şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yazan nasıl cesaret etmiştir, hakem nasıl onay vermiştir bilinmez, bugün bir tanesine rastladığım yayınlardan biridir. bir üniversite dergisinde gördüm.

  gümüşhane üniversitesi sosyal bilimler elektronik dergisi'nin 2. sayısında yayımlanan "amerika'da siyasal yapı ve karar-alma mekanizması: kongre, başkan ve yardımcı organlar" adlı makalede yazar kâh wikipedia'ya kâh ekşi sözlük'e kâh frmpaylas.com'a (forumpaylaş adlı foruma atıfta bulunmak nasıl bir seviye ben de bilmiyorum) kâh 50states.com diye bir siteye kâh ansiklopedi.turkcebilgi.coma kâh 2023.gen.tr'ye slalomlar yaparak atıflarda bulunmuş. yine sabah, radikal ve haber10 (?) gibi haber siteleri de amerikan siyasal sistemine ilişkin verilen bilgilerde kaynak olarak kullanılmış. dört kısa örnek üstünde görelim:

  2. dünya savaşı sırasında faaliyet gösteren stratejik hizmetler dairesi içinde oluşup
  merkez istihbarat teşkilatı olarak bilinen cıa, resmen, 1947’de, başkan truman tarafından hazırlanan ulusal güvenlik yasası kapsamında oluşturulmuştur (http://sozluk.sourtimes.org/, 2010)

  sistemdeki bu yapılar, birbirlerini frenleyebilir. ancak, birbirlerini hızlandırmazlar ve herhangi bir eylem için zorlayamazlar (http://www.radikal.com.tr/, 2010)

  başkanlık sistemi kısaca, yürütmenin başı ve meclisin ayrı ayrı halk tarafından seçildiği anayasal düzenin adıdır. (http://www.haber10.com/, 2010)

  kökeni 1787 anayasası olan bu siyasal yapı ve karar alma mekanizması şu 4 yapıda kendini bulur (...) (http://www.sabah.com.tr/, 2010)

  üniversitelerde ders kitabı olarak kullanılan kitaplarda veya başkaca akademik çalışmalardaki atıflarda bu çeşit tuhaflıkların benzerini görmüştüm ama işi böyle şova dökenini ilk defa görüyorum. makaleyi yazdığı esnada hakkari üniversitesinde bir asistan, şimdilerde ise aynı üniversitede bir hoca olan sayın dr. ekrem yaşar akçay'a literatüre böyle ilginç bir çalışma kazandırdığı için şükranlarımı sunuyorum. ayrıca dönemin rektörü ve derginin sahibi sayın dr. ihsan günaydın'a, o dönemki editör sayın dr. ekrem cengiz'e, bu makaleyi onaylayan sayı hakemlerine, bu dergiye küçücük de olsa ödenek ayıran bir kurum varsa o kurum veya kurumlara, kısacası bu kıymetli çalışmada dahli olan herkese ama herkese çok ama çok teşekkür ediyorum. iyi ki varsınız, aldığınız paralar ananızın ak sütü gibi helal size. başarılarınızın devamını dilerim. aslansınız siz aslan

  düzeltme: derginin şimdiki sahibi ve editörlerinden birinin o tarihlerde dergiyle ilişiği yokmuş. düzeltildi.
 • abstractı uzun gören hoca özet geç piç demiş.
 • google akademik sitesine sourtimes.org yazarsanız bu gibi onlarca yayına ulaşabilirsiniz. bu kepazelik tek değil ve olmayacak da.
 • (bkz: bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir)
  profesör olmak,
  akademisyen olmak ne kadar kolay lan türkiye'de.
 • (bkz: türkiye’de bilim)

  rezalettir. yalnız maillerde şu muhabbetleri hayal etmekten kendimi alamıyorum:

  -yani diyorsunuz ki hebele hübele kişisi bunu hödenek yapmıştır.
  +valla ne desem gg hocam.

  -25. bkz tam çıkmamış tekrar gönderir misiniz?

  -zamanının ötesinde bir makale olmuş tebrik ederim.
  +fularımın faydasını görüyorum hocam, tavsiye ederim.

  -makalenin yarısında çıktım.
  (eski hakem)

  -pekiii, kanzuk hakkında ne düşünüyorsunuz?
 • abstract'ı okuyunca kör olduğum için gerisini okuyamadığım makale. ekşi'ye atıfta mı bulunmuş?
  ek olarak hakemin ahmet çakar olduğunu düşündürmüştür.
  anbilivibıl
 • her türlü sanal bilgiye ve sosyal medyaya atıfta bulunmak mümkün artık. iletişim yolları genişledikçe kaynak gösterme şekilleri de guncelleniyor. doğru yapılmış olması durumunda rezalet olmaz bu durum. makaleyi okumadım, okuyacak durumda da değilim su anda. icerigi ile ilgili bir şey diyemiyorum bu yüzden. önemli olan referansların doğru yapilmis olması.

  bkz: http://blog.apastyle.org/apastyle/social-media/
 • makaleyi yazan herifin ismini google'a yazınca gördüm hakkari'de üniversite varmış ve aklıma tek bir soru geldi. neden mk?
 • kaynak verilmiş mi? verilmiş.

  intihal var mı? yok.

  atıf dediğin budur. yani yazılan bir cümlenin kaynağıdır. gayet de normal hadisedir.
 • bugün benim gördüğüm bir makalede bergson'un süre kavramının faulkner ve tanpınar'a etkisi anlatılıyordu. başlık da aynen bu idi. ancak kaynakcada bir tane bile bergson kullanılmamış.

  bu ne perhiz dedirten cinsten dedirten makaleler bunlar. akademik teşvik denilen saçma uygulamanın getirisi hepsi. makale olsun da çamurdan olsun. yl ve dr öğrencilerine yazdır yazdır para kazan. sonra fakülteler şu kadar yayın yaptık diye böbürlenir. yurdun akademisi bu.