şükela:  tümü | bugün
 • olu$masi icin hukuka aykiri eylemin warligi tek ba$ina yeterli gibi gorunse de butunuyle gecerli olmasi icin kusur,zarar we aralarindaki nedensellik baginin da bulunmasi gerekir.*
 • her ne sebeple olursa olsun bir kimsenin rızası dışında beden tümlüğüne ve sağlığına karşı yapılan müdahale
 • bütün suçlar ayni zamanda haksiz fiildir, bütün haksiz fiiller ise ayni zamanda suç degildir, çünkü suç ve cezada kanunilik ilkesi geregi yalnizca kanunkoyucunun ceza veya emniyet tedbiri gibi cezai yaptirim öngördügü fiiller suç olarak nitelendirilir.
  ... dense de, medeni hukukçular ve ceza hukukçulari arasindaki pek çok konuda yesermis doktrinel görüs ayriliklari nedeniyle zaman zaman aslinda suç olup haksiz fiil yaptirimlarina maruz birakilmayan eylemlere rastlanabilmektedir.
 • (bkz: tort) bir de tortikolis var ki, alakası yok. ahahaa..
 • sözleşmeler ve haksız iktisap* ile birlikte kanunda düzenlenen borç ilişkisinin esas kaynaklarını oluşturur. kusur haksız fiilin temel unsuru olsa da kusursuz sorumluluk halleri de kanunda düzenlenmiştir. haksız fiil neticesinde zarara uğrayan kimse fiili ve faili öğrendiği tarihten itibaren 1 yıl içerisinde ve her halde 10 yıl içerisinde tazminat davası açabilir. kusursuz sorumluluk hallerinde ise dava açma süresi her durumda 1 yıl olarak düzenlenmiştir. bu süre fiilin yapıldığı andan itibaren işlemeye başlar.
 • hukuki işlemler ve sebepsiz zenginleşme ile beraber, türk borçlar hukukuna göre borcun üç kaynağından biridir. bir fiili haksız olarak niteleyebilmek için dört unsur aranmaktadır. bunlar; fiilin hukuka aykırı olması, bir zarara sebep olması, fiil ile zarar arasında illiyet bağının bulunması ve fiilin kusurlu bir şekilde icra edilmiş olmasıdır.

  fiilin hukuka aykırı olup olmadığı, hukuka aykırılığı ortadan kaldıran hallerin mevcudiyetine bakmak suretiyle tespit edilir.

  illiyet bağından kasıt uygun illiyet teorisine uygunluktur. fiilin kendisinin meydana getirdiği zarardan sorumluluk söz konusudur. klasik örnek, arabayla çarptığınız kişi, hastaneye götürülürken, götüren araca bir başka aracın çarpmasıdır. adama en başından siz çarpmasaydınız, hastaneye götürülmeyecek ve bu esnada da başka bir kaza sonucu ölümü gerçekleşmeyecekti diyerek ölümene ilişkin ilk elden çarpan kişiyi sorumlu tutamazsınız, zira ölüm onun çarpması sonucu gerçekleşmemiştir.(biliyorum karışık oldu, anlamayan mesaj atsın, anlatayım)

  kusur ile anlatılmak istenen kast ya da ihmaldir. zaten kusurun başka bir derecesi yok. bir fiili ya neticeyi bilerek ve isteyerek işlemişsinizdir* ya da neticeyi istemediğiniz halde* bir sebepten*** dolayı bir zarara yol açmışsınızdır. bu durumlarda da kusurlu olduğunuz kabul edilir.
 • ozumsenerek anlasilmasi hak olgusunun kafada oturmasina ve hukugun ustune insa edildigi temelin kavranmasina buyuk olcude yardimci olacak kavram.
 • (bkz: #63460039)
 • haksız fiillerden sorumlu olma ehliyeti, bir kimsenin hukuk kurallarına aykırı fiilleri sonucunda başkalarına verdiği zararlardan bizzat sorumlu tutulabilme başka bir ifade ile bizzat haksız fiili işlemiş olan kişinin kendi malvarlığı ile zarar görene karşı sorumlu olmasını ifade eder.