünkü hala türkiye ortalamasının üstünde, çünkü o kadar kişinin emeği var ve yapmak için değil güzel bir amaçla yapılmış bir dizi olduğunu hissettim.
    2. sezonunu da kesinlikle izlerim ki bence 2. sezonu daha güzel olacak.
    benim bu diziyi izlemeyi bırakmam için ahlaki değerlerime falan hakaret etmeleri gerekir ki pek ahlaki değerim yok.

yeni sezonda görüşmek üzere.
  • sezon 1 özeti;

sadık olanlardan mısın? evet sen de mi sadık olanlardansın? evet. aslanım bee çak. hadi şu ölümsüzü bulalım artık ya. hakan bekle ben de gelicem. hayır zeynep sen burda bekle. baba ben de gelicem. hayır zeynep sen kal seni tehlikeye atamam. niye ya ben de sadık olanlardanım. faysal bey. leyla. faysal bey. hançeri bul. hançeri getir. hançer.

son.

şeklinde cereyan eden dizi.
  • dikkatimi çeken,normal bir dizide faysala karşı hakanı savunmamız lazım yani ölümsüzleri kötü göstermeleri ve bizim hakanın yanında olmamız gerekir.bu dizide faysal kötü adam değil ki hakan yavsak.faysal diyo ki efendi gibi diğer ölümsüzler skmde değil ben karımı geri getircem,hakan diyo ki yok.pezevenk, bırak karısına ulaşsın adam,zaten karısını öldürmelerine rağmen adam hakanı öldürmeye çalışmıyo hakan yavşaklaşınca adam sıkıntı çıkarıyo.
    faysal bence kral.sıçam hakana
  • yurtdışına açılan bir mecrada türk kadınlarının da dünyanın geri kalanı gibi özgürce seviştiğini , çalışma yaşamında var olduğunu, peçe ve baş örtüsüne mahkum olmadığını ,alkolünü içtiğini göstermesi açısından başka maalesef olumlu bir özelliği olmayan dizi.

buna rağmen haftasonu hepsini bitirdim mi bitirdim. sanırım sürekli altyazı takip etmek zorunda olduğumuz bir mecrada anadilimde bir dizi izlemek kolay geldi, konunun temeli da her ne kadar kötü işlenmiş olmasına rağmen ilgi çekici ve merak uyandırdığı için su gibi aktı * .

dialogların bu denli orta okul müsameresi tadında olmasını herkes vurgulamış. ben arkasında başka bir neden düşünüyorum. belki netflix böyle istemiş olabilir yurtdışında insanlar kolayca takip edebilsin diye veya başka açıklaması vardır. çünkü bu kadar aleni kötü olamaz.

bir ara diziyi ingilizce dublaj olarak izledim seslendiren kız hazar ergüçlü den daha başarılıydı.

--- spoiler ---

muhtemelen dünyanın en yeteneksiz süper kahramanı bize nasip oldu. muhafız görevi aldığında sadece bir tane ölümsüz kalmıştı. dizi bittiğinde kendinden önceki muhafızların öldürdüğü ölümsüzleri de canlandırdı.

(bkz: you had one job)

--- spoiler ---
  • -ben akıcı bir şekilde izledim, gayet izlenebilir bi dizi. takıldığım noktalar oldu ama neyse dedim geçtim. 2. sezon daha kaliteli olacaktır.

-çağatay ulusoy yerine kıvanç tatlıtuğ ya da aras bulut iynemli olsaymış daha etkili olurmuş.

-seviyoruz seni simay reis.

--- spoiler ---

muhafız gelmeden önce istanbul daha iyi korunuyordu, muhafız geldi anasını sikti şehrin.

--- spoiler ---
  • seslendirmeyi ingilizce altyazıyı türkçe yapın çok güzel oluyor
  • --- spoiler ---

lan spoiler koymama gerek de yok ama neyse...

s02e04 müydü nerede bir sahne var. bak dizideki heeeeeeeeeer türlü aptallığı* bir kenara bırakıp buna odaklanacağım.

sahne şu: hakan ile leyla, piraye'yi öldürmek için işbirliği yapacak, leyla piraye'yi oyalayacak, hakan da çaktırmadan gelip hançeri takacak piraye'ye. aşırı mantıklı senaryo. ciddiyim bak, bu senaryo mantıklı görünüyor onca şeyden sonra.

velhasıl efendim, leyla işini harika şekilde yapar, piraye'yi istediği konuma doğru çeker, laflarla oyalar falan... o arada hakan arkadan yaklaşır, hançeri elindedir.

beklediğim şey hakan gelecek sırtından pıçaa takacak ve yoluna bakacak. ama tam o anda bir şey olur ve kahramanımız nedense hançeri şu şekilde saplamak ister.

https://eksiup.com/p/6o4742f7tsed

evet evet... kim olduğu görülmeden bile arkadan saplayabileceği hançeri, tam olarak bu şekilde yukarıdan uzanarak önden saplamaya çalışır. sonrasında piraye refleksle engeller, sonra 3 dakika dövüşürler vs. sonunda yine sapladı hançeri ama gereksiz aksiyon.

ha şimdi, diyen olursa "ya biraderim işin mi yoktu da bununla uğraştın sen şimdi?!" diye... çok net söyleyebilirim ki şu görseli hazırladığım süre ve verdiğim emek, şu dizinin diyaloglarını yazan ekip ya da kişininkinden çok çok daha fazla. bu mesajı vermek için uğraştım. eyyorlamam bu kadar.

--- spoiler ---

t: yaratıcılıktan zerre nasibini alamamış bir insan olarak, 1 saatimi harcayarak sikik sokuk diyaloglarını çok daha güzel hale getirebileceğim dizi.
hesabın var mı? giriş yap