şükela:  tümü | bugün
  • iskenderiyeli filozof valentinus tarafından yazıldığı söylenen, diğer incillerin aksine bir anlatıcının olmadığı, son derece şiirsel bir metin olan tipik bir gnostik incildir.

    bu incile göre, kişiyi maddi varoluşun kabusundan kurtaracak olan tek şey uyanış yani gnosistir. yaşadığımız dünyanın gerçekliğini sorgulayan o ünlü pasajı da şöyledir:

    "ya kaçacak bir yer ararlar ya da kaçmak isteseler de kendilerinden kaçacak gücü bile bulamazlar. onlara tüm bu saçmalıklar ya zorla kabul ettirilmiştir ya da kendileri bilerek bunlara inanmayı seçmişlerdir. yüksek kayalıklardan aşağı düşerler veya onlarında sonu er ya da geç kanatsız uçmaya kalkışanların sonu gibi olacaktır. peşlerinde kimse olmasa da sürekli birilerinin onları öldürmeye çalıştığından söz ederler ya da bizzat kendileri kuşkudan dolayı etraflarındaki insanları öldürerek ellerini kana bularlar. tüm bunları yaşayanların, uykudan uyanana kadar bildikleri ve gördükleri aslında bir hiçtir, çünkü rüyalar hiç değerindedir ve gerçek değildir."

    (bkz: nag hammadi kütüphanesi)