şükela:  tümü | bugün
 • ya$li "erkek"lerden olu$uyordur muhakkak.
 • başkanı adalet bakanı, tabii üyesi adalet bakanlığı müsteşarı; danıştay genel kurulunun kendi üyelerinden göstereceği iki kimsenin üyesi, yine yargıtay genel kurulunun kendi üyelerinden göstereceği üç kimsenin üyesi bulunduğu**, cumhurbaşkanı tarafından dört yıl için seçilen bir kurul.
  görevi hakimler ve savcılar hakkında özlük işleri yapmaktır. merkez hakem komitesi hakemlerle nasıl alakadar oluyorsa, hakimler ve savcılar yüksek kurulu da hakimlerle öyle alakadar olur.
 • adli ve idari yargi hakim ve savcilarini meslege kabul etme, atama, bu kisilere disiplin cezasi verme isleriyle ilgili kararlari vermeye yetkili ve gorevlidir. bu kurulun mahkeme sayilmasi imkansizdir.
 • 1982 yılından önceki dönem için :
  (bkz: yüksek hakimler kurulu)
 • 22 aralık 1962'de kuruldu. önce bir milli güvenlik konseyi yasasıyla, sonra da anayasa tarafından düzenlenen hsyk, adli ve idari yargıda görev yapan yargıç ve savcıların meslek yaşamları açısından kilit organ durumunda. mesleğe alma, atama, nakletme, yükseltme, disiplin cezaları verme, meslekten uzaklaştırma, kadroları dağıtma ve kaldırma, mahkemelerin yargı çevrelerini değiştirme gibi konular bu kurulun yetki ve görev kapsamında.
  günü gelecek bütün kurullarda "gün ışığında demokrasi" ilkesi uyarınca açıklık ve saydamlık hüküm sürecek, bugün de olduğu gibi. yargı bağımsızlığı ve yargıç güvencesi de öyle, tıpkı bugün gibi sürecek. ilerki yıllarda yargıda olacak olan yenilik; olsa olsa hsyk üyelerinin seçimi yargıtay ve danıştay'a bırakılacak, kurul kendi başkanını seçecek, bir de, adalet bakanı gerekli gördükçe kurul toplantılarında oy hakkı olmadan katılabilecek.
 • son gunlerde ilginc olaylara sahne olan kuruldur.
 • ergenekondavasini ortbas etmek, ve akamete ugratmak icin, bu davaya bakan 13.mahkeme hakimlerini, savci zekeriya oz'u daha once birkac olayda oldugu gibi baska yerlere atayacagi konusulan kurum. baskanlari adalet bakani ama adalet bakani soz dinletemiyormus yaziya gore. hsyk'nin sicilinde olan birkac olay soyle siralaniyor:

  "

  susurluk davasina hsyk ayari

  bu iddialar, senaryo gibi görünse de hsyk, yıllardır buna benzer tuhaf atamalarla anılıyor. işte onlardan en dikkat çekeni. tarih kasım 2000. davanın ismi susurluk. tam karar aşamasına gelinmişken, hsyk'dan şok bir haber gelir.

  karar aşamasinda hakim değişti

  kurul, mahkeme başkanı hakim sedat karagül'ü görevden aldığını açıkladı. yerine ise hakim metin çetinbaş'ı atadı. aradan 9 sene geçtikten sonra çetinbaş, ergenekon davasında ortaya çıktı. çetinbaş, şimdi sanık kemal alemdaroğlu'nun avukatlığını yapıyor.

  şemdinli savcisini ihraç etti

  hsyk'nın şemdinli davası'yla ilgili verdi verdiği kararda oldukça tartışıldı. kurul soruşturmayı yürüten van cumhuriyet savcısı ferhat sarıkaya'yı meslekten ihraç etti.
  kamuoyu gerekçeye inanmadi
  gerekçe olarak disiplinsizlik gösterilse de bu bahane kamuoyunu hiç tatmin etmedi. savcı sarıkaya'nın, iddianameye dönemin genelkurmay başkanı yaşar büyükanıt'ın ismini koyması sebebiyle ihraç edildiği ileri sürüldü.

  bakan bile söz geçirememiş

  hsyk, kamuoyunu şok eden bir diğer atama kararına da 2004'te imza attı. batık bankalar davasına bakan hakim mustafa akın, sırf birilerinin hoşuna gitmeyen kararlar verdiği için görevden alındı. dönemin adalet bakanı cemil çiçek ise, hakimin görevde kalmasını istediklerini, fakat hsyk'ya söz dinletemediklerini açıkladı.
  kenan evren iddianamesine ihraç
  savcı sacit kayasu, kenan evren'in yargılanması için iddianame hazırlayınca da yine hsyk devreye girdi. ve savcı kayasu'yu meslekten ihraç etti.
  ergenekon davasina da müdahale edecek iddiasi
  türkiye şimdi, hsyk'nın ergenekon hakim ve savcılarını da görevden alıp almayacağını merak ediyor.

  savci öz görevden alinacak

  iddialara göre; kurul, hakim ve savcı atamalarını yapmak için ergenekonun 3. iddianamesinin mahkemeye sunulmasını bekliyor. hsyk'nın iddinameden hemen sonra atamaları yapacağı ve savcı zekeriya öz'ü görevden alacağı ileri sürülüyor.

  iddia : şengün'e jet atama

  kulislere göre; hsyk, ergenekon sanıklarını yargılayan mahkeme başkanı köksal şengün'ün yerine, "jet tahliyeci" olarak bilinen ve albay çiçek'i tahliye eden hakim faik saban'ı atayacak. bu değişikliğin mahkemeye temmuz ayında ara verildiğinde yapılacağı konuşuluyor. hsyk'nın geçmişte verdiği kararlar hatırlandığında iddialar gittikçe ciddiyet kazanıyor.

  http://www.samanyoluhaber.com/…amak-elde-degil.html "
 • son gunlerde cok ilginc olaylarin dondugu kurum. savci ve hakimler icin her sene haziranda cikan atama kararlari bu sene gecikmis. sebebi ise bazi uyelerin kritik davalarda gorev yapan sicili parlak hakim ve savcilari baska yere atama istegi. surpriz degil gercekten. haberlere gore üye ali suat ertosun, ergenekon davasina yuruten savcilarin ve davaya bakan hakimlerin yerlerinin degistirilmesini istemis. sadece bu degil sonra da pkk'ya darbe diye dusunulen kck operasyonunu ve faili mechulleri sorusturan savcilarin gorevden alinmasini istemis. insanin inanasi gelmiyor, ya bunlar kendilerini cok akilli milleti tam salak zannediyor, ya da kendilerinde bir sorun var. bu isin aciklamasi sudur: engelleme, erteleme, akamete ugratma. hani herkes soyluyor bugunlerde: hukuk herkese lazim. fakat maalesef hukuk da elden gidiyor, en durust olmalari gerekenler nelerle mesguller.

  samil tayyar olayi soyle degerlendirmis:

  " hsykda ergenekon şoku

  biliyorsunuz, hakim ve savcılar yüksek kurulu (hsyk), her yıl rutin olarak haziran ayı sonunda açıkladığı yaz kararnamesini, bu yıl geciktirdi.
  bu gecikmeyle ilgili başkent kulislerinde dile getirilen iddialardan biri, ergenekon soruşturmasını yürüten savcılar ve davanın görüldüğü mahkeme heyeti üyelerinin görev yerlerinin değiştirilmesi girişimiydi.

  bu gelişmeyi, yargı muhabirimiz lütfü kaplan’ın imzasıyla 6 temmuz günü ‘inanılması güç bir söylenti’ manşetiyle okuyucularımıza aktardık.

  haber, özü itibariyle doğruydu. ancak hsyk ile adalet bakanlığı arasında henüz masaya yatırılmamıştı.

  o nedenle gazete yönetimi ironik başlık kullanmayı tercih etti.

  ne var ki, algılama güçlüğü çeken kimi yazarlar, ironik başlık üzerinden star’a sataşmayı yeğlediler, zeka pırıltısı taşımayan ifadelerle suçladılar. bunların başında hürriyet yazarı mehmet yakup yılmaz geliyordu.

  maalesef, o söylenti gerçekleşti.

  hsyk’da ergenekon soruşturmasını yürüten savcı ve mahkeme heyetini değiştirme girişimi, adalet bakanı sadullah ergin’den döndü. görüş ayrılıkları giderilemeyince 2 binin üzerinde hakim ve savcının beklediği atama kararnamesi gecikti.

  ergenekon davasına müdahale

  hsyk’daki kararname görüşmesinde bir üye, radikal önerilerde bulundu:

  1-ergenekon soruşturmasını yürüten savcıların görev yerlerini değiştirelim.

  2-ergenekon davasının görüldüğü istanbul 13. ağır ceza mahkemesi başkanı köksal şengün ve bir hakim üyeyi başka mahkemeye atayalım.

  3-kck operasyonlarını yürüten savcıları diyarbakır’dan alalım.

  4-faili meçhul cinayetlerle suçlanan jandarma albay cemal temizöz’le ilgili soruşturmayı yürüten diyarbakır’daki savcıları başka yere alalım.

  bu ifadeler bire bir böyle değil aslında. öneride, kck ve ergenekon gibi isimler geçmiyor.

  ancak zekeriya öz, mehmet ali pekgüzel, ercan şafak, murat yönder, fikret seçen ve nihat taşkın’ın görev yerlerini değiştiren teklif sunulunca, bakıyorsunuz hepsi ergenekon soruşturmasında görevli savcılar.

  niyet anlaşılıyor.

  aynı şekilde, görev yerleri değiştirilmek istenen savcıların yürüttüğü soruşturmalara ve hakimlerin dava konularına bakınca kck operasyonu, faili meçhul soruşturması ve ergenekon davasını anlamak güç olmuyor.

  adalet bakanı sadullah ergin ve müsteşar ahmet kahraman, bu önerilere tepki gösterdi. kararnamedeki gecikmenin en önemli nedenlerinden biri, budur.

  tutuklama kararına başkası baksın

  hsyk üyesinin başka önerileri de oldu. mesela, ergenekon soruşturmasında verilen tutuklama kararlarına özel bir mahkeme heyetinin bakmasını, nöbetçi mahkeme uygulamasının kaldırılmasını istedi.

  bu öneriye bakan ve müsteşarın yanı sıra 2 üye de karşı çıkınca, maksat hasıl olmadı. öneri, 3’e karşı 4 oyla reddedildi.

  aynı üyenin diğer ilginç önerisi ‘operasyon ve tutuklama kararlarını ilgili illerdeki özel yetkili mahkemelerin vermesi’ yönünde oldu.

  sözgelimi, ergenekon soruşturması kapsamında bir isim ankara’da gözaltına alınacaksa, bu kararı ankara 11. ağır ceza mahkemesi’nin vermesi gibi...

  bu öneri de hsyk’da kabul görmedi.

  hsyk’nın rotası neden değişti?

  12 haziran 2007 tarihindeki ümraniye baskınıyla başlayan ergenekon soruşturma sürecinde savcılara yönelik baskının hesabı yoktur. defalarca görevden alınmaları istendi. ama hsyk, bu taleplere, iddia o ki, kamuoyu baskısı yüzünden pek yanaşmadı.

  şimdi birden bire, hem de kapsamı genişleterek son dönemin en derin operasyonlarına imza atmış savcıları ve hakimleri görevden alma niyetinin bu şekilde ifade edilmesinin çok özel anlamı vardır diye düşünüyorum.

  daha doğrusu, hsyk’da bazı üyeleri bu kadar cesaretlendiren ne oldu? bu soruya verilecek cevap çok önemli. biliyorum, ilk aklınıza gelen, ‘chp’yi cesaretlendiren neyse, hsyk’yı cesaretlendiren de odur’ cevabıdır.

  doğruysa, çok vahimdir. böyle bir durumda; askere sivil yargı yolunu açan yasaya tepkili tsk’nın 28 şubat sürecindeki gibi tüm güç odaklarını harekete geçirmek istediği algısı oluşur ki, buna inanmak istemem.

  ilk manşetimizdeki gibi, ‘inanılması güç bir söylenti’ demeyi yeğlerim.

  ama aksi olursa, yani söylenti doğrulanırsa, hükümet, ağustos şurası’nda büyük bir operasyona ihtiyaç duyabilir. bazı komutanlara emeklilik yolu gözükebilir.

  şimdi ne olacak?

  adalet bakanlığı, hsyk başkanvekilinin önerilerine şiddetle karşı. böyle bir kararnameye imza atmak niyetinde değil. çünkü, böyle bir karar, ergenekon ve diğer davaları susurluk’a, şemdinli’ye dönüştürür.

  bakan ve müsteşar dışında 5 üye, istediği kararı çıkarma çoğunluğuna sahip. ancak, hsyk, bakanlığın temsil edilmediği toplantıda karar alamıyor. bakanlık, çoğunluğa tesir edemese de bu ‘altın’ oyu sayesinde sürece yön verebiliyor.

  uzlaşma olursa, kararname bugün yarın yayınlanabilir. aksi halde, 2 binin üzerinde hakim ve savcının dört gözle beklediği kararname, tümden riske girebilir.

  bir bakarsınız, bu yıl kararname hiç çıkmaz.

  iki ayrı açıklama

  birand’in açiklamasi

  mehmet ali birand aradı. kaliteli gazeteci, yayıncıdır. mesleğe yeni başlamış muhabir heyecanıyla sürdürür işini. dedi ki; ‘metin uca ile üç aylık bir sözleşme yaptık, sözleşmesi bitince program da bitti. öbür işi bilmem, bizimle hiçbir alakası yoktur.’

  ‘öbür iş’ dediği, sürpriz bir kararla istifa eden tümamiral baha eren’le irtibatıdır. ben de ‘ağabey boş verin bilmeseniz daha iyi olur’ dedim. o da ısrar etmedi, defteri orada kapattık.

  ariboğan’in açiklamasi

  kanaltürk’e para aktaran kuruluşlardan biri bahçeşehir üniversitesiydi. rektör prof. dr. deniz ülke arıboğan aradı.

  şöyle dedi: ‘yaptığınız mücadeleye saygım var ama üniversitemizin ergenekon’la ilişkilendirilmesi bizi rahatsız etti. kanaltürk’e ödenen paralar, süheyl batum’un rektörlüğü döneminde imzalanan sözleşme gereği kira bedelidir. kanaltürk’e ait binanın bir kısmını üniversitemiz kullanıyor.’

  deniz hanım’ın iyi niyetinden hiç şüphem yok. süheyl batum adını duyunca, sonra kanaltürk’e ait binanın zaten kira olduğunu hatırlayınca, daha fazla söze hacet olmadığını düşündüm.

  çünkü, kiradan kira yaratmak maharet ister.

  http://www.samanyoluhaber.com/…-ergenekon-soku.html "
 • son zamanlarda siyasallaştığı iddia edilen kurum olmuş. oysa ki bazılarının bayıldığı ab ilerleme raporlarında da adı geçer bu kurumun, niye ise bundan pek bahsedilmemiş. yamulmuyorsam, ilerleme raporundaki eleştiri; adalet bakanı ve müsteşarının kurulun oy hakkına sahip üyeleri olmaları nedeniyle kurulu siyasallaştırdıkları yönündedir. yargı bağımsızlığının önündeki büyük engellerden biri olarak gösterilir. her halde bu iki üyenin kuruldan çıkartılması için kurulun diğer üyelerinin yandaşlardan seçilmesi bekleniyor, yoksa ab der de biz yapmazmıyız hem de demograsi aşkına.