şükela:  tümü | bugün soru sor
  • saçmalığın daniskası.

herkes takmış bir doktorların hastalara sen diye hitap etmesine, kimse demiyor hakimlerin karşısında ayağa neden kalkıyoruz?

sanık değilsin, avukat değilsin, ifade vermek için ayağa kalkıyorsun, dünyada hangi mahkemede var bu uygulama allah aşkına? nasıl bir saçmalıktır?
  • adalet duygusuna saygıyı temsil eder. türkiye'de adalet olmadığına göre ayağa kalkmak saçma bir harekettir.
  • şahsa değil makama saygıdır. dünyanın neresinde var denmiş aha en basit amerika'da var mesela

https://www.youtube.com/watch?v=sgxwj7woy9o
  • ceza muhakemeleri usul kanununun 231 inci maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca hüküm fıkrası herkes tarafından ayakta dinlenir. bu kanuni bir zorunluluktur yani. doktorların hastalarına sen diye hitap etmesi etik açıdan uygun değildir. ayrıca hakim türk milleti adına yargılama yapmakta ve hüküm kurmaktadır. bu açıklanırken de ayağa kalkmakta hiçbir beis yoktur.
  • hakim dediğin makam sahibi sana 5 metre tepeden bakıyor zaten. adamın/kadının karşısında yiyorsa kalkma ayağa. fiziksel olarak da psikolojik olarak senden üstün olduğunu, makamına saygı duyman gerektiğini oturduğu yerden belli ediyor nasılsa.
  • hakimin değil "bağımsız yargı"nın karşısında ayağa kalkılıyor. yargı kuvvetler ayrılığında, bağımsız olan ve demokrasinin en önemli desteği ve koruyucusudur. şahıs değil makamın temsil ettiğidir saygı gösterilen ama şu anda hukukun geldiği noktayı düşünürsek tabii ki insanlara anlamsız geliyor
  • günümüzde gereksizdir !!!

önce o saygıyı hakedeceksin !!!
  • hakimin değil, türk milletinin karşısında ayağa kalkmaktır.
  • durusmada yemin edilirken kisinin ettigi yemine saygi olarak, karar aciklanirken de makama ya da hakime saygi olsun diye degil hukuka, hukukun uygulanmasina saygidan ayaga kalkilir. avukatlar arasinda da uzerinde tartisma olan bir konudur.
  • ilköğretim'den itibaren vatandaşa sürekli pratiği yaptırılırsa olacağı bu! hadi oradakiler öğretmen ve kişiye eğitim öğretim sağlıyor, amenna.

hakimler ne sağlıyor bu ülkede, adalet mi?

adalet sağlıyorlarsa bırak ayağa kalkmayı, amuda bile kalkarım.

adet tanımı; adettir.