şükela:  tümü | bugün
  • ortalama bir taraftarın dahi göremediği hakikat. buradan bile anlaşılıyor kimsenin sorunu çözmeye dair bir çözüm üretme çabası olmadığı.

şike süreci ve passolig uygulaması ile düşen taraftar sayısını arttırmak için stat yatırımları yapıldı, yeni statlar yapıldı. kimi devlet desteği, kimi de kendi olanakları ile.

bein gelip * muazzam bir para koydu ortaya. lige yatırım yaptı. para hacmini yükseltti.

kulüpler inanılmaz yatırım yaparak sezonu renklendirmeye çalışıyor. yeni statlar, yüksek ücretler, iyi takımlar...her şey var ligde. seyirci sayısı şimdiden geçen sezona göre %40 artmış.

ben bütün bunların olduğu ligde düdük çalıp faul verdikten sonra oyunu başlatan takımı durdurup faulün bir metre geriden kullanılması gerektiği tespitini yapan hakem görmek istemiyorum. oyunun temposunu ne yerde yatan adam, ne de yavaş çıkan oyuncu düşürüyor. tamamıyla işini yapamamak korkusuyla hakemler oyunun temposunu düşürüyor ligde.

taraftarı hiç anlayamıyorum. en basitinden takımdaşlarımdan örnek verip çuvaldızı kendime batırayım. geçen hafta fenerbahçe yarış içinde tutulsun diye biz hakarete uğramıştık. peki dün neden fenerbahçe yenildi o zaman? hakem yardımıyla beşiktaş'ı yenen takım, yine hakem yardım etse akhisar'ı mı yenemezdi?

demek istediğim; hakemler kimseyi kayırmıyor. kimseyi şampiyon yapmak için çaba sarf etmiyor ama biz yanlış yönlendiriyoruz. örnek vereyim.

takıma milyon yurolar verilip alınan oyuncudan ilk beklenen; ekstra idmanlar yapması, çalışıp formanın ve aldığı paranın hakkını vermesi. bu eleştiriler oyuncuya bir şey katıyor ve oyuncu buna yönleniyor, son örneği ozan tufan.

biz hakem bizi doğruyor, mhk bizi sikecek dediğimiz müddetçe bunun kimseye bir artısı olmuyor çünkü o kadar saçma şekilde tekrar edildi ki kimse dinlemiyor. eminim ki hakem maça çıkarken "neah, ne de olsa sövecekler ben parama bakarım" kafasıyla çıkıyor ve haklı da.

3829292838 yıldır bu ligi izlerim. hayatımda bir defa hakemlerin neden özel çalışmalar yapmadığına dair bir eleştiri duymadım. sezon başı kampları kulüplerin sezon için en önemli zamanıdır ama bir defa dahi hakemlerin bu kampı incelenmedi.

yahu yan kanalda türk kızı için "hepimizin onu sikeceğini sanıyorlar" diyorsunuz ama hepiniz "hakemler bizi sikiyor" diyorsunuz. şimdi gelip herkes aleyhine hataları konuşmaya devam edecek çünkü maksat çözüm üretmek değil.

velhasıl kelam, herkesin bunca yatırım yaptığı ligde eğer taraftar oyunu izlerken keyif almak istiyorsa, hakeme dair sadece kendi kulüplerini içeren taleplerle gidemez, gitmemeli. hakemlerin neden hata yaptığını görüp, buna dair önlemler alınacak şekilde eleştiriler yapılmalı.

hayır soruyorum ben şimdi. palabıyık'ın düdük asması, senin saçma intikam isteğinden başka neyi tatmin edecek? ligdeki hakemler daha mı iyi olacak? buna inanıyor musun gerçekten?

ligin kalitesinin çok daha iyi yerlerde olması için hakemlere bu konuda doğru tepkiyi gösterdiğimiz zaman hem daha faydalı olacak, hem de birbirimize sövmek salaklığından kurtulacağız. saçma yönetici konuşmaları da duymayız üstelik.

bütün bunlar taraftarın elinde ama nasıl ki milletler hak ettiği şekilde yönetilir, taraftar da hak ettiği ligi izliyor bu şekilde. ne yapıyorsak biz yapıyoruz yani.
  • tespit olarak yanlış değildir.
    ancak federasyonun, başkanının, kulüp başkanlarının, yöneticilerin, sahaların, taraftarların, medyanın bu olduğu bir ligde, hakemlerin seviyesi ortalamayı gayet tutturmaktadır.
    sanayideki esnaf lokantasına gideyim ki yakın olsun, tanıdık olsun, ucuz olsun, hızlı olsun, ama çatal bıçak takımı ricci argentieri olsun, e öyle olamıyor maalesef.
  • su götürmez bir gerçek olmasına rağmen bu ülkedeki taraftarlar mağdur olmaya o kadar meraklı ki, hiçbiri bu gerçeği görmek istemiyor. orada burada süper lig'in kaliteli olduğu yaygarasını yaparken bir yandan hakemler yüzünden her hafta birbirlerine sövmeden de edemiyorlar.

ne tutarsızlık be...