şükela:  tümü | bugün
 • elde ediliş biçimi balık baştan kokarca olduğundan, insanın elinde patlayacak bir kazanç türü. yani; götümüze girecek kazançlar. ya da kayıplar.
  (ara: haram)
 • gelir dağılımının ve emeğe biçilen değerin düzensizliği ve yer yer saçmalığı ile ilişkilendirilebilir.
 • ülkemizde dizi oyuncularının bölüm başına aldıkları ücret, futbolcuların ve mankenlerin aldıkları ücretler buna en güzel örnektir.

  o kadar aç insan varken bu kişilere dudak uçuklatan ücretler veriliyor. resmen haksızlık.
 • dizi oyuncularına, futbolculara verilen ücretlere haksız kazanç diyebiliriz, ama bu durum biraz da türk halkının gavatlığından kaynaklanmaktadır.
 • memur maaşı.
 • haksız yere sağladığımız maddi kazancın had cezası vardır. sistem otomatik olarak işler ve günün birinde bizi aynı oranda maddi zarara uğratır. eğer haksız kazanç belli limit değerleri geçer ve zulümle karışırsa zarar bu sefer mala değil cana gelir.

  eğer maddi bir zarara uğrarsak buna üzülmemiz yersizdir; bilakis şükretmeliyiz; çünkü o zararla bir nevi temizlenmiş olduk ve daha da önemlisi zarar canımıza gelmedi.

  zekat bu noktada paratoner etkisi yapar. her sene zekatımızı fakirlere verirsek, hem manevi kazanç elde eder, hem de sistem bizi cezaya çarptırmadan önce önlemimizi almış ve üzerimizdeki haklardan kurtulmuş oluruz. zira kimse mükemmel değildir. kaçınılmaz olarak öyle veya böyle hepimiz kul hakkına bir parça gireriz.
 • çalmak
 • herhangi bir anlaşmayı ihlal sebebiyle oluşan gelir türüdür. bu anlaşma yazılı olmak zorunda da değil. şahitli ya da şahitsiz de olabilir. hatta açık ya da gizli bile olabilir. önemli olan ortada resmi ya da gayri resmi bir anlaşmanın olması ve taraflardan birinin anlaşmanın tamamını ya da bir kısmını ihlal etmek suretiyle gelir elde etmesidir.

  mesela “geçen gün 1 tane kalem aldım, adama 100 tl para ödedim. resmen soyguncu bunlar. haksız kazanç elde ediyorlar.” şeklinde düşünmek yanlıştır. çünkü altı üstü bir kalem için 100 tl gibi yüksek bir fiyat talep edilmesi ve bu talep edilen miktarın karşı taraf tarafından kabul edilmesi bir anlaşmadır. ortada çok yüksek bir bedel olmasına rağmen anlaşmanın kuralları ihlal edilmediğinden bu haksız kazanç değildir. ancak satıcının 1 tl’ye sattığı kalem için müşteriye “bu kalemin mürekkebi 1000 yıl ne yaparsan yap bitmiyor. sen öldükten sonra torunun torunu bile kullanır.” şeklinde yalan söylemesi, o 1 tl gibi küçük bir rakamı bile haksız kazanç sınıfına sokar. sonuçta kalemin mürekkebinin 1000 yıl boyunca tükenmeyeceği taahhüt edilmiş ve müşteri de bundan dolayı bu ticarete yanaşmış. söz konusu meblağ 1 tl gibi bir rakam dahi olsa anlaşma kuralları ihlalinden doğan bir gelir olduğu için haksız kazançtır.

  bir işletme kurarken devletle bir anlaşma yapıyorsunuz. diyorsunuz ki: ben kazancımın kanunlarla belirlenmiş olan kadar kısmını sana vergi olarak vereceğim. yanımda çalıştırdığım personelin gelirini kayıt altına alacağım. bu devletle yapılan bir anlaşmadır. dolayısıyla fatura kesmemek suretiyle vergi kaçırmak, çalışan personeli asgari ücretten göstermek anlaşmanın kurallarını ihlal etmektir ve haksız kazançtır.

  “geçen gün bir iş görüşmesine gittim ve yapacağım bir dünya iş için 3 kuruş para teklif ettiler. benim üzerimden resmen haksız kazanç elde etmek istiyorlar.” düşüncesi de yanlıştır. sonuçta bir anlaşma teklif edilmiş ve kabul edilmemiş. ortada haksız kazanç yok. eğer kabul edilseydi de haksız kazanç olmayacaktı. çünkü düşük bir ücret karşılığı yoğun efor gerektiren bir iş yapılması anlaşma kuralıdır. ihlal edilmediği sürece de ortada bir haksız kazanç olduğundan bahsedemeyiz. bunun tam tersi de geçerlidir. birisi size iş teklif ederken “size ayda 50 000 tl ödeme yapacağız ve bunun karşılığında bütün gün boş boş oturacaksınız.” derse ve siz işe başladıktan sonra basit de olsa bir iş yaptırırsa anlaşma kuralı ihlal edileceğinden haksız kazanç elde edilmiş olunur.

  yani; işte, okulda, sokakta, ailede bireylerle, gruplarla, şirketlerle ve devletle olan ilişkilerinizde sürekli “şimdi buradaki anlaşma ne? anlaşmanın maddeleri neler?” sorusunu kendinize sorun. ona göre kazancınız haksız mı değil mi tespit edin ya da karşı tarafın haksız bir kazancı var mı tespit edin.