şükela:  tümü | bugün
  • daha önce gay olduğu için ilk kez ahmet yıldız adlı bir genç 2008'de töre gereği babası tarafından öldürülmüş ve katil baba kırmızı bültenle arandığı halde bulunamamış ve ben bu haberi üzülerek okumuştum.hatta bu olay daha sonra zenna adlı filme bile konu olmuştu.

bu yüzden adem deniz adlı bu gencin hakkari'de cinsel kimliği üzerinde bir dayatmaya maruz kalmadan düğünlere katılması, bölge halkı tarafından benimsenmiş olması fotoğraflarına baktığımda beni gülümsetti ve daha hoşgörülü bir toplum olma yolunda ilerliyor olacağımıza dair küçük umut filizlerini içimde yeşertti.

budur
  • türkiye cumhuriyeti devleti vatandaşlarının şivesini, danslarını, tiplerini hiç bir zaman bir birinden ayırmıyoruz.

herkes, farklı şiveyle konuşuyor. kimi karadeniz, kimi doğu, kimi de ege şivesi...

düğünlerde halaylar farklı. halk oyunları farklı.

tipler de farklı. trakya'da sarışınlar varken, karadeniz'de büyük burunlular var. güneydoğu'da esmerler çoğunlukta.

hepimiz bu ülkenin vatandaşıyız. devletin ismi de "türkiye cumhuriyeti" .

nasıl ki, abd'nde; çinlisi, italyanı, almanı "amerikanım" diyorsa, bizim vatandaşlarımız da aynı şeyi söylemeli.

ama, bütün kültürleri bir arada yoğurabilmek için maalesef bazı iç anadolu, doğu ve güneydoğu bölgesindeki vatandaşlarımızı eğitmemiz gereken bir konu var. "kadının varlığı" konusu. kadına geçmiş türklerde verilen değeri, bu kesimde de oturtmak gerekiyor. bu konu gerçekleştirilse, her şey olur.
  • medeniyet göt düdükletmekse buyrun önden ....