şükela:  tümü | bugün
 • ya$li "erkek"lerden olu$uyordur muhakkak.
 • başkanı adalet bakanı, tabii üyesi adalet bakanlığı müsteşarı; danıştay genel kurulunun kendi üyelerinden göstereceği iki kimsenin üyesi, yine yargıtay genel kurulunun kendi üyelerinden göstereceği üç kimsenin üyesi bulunduğu**, cumhurbaşkanı tarafından dört yıl için seçilen bir kurul.
  görevi hakimler ve savcılar hakkında özlük işleri yapmaktır. merkez hakem komitesi hakemlerle nasıl alakadar oluyorsa, hakimler ve savcılar yüksek kurulu da hakimlerle öyle alakadar olur.
 • adli ve idari yargi hakim ve savcilarini meslege kabul etme, atama, bu kisilere disiplin cezasi verme isleriyle ilgili kararlari vermeye yetkili ve gorevlidir. bu kurulun mahkeme sayilmasi imkansizdir.
 • 1982 yılından önceki dönem için :
  (bkz: yüksek hakimler kurulu)
 • 22 aralık 1962'de kuruldu. önce bir milli güvenlik konseyi yasasıyla, sonra da anayasa tarafından düzenlenen hsyk, adli ve idari yargıda görev yapan yargıç ve savcıların meslek yaşamları açısından kilit organ durumunda. mesleğe alma, atama, nakletme, yükseltme, disiplin cezaları verme, meslekten uzaklaştırma, kadroları dağıtma ve kaldırma, mahkemelerin yargı çevrelerini değiştirme gibi konular bu kurulun yetki ve görev kapsamında.
  günü gelecek bütün kurullarda "gün ışığında demokrasi" ilkesi uyarınca açıklık ve saydamlık hüküm sürecek, bugün de olduğu gibi. yargı bağımsızlığı ve yargıç güvencesi de öyle, tıpkı bugün gibi sürecek. ilerki yıllarda yargıda olacak olan yenilik; olsa olsa hsyk üyelerinin seçimi yargıtay ve danıştay'a bırakılacak, kurul kendi başkanını seçecek, bir de, adalet bakanı gerekli gördükçe kurul toplantılarında oy hakkı olmadan katılabilecek.
 • son gunlerde ilginc olaylara sahne olan kuruldur.
 • son zamanlarda siyasallaştığı iddia edilen kurum olmuş. oysa ki bazılarının bayıldığı ab ilerleme raporlarında da adı geçer bu kurumun, niye ise bundan pek bahsedilmemiş. yamulmuyorsam, ilerleme raporundaki eleştiri; adalet bakanı ve müsteşarının kurulun oy hakkına sahip üyeleri olmaları nedeniyle kurulu siyasallaştırdıkları yönündedir. yargı bağımsızlığının önündeki büyük engellerden biri olarak gösterilir. her halde bu iki üyenin kuruldan çıkartılması için kurulun diğer üyelerinin yandaşlardan seçilmesi bekleniyor, yoksa ab der de biz yapmazmıyız hem de demograsi aşkına.
 • kurul ile ilgili tartışılması gereken, bakan ve müsteşarın üyeliğinden ziyade, kurulun bağımsız sekreteryasının olmamasıdır. kurulun, raporları bağlayıcı olmasa bile, denetim ve soruşturmalarını adalet bakanlığı müfettişleri eli ile yürütmesi tartışılmalıdır. hsyk'nın bağımsız bir binası dahi yoktur, adalet bakanlığı ek binada faaliyet gösterir. oysa kurul, adalet bakanlığı ile bağ ve ilgi içinde değildir.

  edit: 2010 yılında kurul yeni binasına taşınmıştır... (hatırlatma için qbzilla'ya teşekkürler)
 • "ulan demek papayı biz seçsek yıllar sürecek bacadan dumanı vermek, seçilen de o zaman kadar hakkına kavuşmazsa eğer"
  diye düşündürmeye başlatan kurul.
  anlamam bilmem hsyk'nın ergenekonu aklama planı mı ?
  veya başka birşeyler mi oluyor, olmuyor basın mı beni kıllandırıyor, yönlendiriyor filan
  geçmiş dönem temayüllerine bakınca 15 temmuz 2009 hsyk toplantısı'ından yaz dönemi kararları çıkarırlarmış deniyor ya,
  hakkımızda hayırlısı olsun bakalım.