şükela:  tümü | bugün
  • söylenilen bir sözün karmaşıklığından dolayı ne demek istediği anlaşılmayınca, sözün söylendiği kişinin verdiği tepki..
  • aynı cümle içinde hakaret ve iltifat varsa hangisinin daha çok vurgulandığını öğrenmek için sorulan soru..
  • tanışıklığımız daha yeni olduğu bir dönemde bir arkadaşıma söylediğim iltifat amaçlı "göründüğünden de zekiymişsin" sözümün karşı tarafça neredeyse hakaret olarak algılanması üzerine benim kafamda oluşan sorunsal. samimi olduktan sonra, orada burada arkadaşlarıma "bana böyle dedi, hakaret mi etti iltifat mı etti, anlayamadım" dediği kulağıma çalındı. ben hala iddia ediyorum ki o söz iltifattır. çünkü demek istiyorsun ki "zaten zeki görünüyorsun ama göründüğünden de zekisin" ama "göründüğün kadar aptal değilmişsin" dersen o zaman olay değişir.
  • seni kimse benim kadar sevemez cumlesinin taa kendisi ; boks gibi sag adim atarken sol vuran olagandan farklı darbe indiren...

analizi:

*kavram kargaşası:
    duygunun ölçülebilir olabilecegini düşünücek kadar kavram kargaşasındayım,
    başkalarının adına karar verebilecegimi ,onları onlardan daha iyi bilecegimi iddaa edicek kadar da kendimi bilmezim üstelik
    iş bu anlaşmaya göre sen bir farkındasızı seviyorsun , farkındasızın taa kendisi salak olan sensin bu sebeple

*bencillik:
    istediğimi almak kimbilir belki icimde ki öfkeyi dışa vurmak icin kavramları tanımları alet ediyorum
    işime geldigi zaman senin uzerinde baskı kurmak için psikolojik trawma yaratmaya calışıcak kadar bencil bir adamım

*kişiye hakaret:
    ya işte ne sandın güzelim sen öyle sevilmeye layık degilsin ki benden başkası bunu başaramaz hele benim kadar hic
    yalnız kalıcaksın hic uzatmadan kapan dizlerime af dile tanrıya dua et sana dönmem için yalvar ,
    boyle bir sevginin layık gorulmeyecegi insan musveddesi seni...

*kendine hakaret:
    başkasının bu denli sevgisine layık gormedigim sen,
    ve ben de nasıl bir adamım ki sevilmeye layık olmayanı seviyorum,neyim ben...

hoş mu bu tablo şimdi...
  • bu ince sorunsala en kaba örnek ise:
    "hamilelik sana çok yakışmış"
    lafıdır. ağızdan çıkan bu sihirli söz öbeğinin, iltifat edelim derken hakarete dönüşme olasılığı çok fazladır. o yüzden ağzımızı kapayalım ve durumu dikkatlice tetkik etmeden konuşmayalım*.
  • "45 tane çocuğum olsa en az birinin senden olmasını isterdim", gibi...
  • sözlükte tanıştığım hoşlanısı kadın bugün bana yavşak dedi. kişiliğime söylenmiş bu kelime nasıl desem sözlük bilemedim. neyse ya hoş kız, varsın desin.
  • - senden başkası bana niye baksın?

ne diyeyim bilemedim ya la :/
  • üzerinden zaman da geçmesine rağmen çözemediğim bir tane var aslında.

arkadaşım aracılığıyla gittiğim partide onun arkadaşlarından biriyle flörtleşme gayet iyi giderken arkadaşım aramıza girip konuşmanın ortasında sanki sevgilim varmış imasında bulunuyor. üstelik kızın sorduğu "bunun sevgilisi mi var?" sorusuna "evet" cevabı veriyor. flörtleştiğim arkadaşı bir anda öyle bir gidiyor ki tek bir söz söylemeye fırsatım bile olmuyor. tokat yemediğime şükrediyorum.

hakaret mi iltifat mı kısmı ise bunun sonrasında:

ben: kızım benim sevgilim mi var? kimmiş benim sevgilim?
    arkadaş: var tabii. sen böyle konuşursan tüm kadınlar sevgilin.