şükela:  tümü | bugün
 • adalet bakanligi tarafindan yapilan, en buyuk yanlisinin da adalet bakanligi tarafindan yapilmasi olan sinav.
 • mülakatta sordukları sorularla hakim ve savcı adaylarını ne derece ciddiye aldıklarını, aynı zamanda kazananların ne derece bileğinin hakkıyla kazandığını kanıtlamış sınavdır..

  +basketbol çemberinin yarıçapı?
  -?!#

  +üç tane hiphopcı say?
  -ceza,
  +o hiphopcı değil repçi.
  -?!#
 • rivayet odur ki: mülakata katılan çorumlu bir aday ile kurul arasında şöyle bir diyalog geçmiştir:
  -nerelisin sen?
  +çorumluyum
  -çorumun merkezinde ne var?
  +saat kulesi
  -saat kulesini kim yaptırdı?
  +yedi sekiz hasan paşa
  -tamam, çıkabilirsin.

  bu arkadaşın şu anda hakim olduğunu söylememe gerek yok sanırım.
 • "bilgisayarda kaç virüs var?" gibi fantastik sorular soruyorlarmış. bilgisayar mühendisi alırken de anayasa maddesi falan sorar herhalde bunlar.

  http://www.radikal.com.tr/…14.03.2010&categoryid=77
 • sanırım sadece "3 kulhuvallah 1 elham" bilerek bile geçilebilen sözlü sınav(!)
 • 3 dakika sürerse, "ulan bu sene bayağı bir ciddi tutuyorlar ha işi" diyorsunuz içinizden.

  - adın, soyadın?
  + ah...
  - tamam, kafi. kayyum nedir?
  + efendim medeni ka...
  - teşekkürleeeerr

  bu.

  cem yılmaz'ın "yumurtanın sarısıyla beyazını ayırıyorsun. sürmüyorsun bile" geyıgınden farksız.

  ülkem adına yüz karası. utanç sebebi.
 • günde 80 kişinin aynı heyetin önüne çıktığı, bir adaya yaklaşık 1.5 - 2 dakika ayrıldığı bir garip uygulama. kapının önünde 80 kişi bekliyorsunuz sırası gelen giriyor bu kısa süre zarfında ;

  muhakeme gücü,
  bir konuyu kavrayıp özetleme ve ifade yeteneği,
  genel ve fiziki görünümünün, davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğunun ve liyakati
  yetenek ve kültürü
  çağdaş bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı olmak üzere 5 kriterden puan veriliyor!

  evet yanlış okumadınız sadece 1.5 yada 2 dakikada bütün bu kriterlere göre aday değerlendiriliyor *

  asıl değerlendirmenin nasıl ve kimler tarafından ve hangi kriterlere göre yapıldığı ise maalesef gün gibi ortada. cemaat patlayınca şu an gözde olan 2 -3 tarikat oluşum var , sıra onların. bunun haricinde siyasi referansları güçlü olanlar, bilmem kimin damadını bilmem kimin eniştesini tanıyanlar için de aşılması kolay bir engel mülakatlar...
 • üst edit: sonuçlar açıklandı ve sonuç yine şaşırtmadı. büyük harflerle koca bir başarısız... gecelerim, gündüzlerim, verdiğim bütün emeklerim zehir zıkkım olsun. allahtan bu defa o mülakat 7 kişilik yapıldı da, yanımda durup sadece arkadaşların dediklerine katılıyorum diyebilen biri mülakatta başarılı olurken, soruya takır takır cevap veren ben ve diğer 4 kişi (aynı gruptan mülakatı kazanan bir başka isim daha var) başarısız kabul edildik. hani elenmek koymadı da, o çocuğun kazanması çok koydu.

  bugün sanırım son kez girdiğim mülakattır. ve hayatımda gördüğüm en rezil de mülakattır.

  6.000 kişinin tamamını mülakata alalım da, kendimizden olmayanları rahat rahat eleyelim diye sınavı gerektiğinden kolay yapmalarına rağmen 6000 kişi barajı aşamayınca, ilk 6000 kişiyi çağırıp yaklaşık 2 ayda bu mülakatları tamamlamaya çalıştılar. sonuç 2 dakika içinde 7 kişinin; muhakeme yeteneğinin, bilgisinin, vs. ölçülmesi, hangimizin hakimliğe uygun olduğuna karar verilmesi.

  elinde mikrofonla, akademi kafeteryasında adayların adını okuyarak, onları hizaya dizmeye çalışan görevliler. kendimi düğün salonunda hissettim. gelinin dayısından bir çeyrek altın anonsu bekledim. güzellik yarışmasına katılmış gibi tek sıra halinde yürütülerek, komisyonun karşısına oturtulan adaylar. soruya iki cümle cevap vermeden, 'sıradaki sen söyle' tavrı. komisyondaki bıkkınlık ve somurtkanlık da cabası.

  eskiden almayacak da olsalar, mümkün mertebe güler yüzle davranıp, yardımcı falan olmaya çalışıyorlardı. cevap veremezseniz ipucu bile veriyorlardı. bu mülakatta ise aşırı bir gerginlik vardı. sonra da tek sıra halinde çıkıp gittik. tek merak ettiğim konuştuğumuzda, kağıtlara ne not aldıkları. zira oradaki değerlendirmenin bir anlamı olduğuna inanmıyorum.

  edit: imla (ayrıca son kez girdiğim derken, artık hobi olarak dahi girmeyeceğim sınav olduğunu kast etmek istedim. tek bir kişiye dahi dil dökmeden, soruya da cevap vererek, ortalamanın bir tık üstü yazılı sınav puanıyla, mülakat sonucumda 'başarısız' sonucunu görünce bu defa hiç üzülmeyeceğim. )
 • malum olaylardan önce bir grubun lehine işleyen sonrasında kimin elinin kimin cebinde olduğunun belli olmadığı, ismi lazım değil'ler bulmadan ne kadar çalışırsan çalış bir arpa boyu yol kat edemeyeceğin bir kurum.

  kronik akraba/(bkz: adam kayırma) rahatsızlığımızın adalet sistemindeki iz düşümü

  geçenlerde rastladığım bir yaşanmışlık durumu tüm psikolojik travmalarıyla özetliyor.

  http://hukukcu.co/mulakat/
 • milli irade ceketi giymeyenlerin şanslarının olmadığı mülakat