şükela:  tümü | bugün
 • sozlugun yeni donem kaliplarindan biri. cikis noktasi, hakkinda bu kadar entry girilince oldu sandim basligidir.

  girizgah niteligindedir; jokerdir.
 • son dönemde silinen birkaç entrymi inceledikten sonra, içinde bulunduğu her entryi "kendisinden önceki entryleri refere ediyor" gerekçesiyle illegal duruma düşürdüğüne kanaat getirdiğim kalıp.
 • "pornosu internete düştü sandım" diye devam edebilio bu kalıp sonzamanlarda..
 • bir tarafıyla, kendine assolist rolü atfetmektir ve son söz söyleyen kişi olmanın mağrurluğunu taşır, diğer tarafıyla "ulan neler olmuş burada" afallamasını içerir. ne kadar baymış olsa da, hala bir şirinliği var kanımca.
 • hala pek çok insan tarafından komik bulunan ve sözlükte hemen her başlık altında görülen iğrenç bir kalıp.
  bunu kullanan bir yazar gördüğümde kendisinin genel yazı kalitesinin vasattan yukarı olmayacağına emin oluyorum, bazen sağlamasını yapma amaçlı yazılarını inceliyorum ve yine emin oluyorum.
 • bok var gibi yanda çift haneli rakamı görenlerin kullandığı kalıp.
  nefret ettim artık.
  yeter da..
  yazmış olmak için bişeyler yazmayın!!!!
 • en rezil legal entry türü nedir bilemem ama bu kalıbın okuyucu üzerinde yarattığı sinir bambaşka. dedirten bir, bu iki. o derece.
 • (bkz: klişe)
 • dikkat ettim de genelde bu kalıbı daha çok, daha yeni yazarlar kullanıyor. eskiler, zamanında kullanmış tadında bırakmış demek ki. e her şeyi tadında bırakmak lazım.

  şimdi çaylak bir arkadaş bu kalıbı binlerce kez sözlükte görüyor, sonra birden yazar oluverince ilk gördüğü uygun başlıkta yapıştırıveriyor*. bak güzel kardeşim, tamam zamanında komikmiş, güzelmiş ama yok artık bitti, geçti. yapma artık şunu. hani hep içinde kalmış olabilir de yapma yine de. ne kadar gereksiz uyduruk bir mesele konuşuluyor olursa olsun, başlık ne olursa olsun entry'nin başında şunu görünce "azcık özgün olun, bıkmadınız mı olm şundan? yeter laaaaaan" diyesim geliyor. yani madem komiklikler, şakalar yapmak istiyosun, azcık zeka ürünü bişeyler koy ortaya. kendin bi espri bul, kelime oyunu yap, lafı gediğine koy, böyle görünce sandalyeden fln düşelim gülerken. komik olmasa bile, olsun adam düşünmüş lan o kadar emeğe saygı fln deriz belki. ya da demeyiz... ama olsun.

  hayır yani sözlük yazarlarının neredeyse hepsinin sol frame'de bi başlık yanında üç basamaklı sayı görünce aklına kolaylıkla gelebilecek bişeyi üşenmeyip, büyük hevesle nasıl yazıyosun arkadaşım oraya. başına sen bunu yazdıktan sonra devamına ne yazsan komik olmıycak ki zaten. hayır bak başka bi ortamda; bi forumda, facebookta bi yerde fln gidip yazsan komik olur bak. neden? yerelleştirme mizahı diye bişey var çünkü.
  mesela, arkadaşının birisi status'üne bişey yazsın altında da bi muhabbet dönmüş bi bakmışsın 134 comments. hemen "hakkında bu kadar yorum yapılınca öldün sandım lan, iyisin di mi?" yazıp puanları toplayabilirsin. ama burda yapma bunu bak. lütfen.

  o kadar nefret ettirdi ki şu kalıp kendinden, bir zamanlar herkesin ağzında olan dermişime yaklaştı gözümde. o derece yani. yapmayın lütfen artık*.