• malatya'lı ses sanatçısı. güzel türkü söylerdi. geçen yıl öldü. yüksek eyvanlarda bülbüller öter türküsünün derleyenidir. bir ara savaş ay'ın programına çıkmıştı da, savaş ay'a "sözünü tutmazsan anneni (şükran ay) bana verirsin" gibisinden bir şeyler söylemişti.
    gençliğinde fırlama, çapkın bir insanmış, televizyonda en son rastladığımda "hacı dede" görüntüsündeydi (sakal filan).

aşağıdaki yazıyı http://www.malatyahaber.com/ sitesinden copy-paste ettim.
    ---------------

yüksek eyvanlarda bülbüller ötmez oldu
    ahmet şentürk / malatya

güzel bir kına gecesi havası olan hüseyni makamındaki “yüksek eyvanlarda bülbüller öter” türküsünün derleyeni ve müstesna yorumcusu, renkli kişiliğiyle de tanınan malatyalı ses sanatçısı hakkı coşkun, geçtiğimiz günlerde aramızdan ayrılarak ebedi aleme göç etti.

yeşilyurt ilçesinde, güzel sesli bir ailenin çocuğu olarak 1923 yılında dünyaya gelen merhum, sivil olarak türk hava kuvvetleri bünyesinde çalışıyorken 1976 yılında emekliye ayrılarak doğduğu ilçeye yerleşti.

bülbül sesli olarak bilinen amcası mehmet efendi ile babası da ses sanatçısıydı. trt ankara radyosunda yıllarca halk türküleri okumuş olan ağabeyi necati coşkun’dan sonra muhrik sedasıyla ve başarılı yorumuyla hakkı coşkun da kısa sürede üne kavuştu. trt’de programlar yaptı.

daha çok malatya ve civarında düzenlenen törenlerde, bayramlarda, şenliklerde ve özellikle kayısı bayramlarında söylediği parçalarla dinleyenlere hoş dakikalar yaşattı. adını duymayan kalmadı. bir ağıt olan “erzurum dağları kar ile boran” (ki bu bir seferberlik ağıtıdır), “üç turna kaldırdım venk’in dağından”, “pınarın başında kavuştum yara”, “canımsın cananımsın”, “yeşilyurt’un dağları” gibi derleme ve besteleriyle müziğimize değerler katan coşkun’un şüphesiz en coşkulu ve başarılı biçimde söylediği “mihralibey” ağıtıdır.

1877 savaşının anlatıldığı “başımıza gelenler” isimli kitapta kahramanlığından sıkça bahsedilen mihralibey’in yemen isyanında şehit edilmesi üzerine, eşi tarafından yakılmış olan bu ağıt/türküyü birçok sanatçıdan dinledim. merhum hakkı coşkun kadar yorumunda başarılı olanını görmedim. on yaşından beri halk müziğine gönül vermiş olan bu sanatçının ölümü tüm hemşehrilerini ziyadesiyle üzmüştür.

bahar ve yaz aylarında yeşilyurt’un kiraz bahçelerinde, az meyilli üzüm bağlarında, kırlarında, bayırlarında yanık sesiyle söylediği türkülere eşlik etmiş olan bülbüller, onun kaybıyla artık “yüksek eyvanlardaki” ötüşlerine bir süre ara verirler belki de!..
    ---------------
hesabın var mı? giriş yap