şükela:  tümü | bugün
 • sevgi sozcukleri olarak kufurler ile hakaretsiz hale getirilmiş bir ağzı burnu oynayan özgürlük türü. doya doya sıçalım batıralım mesela buraları... *
  boynuz: (bkz: maskeli yazar)
 • aslında olmayan özgürlük. ya da olmaması gereken.
 • demokrasiye, kişilik haklarına, şuna, buna, vırta zırta inanmıyorum diye beyan veren birinin kısıtlı bir şekilde sahip olabileceği bir şey olabilir. neden olmasın?

  sözlükte düşünüyorum mesela; bir buton olur, ona basınca disclaimer/feragatname türü bir şey çıkar. hakaret eden ve edilmesi muhtemel kişi buna bastıktan sonra okuyacaklarından ötürü kimsecikleri sorumlu tutmayacağını doğrular. sonrası yaratıcılığa kalmış.

  böyle kontrollü bir şekilde, mahkemesiz, avukatsız, davasız, kapalı devre gider bu iş. yüze tüküren ve yüzüne tükürülmüş olması muhtemel olan kardeş kardeş okuyup yazar. deşarj olmak istiyor vatandaş, bir bakmak lazım.
 • var mıdır diye merak ediyorum..

  (bkz: #21392603)

  (bkz: rusdeme zale/@kirazsekeri)
 • küfür etme özgürlüğü ile ruh eşi olup, aslında var olmayan şeydir.
 • şahsi kanaatimce, yasal olarak var olması gereken, ancak toplumsal olarak baskılanması gereken bir hak, özgürlük (en azından şimdilik).

  neden yasal olarak var olmasında bir sıkıntı yok ? çünkü, teknik olarak karşıdaki kişiye hakaret etmekle ona doğrudan bir zarar vermiş olmuyorsun. kişilik hakları vs dediğin aslında gayet soyut şeyler, tamamen insan psikolojisi ile ilgili şeyler yani, hatta bu olay abartılırsa insanlar her bi şeyi hakaret olarak algılayabilir ve bu nedenle ifade özgürlüğü tamamen kısıtlanabilir. bu nedenle, yasal olarak bu hak var olmalı.

  ancak, toplumsal olarak baskılanmalı. neden baskılanmalı ? çünkü dediğim gibi, insan psikolojisi denen bi hede var, karşıdaki insanların davranışları da bizi etkiliyor, yapacaklarımız üzerinde baskı oluşturabiliyor. yani, bir insana hakaret etmekle doğrudan olmasa da dolaylı olarak onun özgürlük alanını kısıtlamış oluyorsun. o nedenle, insanlar bir gün çok güçlü olup da, psikolojik olarak her türlü hakareti kaldırabilecek bir seviyeye gelene kadar bu konu toplumsal olarak baskılanmalı. yani, anti-hakaret yönünde bir bilinçlenme oluşmalı.
 • baktığımız zaman toplumun heryerinde ağız dolusuyla küfürler saçarak konusabiliyoruz. kimse kimseyi de küfür etti bana diyerek mahkemeye vermez. buna bi çözüm
 • (bkz: #46334569)
 • yanlış.

  hakaret etmek asla bir özgürlük değildir. demokrasiyi bir tarafından anlayanların uydurmasıdır. demokrasi bir kurallar rejimidir. yani demokratik toplumlarda toplumsal huzur için belirli toplumsal kurallar vardır. bu toplumsal kurallar arasında bir başkasına hakaret etme özgürlüğü yoktur; çünkü hakaret etme kişinin özlük haklarına saldırıdır ve kabul edilebilir bir şey değildir.

  bir şey için "sevmiyorum." ya da "yeterince güzel bulmuyorum." demekle "bence bok gibi.", "neden var ki?", "dinleyenler salak." demek arasındaki farkı anlayabilmek için belirli bir eğitim düzeyine sahip olmak gerekiyor. eleştiri, olumlu ya da olumsuz, varolan bir durumu ortaya koymak ve çoğunlukla da bunun üzerine daha iyisini kurmak için yapılır. eleştiri, bir nefret söylemi aracı olamaz. olduğu takdirde eleştiri olmaktan çıkarak hakaret etmeye dönüşür ki bu, yukarıda da belirttiğim gibi, özgürlük değildir. bireylerin benlik saygılarını, kişiliklerini ya da belirli özelliklerini incitici yorumları yapma özgürlüğüne kimse sahip değildir; siz bu hakkı kendinizde görseniz bile.

  siz, eğer kendinizde bir başkasına hakaret etme özgürlüğünü görüyorsanız, üzgünüm ama yeterince eğitimli değilsiniz demektir. bu yüzden de bu yazdıklarımı algılayabileceğinizi sanmıyorum.
 • bizde "gizliden" hakaret etme özgürlüğü var ama bu yok. yani soyle ki: ornegin halk devleti bi guzel duzuyor, ancak bu eylemi söze dokse insanlar aliniyor.