şükela:  tümü | bugün
130 entry daha
 • graeme souness'ın hayatımda çalıştığım en büyük futbolcu dediği target striker..
  türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyisi..
 • en az 2 yıl daha futboldan anlamayan insanlara target striker kavramının ne olduğunu gösterecek olan türk futbol tarihinin en iyi santraforu..
 • attığı gollerin %90ında şans bu abi, 100 kere gelse 99unu atamaz yorumu yapılan adam..
 • efsunlu kafaya sahip olan adam..kafasıyla her türlü gol atabilecek olan tek oyuncu..
 • yurt dışında geçirdiğim süre olmasaydı demeyen, bazı kişileri kastederek eğer bu kişiler olmasaydı şu an 300.golümü konuşuyor olurduk diyen futbolcu..burdan da çıkan şudur ki kendisi aslında daima dışarı zorla gönderilmiştir(özellikle torino ve juve maceraları) ama kendisi daima galatasaray'da kalmak istemiştir..
 • son 2 yıldır gösteriyor ki avrupa'da çok tutunamamasına, hatta bazen uzun süre oynayamamasına rağmen son derece önemli şeyler öğrenmiş, bundan bile ders çıkartmış bir insan kendisi.. öncelikle hayatı boyunca eleştirildiği gol kaçırma hastalığı artık yok bu adamda.. geçen sene lig ve özellikle şampiyonlar ligi'nde çok zor maçlarda girdiği bütün pozisyonları gole çevirdi kendisi.. bu sene de aynı şekilde devam ediyor, elbette kaçırıyor yine ama her futbolcunun, forvetin kaçırdığı tipte pozisyonlar oluyor bunlar..

  ikinci olarak enerjisini maç içinde harika yayıyor, 33 yaşında olmasına rağmen(ki bu adam geçtiğimiz senelerde uzun süre antrenman dahi yapamadığı dönemler yaşadı) maçların 90.dksında bile eşekler gibi koşuyor, presini yapıyor, defansa gelip adam markajına giriyor.. eskisi kadar deli danalar gibi koşmuyor fakat hala topa basışları, rakip defansla uğraşmaları eski düzeyinde devam ediyor..

  ve son olarak tekniği inanılmaz gelişti.. bir oyuncunun 30undan sonra tekniğine bu kadar şey koyması akıl alır gibi değil.. sırtı kaleye dönükken takım arkadaşlarının onu duvar gibi kullanması sırasında verdiği tek paslar, ufak dokunuşlar harikulade.. topla birlikte koşarken eskisi gibi kendine güvensiz değil.. ayrıca sol ayağını da inanılmaz geliştirmiş durumda.. geçen sene attığı gollerin neredeyse yarısı sol ayağıyla gelmişti.. bu sene de çok zor vuruşları sol ayağıyla gole çevirmeyi başardı.. sonuç olarak 33 yaşındaki hırsıyla, kendini hala geliştirmesiyle ben futbolcuyum, oldum artık diyen bazı götü kalkmış denyolara hala ders olması gereken futbolcudur, bir numaradır, futbolu bırakana kadar bir numara kalacaktır..
 • nasıl bir kompleksmiş bu anlayamadım ki ben, en son world cup 2002'de böyleydi, budaklı meşe odunuyla dövmek isteyen mi ararsın, anasına bacısına sövenler mi ararsın, böyledir daima.. daima bunlara maruz kalmış topçudur sukur..

  kahvede, cafe'de maç izlersin, galatasaray ya da milli takımdır.. takımın bütün oyuncuları hata yapar, lakin sukur yaptığında hatayı anormal küfürler yükselir.. neden peki? zira türk insanı hiçbir şekilde futbolu derinlemesine analiz edemez.. gol kaçıran adam her zaman tu kakadır.. sisteme, takım organizasyonuna yaptığı katkılar genelde kimsenin umrunda değildir..

  sukur'un yanındakiler daima sukur'den iyi addedilir, sukur'un bu adamların önünü kestiğinden vs.'den bahsedilir.. dünya kupası zamanında ilhan mansız'dı bu oyuncu, şu anda dünya futbol piyasasında adı yok.. şu anda da fatih tekke.. bu fatih tekke 28 yaşını doldurmuş, 29una girmiş bir adam lakin şu ana kadar gerek kulübünde olsun, gerek milli takımda olsun takımına kazandırdığı tek bir büyük maç yok.. geçen sene 30 gol atmış diyarbakır'a, malatya'ya, kayseri'ye 2şer takarak.. kral olmuş.. kazandırdığı tek bir derbi yok takımına.. milli takımda tek bir zor maçta golü yok.. türkiye'nin grupta en büyük rakipleri ukrayna, yunanistan ve danimarka'yla 6 maç yapılmış, fatih tekke hiçbir maçta vasatı geçememiş, bu 6 maçta tek gol atamamış.. kazakistan'a 2şer 2şer yazıp milli takım golcüsü olmuş.. işte o zamanlar kesik yiyen sukur takıma girmiş.. şu son 2 danimarka ve ukrayna maçında fatih tekke'nin yaptığı katkının 5 katını yapmış.. danimarka maçında 2 gol kaçırmış eywallah.. peki o 1.90lık defans oyuncularını maç boyu paspasa çevirmesini ne yapacağız.. bence maçta türkiye'nin en iyi oyuncularından biriydi, sadece kaçırdığı goller nedeniyle bir yığın küfür yedi..(gollerden birini atsa bile maçı kazanacağımızın garantisi de yok)
  2 maçta bir fatih tekke'ye bakın, bir hakan sukur'e.. biri türkiye'nin en yetenekli golcüsüymüş.. peehh.. diğeri de bildiğin kazması.. bir bakın takım organizasyonuna yaptığı katkılara.. şu 2 maçta tekke sukur'den çok şey kazandırmıştır takıma diyen adamın alnını karışlarım..

  ha türkiye konuşur, sonra bundan güç alan tekke de ortaya çıkıp 29 yaşında 30 gol attı diye star olduğu türkiye'de bazıları nedeniyle ben milli takımda oynayamadım, kendimi gösteremedim diye gaza gelip alttan adam eleştirir.. bir tane adam çıkıp yahu bu yaşına gelmişsin, bana takımına büyük maç kazandırdığın bir müsabaka gösterebilir misin diye sormaz.. cümle altından laf soktuğu adamsa dünyanın en büyük başarılarını kazanmıştır.. böyle futbol seyircisinin olduğu ülkede vasıfsız fatih tekke'ler sukur'e saydırır, ama sukur kalır, bu adamlar geçer gider.. daima böyle olmuştur, bu adam futbolu bırakana kadar da böyle olacaktır..

  türk futbol tarihinin en başarılı 1-2 futbolcusundan birine yıllardır küfredenlere, saydıranlara selam, yola devam hakan sukur.. her zaman yaptığın gibi..
 • hakkında sayısız saptama yapılabilecek bir adamdır elbet, zaten yazsan hayatı 3 ciltlik kitap olur, biz burda 2-3 madde yazmışız nedir ki yani..

  sukur çok genç yaşta galatasaray'a yani büyük bir kulübe gelmiştir bu doğru.. peki neden? bu kadar erken farkedilmesini sağlayan yeteneği değil midir buna neden olan.. bu hakan sukur'un övülecek noktasıyken burdan insan nasıl yerilir hakikaten anlamak zordur.. hakan sukur'e verilen şanslar kimseye verilmemiş.. peki neden verilmemiş yahu? buna bir cevap arayacağımıza çeşitli imalarla adamın yıllarca elde ettiği şeyler nasıl alçaltmaya çalışılır hakikaten anlamak zor.. galatasaray, fenerbahçe, beşiktaş ve trabzon'a 20 yaşında sayısız genç yetenek geldi.. neden içlerinden bir tane hakan sukur çıkmadı onu soracağımıza hala burdan bak gençlere şans vermezsen olmaz edebiyatı yapılıyor..

  adrian ilie, tugay kerimoğlu gibi adamlar galatasaray'dan neden kopartılmıştır.. başarılı oldukları için.. peki aynı mantıkla hakan sukur koparılmamış mıdır? torino zamanında tugay ve ilie'de olduğu gibi bonservisini ödeyip sukur'u kadrosuna katmamış mıdır.. yine aynı şekilde inter'e gidip galatasaray tarihinin bir futbolcudan elde ettiği en yüksek geliri sukur getirmemiş midir galatasaray spor kulübüne..(bosmanla gitmesine rağmen) sanki bu adamlar transfer oldu da sukur koruma altında, yahu biraz bakalım geriye, düşünüp yazalım, değil mi?

  fatih tekke küme düşmeye oynayan takımlarda oynamış hayatı boyunca.. yahu bunda suçlu sukur mu? fatih tekke hakan sukur gibi 20 yaşında büyük kulüplere gelecek ışığı gösteremişse ben sukur'u mu suçlayacağım, kendisini gösteremeyen fatih tekke'yi mi? türkiye gibi yetenekli futbolcunun çok az ortaya çıktığı bir ülkede bu tip adamlar direk farkedilir.. 28 yaşına kadar fatih tekke kendi futbol karakterini ortaya koyamayıp büyük bir takıma transfer olamadıysa bunda suçlu başkaları değil kendisidir.. her insan kendi şansını yaratır, bu şansı yaratamayanlar böyle hiçbir iz bırakmadan yok olur giderler..

  sukur türkiye dışında başarılı olamamıştır doğru.. lakin kendi ülkesi dışında iyi performans gösterememiş sayısız kaliteli futbolcu vardır dünyada.. fenerbahçe'ye gelen ortega'dan tutun da brezilyalı yıldız edmundo'ya kadar.. kendi ülkesinde efsane top oynayan bir adam dışarda yapamadı diye yeteneksiz ilan edilmez, inter tarafından transfer edildi, juve tarafından ısrarla istendi diye saygı duyulur.. 100 küsur yıllık futbol tarihimizde kaç tane oyuncumuzun adı böyle büyük kulüplerle birlikte anılmış ona bakmak gerekir..

  hayır bir de acı olan taraf şu.. galatasaray'a sayısız iyi hoca gelmiş, türkiye sayısız hoca tarafından yönetilmiş.. hemen sayalım isimleri aklımıza gelen.. karl heinz feldkamp, reiner hollmann, fatih terim, reinhard saftig, graeme souness, eric gerets galatasaray'da, milli takımda fatih terim, şenol güneş, mustafa denizli.. bu adamların hiçbiri sukur'den hiçbir türlü vazgeçmemiş.. adamı devamlı ısrarla oynatmışlar.. ya bu adamların hepsi vasıfsız yukardan emir alıyorlar.. elde edecekleri başarıları baltalama uğruna saplanmışlar bir adama.. ya da bu adama ısrarla bok atan insanlar futboldan anlamıyor.. başka bir açıklaması yok bunun..

  neymiş efendim arkasında hagi, popescu varmış.. yahu bu adam 14 yıl galatasaray'da.. hadi 2 yılı dışardaydı at onu.. 12 yıl.. sadece 4 yılında o adamlarla beraberdi.. el insaf yahu.. biraz araştırma, biraz bir şeyler yazarken kitaplara, dergilere bakma.. başka bir şey istemiyorum..

  zorda mı kaldık, hemen saralım hagi'ye, popescu'ya.. yırtarız nasıl olsa değil mi? galatasaray'ın, milli takımın teknik direktörleri, idari sorumluları hepsi aptal.. bir tek biz akıllıyız.. oktay, arif, ilhan mansız, fatih tekke ve daha niceleri.. hepsi sukur'den daha yetenekli fakat bu aptal hocalar, idareciler bu adamları almaya uğraşacağına saplanıp kalmışlar bu takoza, bu kazmaya.. 15 senedir bu şekilde gidiyor hakan sukur.. ben hakikaten bu hakan sukur kadar ballısını görmedim kardeşim.. ondan yetenekli 10 topçu gelmiş türk futboluna ama 5-10 adamın mallıkları yüzünden hepsi bitmiş, bir hakan sukur çıkmış ortaya.. helal olsun ne diyeyim..

  gerçekten büyük insanmış bu hakan sukur..
 • 16 kasım 2005 türkiye isviçre maçında isviçrelilerin defansif açıdan en çok güvendikleri ve gelecek vaad eden ismi olan phillippe senderos'u 90 dakika boyunca paspas etmiş, kendisine kanattan kesilen ya da mecburiyetten geriden şişirilen 30-40 topun %90'ını almış, indirmiş, kafasıyla iki tane muhteşem asist yapıp takımını oyunun içinde tutmuşken 2. golü yer yemez, takımın belki de en iyi ismi olmasına rağmen aleyhine tezahürat başlamış olan türk futbol tarihinin en büyük oyuncusu..

  maçtan sonra takım arkadaşlarımla helalleştim tarzında milli takımı bıraktığına dair açıklamalar yapmış kendisi, bundan sonra çağrılsa da reddetsin zaten.. vefa, minnet, teşekkür nedir bilmeyen bazı türk milletinden komik insanların(ne yazık ki türktür bunlar evet) belki 3 kat daha iyi takımı olur hakan sukur'suz.. sukur de kendisini parçaladığı, yüreğini, terini, bütün gücünü ortaya koyduğu bir maçta bile ilk yuhalanan insan olmaz, daha huzurlu, daha mutlu bir hayat sürer birkaç yıl daha sürecek olan futbol hayatının son demlerinde..

  inşallah bu maç son maçı olur milli takımda, zira bu maçtan güzel bir final yapamazdı bir futbolcu herhangi bir formaya..
 • 16 nisan 2006 galatasaray çaykur rizespor maçında hayatımda gördüğüm en iyi 5 performansından birini ortaya koyan, onu bırakın en iyi performansı mıydı acaba bu diye düşündüren mükemmel herif.. maçı izlediğim mekanda herkesin hep bir ağızdan laylara laylara hakan şükür çekmelerine neden olacak kadar çıldırtmıştır bu maçta.. aldığı her topta rakibinin üstüne giden, adam geçmeye çalışan(yanlış duymadınız) çoğunda da başarılı olan bir hakan sukur.. galatasaray'ın 3. golünde de adam ekarte ederek köşeye taktığı gol kuşkusuz attığı en güzel goldü bu sene.. yaş 35, 90 dakika sahada koşuyor, 7-8 top kaybettiriyor rize defansına.. aynı pozisyonda 2 defa top çalıyor ve samiyen olsun, ankara'daki herhangi bir bar olsun, herkesi hep bir ağızdan hakan sukur diye bağırttırıyor..

  belki haftaya yine vasat oynayacak, belki sahada dökülecek.. anormal değil zaten bu yaşta olan biri için.. fakat bir şey değişmeyecek.. o da ne kadar büyük olduğu..
4298 entry daha