şükela:  tümü | bugün
  • daha cok kısa bir zaman önce derin yaralar acan ve sonrasında hakkini helal et diyen kisiye once hak et diyerek reddetmek. sonrası içinse;
    (bkz: ici icini yemek)
    (bkz: hata mi ettim acaba) *
  • onca verilen emeklerin boşuna çıkması halinde veya onur kırıcı gurur rencide edici durumlarda bırakılan kişi tarafından karşı tarafa söylenen, ve söylendiğinde kişiye bile acı, yürek burukluğu veren söz.
  • köpek diyarındaki versiyonu için: dogville
  • ne zaman bir yerde duysam icimi sızlatan cümle..tanrı sahidim etmedim degil ,edemedim...
  • ciddi bir konu olduğunu bugün ajanslara düşen tüyler ürperten bir haber arcılığıyla öğrendiğimiz durum. annesinin "beni öldürmezsen hakkımı helal etmem" şeklindeki yalvarışlarını elindeki bıçağı kullanarak yanıt veren oğulların bulunduğu bir ülkede ağır bir vakadır hakkını helal etmemek.
  • öyle çok hakkın olmak ki, hangisini helal etceğini bilememek.
  • o insandan öyle bir kötülük görmüş olmaktır ki helal olsun diyememektir. kesinlikle o benim canım yaktı şimdi gitsin öte tarafta yansın cayır cayır demek değildir. bu daha çok yaşarken cehennem azabı tattırmış kişilere aciz kalınıp tek bir laf edilememişse, yaptıkları yanlarına kalmışsa, sömür sömür sömürmüşlerse ve akabinde ellerini kollarını sallaya sallaya dolaşmaya devam etmişlerse söylenir. çok sık rastlanmaz, rastlanmışsa da söylenmesi haktır.
  • standart anne tehdidi. lakin validenin, ben cehennemde helal etmediği haklarından dolayı şiş kebap formatında takılırken, cennette rahat edebileceğini pek sanmadığımdan yemem bu tehdidi.
  • annanemin dediğine göre öbür tarafta hesaplar görülürken helallik almak için yakamıza yapışacaklarından, ahirette rahat olmamız için hiç kimsenin yapmaması gereken eylem*.
  • amerikanya diyarlarında bir kızılderili kabilesinde geçmesi muhtemel replik.

- geronimocan benim artık bir ayağım çukurda olmak, sen babanın biricik oğlu olarak soluk benizlilerle sonuna kadar mücadele etmek, yoksa ben hakkını helal etmemek!!...
    - aman babacığım ne demek, ben soluk benizlilerin amına koymak, kitabını sikmek, sen yeter ki rahat uyumak.

(bkz: geronimo türkçesi)