şükela:  tümü | bugün
 • modern çağın en bencil hastalığıdır bu. zeytinyağı sendromu olarak da adlandırıyorum ben. öyle ki tartışma esnasında, tartışılan konunun iyice unutulduğu ve tamamen kişisel bir haklı çıkma arzusuna dönüştüğü görülür. bir konsensus, ancak, hasta olanın karşısındaki kişinin kabullenişi ile mümkündür. aslen "tartışma" kelimesi sahip olduğu isteşlik ile; birlikteliği değil, karşıtlığın bir temsili gibi zühur eder. bu karşıtlığın meydana getirdiği agregasyon, kişinin benine dair bu hastalığın apansız kendini göstermesine ( kimi zaman durduk yere saçmalamasına ) sebebiyet verir.
 • isin garibi, bu insanlarin dillerinden dusurmekdikleri lafin beser sasar olmasina ragmen zeytinyagi gibi uste cikmalaridir. son derece tehlikeli olan bu insanlar sizin yaptiginiz bir hayati ustune ekleyip cikarip pirenizi deve yaparken, kendi hatalarinin ustunu bir guzel orterler. uzeri ortulmus hatalari ortaya koyup tartismaya kalktiginizda once yapilan hatayi onemsiz gosterirler, uzerine gittiginizde sinirlenir neden hata yapmadiklarini aciklarlar, yok uzatirsaniz demogoji ustadi bu kisiler hatayi sizin yuzunuzden yaptiklarini idda edecek kadar ileri giderler. uzak durulmalidir bu kisilerden.
 • hastadan sık sık duyulan ben demiştim'lerin teşhis koymayı kolaylaştırdığı bir hastalıktır; daha çok annelerde görülür ve hastanın, önerilen tedavileri, anne olunca anlarsınlarla savusturmaya çalıştığına da rastlanmıştır, halk arasında yanlış bir şekilde sen neymişsin be abi hastalığı olarak da adlandırılmakla birlikte, bunun yerine olsa olsa sen neymişsin be anne denebileceği isviçreli bilimadamları tarafından belirtilmiştir.
 • en sık görüldüğü kitle üst düzey yöneticiler olan bir nev'i kişilik bozukluğu.
 • iç görüsü olan hastalar için aslında daha vahim bir durum söz konusudur. iç görüsü olmayanlar sorgudan muaf olduklarından mıdır nedir; hasta olduklarından bihaber oldukları için hiç de acı çekmezler sürekli bir haklılıktan!
  (bkz: ignorance is bliss)
 • özellikle iş dünyasında geçerli olan mobbing kavramının da neden olabildiği benlik problemi.
 • kesnilikle tedavi edilmesi gereken rahatsızlıktır. bu insanlarla laf dalaşına girilmez, tartışılmaz, laf anatılmaz ip atlanmaz,top oynanmaz o derece sakıncalıdırlar. haklısın demek ilk zamanlarda sonuç getirse de zamanla onu idare edip alttan aldığınızı farkederler, o dakikadan sonra hiç ama hiç şansınız yoktur, her gece yatmadan evvel onun için dua edersiniz o ise yan odada hala konuşmaktadır. kahve fincanı kulbunun işlevselliği ile başlayan mesele akıl almaz bir hızla onu değiştirmek istediğiniz yönünde ilerler, ne kadar zamandır sustuğunuzu unutmuş uyumaya çalışırken tek çare onun konuşmaktan yorulup sızmasıdır.ardından o uyanmadan sessizce evden çıkarsınız.
 • - bende olmayan hastalik...
  - var sende o hastalik.
  - mnskrm. yok dedim.
  - al yok.
 • ise yeni girmis calisanlarda kesinlikle olmamamisi gereken hastalik..
  bir seyleri yeni ögrenirken hatalar yapmak cok olasidir, bu hatalarindan utanip aciklama yapma geregi duymak da cok normaldir.
  yalniz vakti zamaninda gecirdigim deneyimlere göre
  "hatalarina bahane buluyor, asiri derecede"
  seklinde aldigim sikayet gösteriyor ki bazen hakli degilsindir, kabullenmen ve geri cekilmen gerekir.