şükela:  tümü | bugün
 • gercekte yegane var olan..
 • ortadoğu'da haktan adaletten daha popüler olan.
 • bağımsızlığı hak eden türk milletinin inanç konusunda yapılan bir genellemeyle taptığı varlık olarak verilen allah'ın isimlerinden biri.
  (bkz: hakkıdır hakk'a tapan milletimin istiklal)
 • kıranda olsa kırıl düş, fakat eğilme sakın.
  hakk bildiğin yolda yalnız da kalsan yürüyeceksin.

  tevfik fikret
 • bunu da buraya boş bakınız olarak bırakayım. nasip kısmet, belki biri doldurur...

  (bkz: el ele, el-hakk'a)
 • yalak çomarların sık kullandığı kelime.
 • hakk kendini kuluyla bilir. bu 'insanın hakk'ı kalbinde hakikat yolu ile tanımlaması' demektir.

  allah bilmekten aciz değildir. fakat adaletsiz ve haksızlık edici değildir. allah kendisini bilmeyene, bilmek istemeyene gölge etmez yani gölgelerini ihsan etmez. onu kendi halleri ile baş başa bırakır.

  kendisini tanımak isteyen onun gölgeleri peşine düşüp onların altına girer. gölgeler kişinin önce kendi nefsini görmesine yardımcı olur. çünkü nefs gaflet yükü, kiri, pası dolayısı ile tıkanmıştır. yakıcı kavurucu dünya güneşi sürekli olarak kişinin gözünü kör etmekte, derisini kavurmaktadır. gölgeye girilmesi ile birlikte dünyanın illüzyon tesirinde olan görünüm/çözünürlük dereceleri düşüşe geçer, hakikatin tepe bölgeleri ile dünyanın kel tepeleri belirmeye başlar. bu bölgeler görününce her şey isim kazanır. cennet gibi görünen kel tepeler, herkesçe kel tepe olarak adlandırılmış gerçek cennetler gölgelerle ortaya çıkar.

  hakk kendini nasıl halis kulları ile biliyorsa, halis kullarda hakkı isimleri ile tanır, bilir. insan kendi bilincinde ismi konulmamış ve adlandırılmamış şeylere karşı sağır kördür. insan yönelmesi gereken noktayı isimleri ile birlikte öğrendikçe ve ortaya çıkanları bilinci ile zikrettikçe meleklerin secdeleri ile kişinin üstünden gaflet giysileri sökülür, hakikat kumaşından ahiret libası dokunmaya başlar. allah'ta bu kıyafetle süslenen kullarının üstünden kendini hamd eder ve rahmet visale gelir. onun kendini hamd edişi ise nur üstüne nurdur.

  allah'ın bilmesi demek; onun yönelmesi, tenezzül etmesi demektir. bilgi sahibi olması demek değildir.
 • tdk'ye göre "hak" şeklinde yazılması gereken sözcük, özel isim. dolayısıyla ilk harf büyük yazılmakta ve ek aldığında başlıktaki hâline kesme işaretiyle eklenmektedir.

  --- spoiler ---

  hak, -kk'ı
  isim, özel, din bilgisi, arapça hakk
  tanrı:
  "hakkıdır hakk'a tapan milletimin istiklal." - mehmet akif ersoy
  --- spoiler ---