şükela:  tümü | bugün soru sor
  • güncel hayatta başınıza gelebilecek ve insanın diğer insanlara olan güvenini altüst edecek, lanet olası bir olaydır. haklı olduğunuz anlaşılsa bile, iş işten çoktan geçmiştir.
  • olası bir şekilde bu haksız suçlamayı yapan ortak arkadaş grubundan ise yandığınızın resmidir.

sonunda, ev ortamında dönen ve dallandırılan dedikodular yüzünden bir çok dost bildiğiniz insanı kaybetmeniz de olasıdır.

daha geçtiğimiz yaz başıma geldi. evimi paylaştığım kişinin, çevrem sayesinde tanıyıp arkadaş olması sonrasında, güya ona kazık atmış olmam sebebiyle benimle arkadaşlığını bitirmesinden sonra kendi evinde dönen dedikodular yüzünden bir çok insanı da hayatımdan silmek zorunda kalmam.

hangi kısmından bakarsan bak adil değil. birincisi kendini savunma hakkı tanınmıyor, öte yandan hemen herkesin en nefret edilesi eylem olarak gördüğü dedikoduyu, rakı içtiğin masada meze yapıp önüne gelene hem de yalan yanlış bilgilerle anlatman, onların da ortak dostlarımızla bu konuyu yine konuşması sonrası son 6 ayda çok yakınen dost diye gördüğüm en az 40 kişiyi hayatımdan sildim.

pişman mıyım, asla!

en azından bir laf ile hareket edip, işin aslını öğrenme çabası içerisinde olmayan sözüm ona dostluk kavramının hak etmediğine karar verdiğim insanları hayatımdan elemiş oldum.

siz siz olun, haksız yere suçlanma durumuyla karşılaştığınız zaman yapabileceğiniz en doğru şekilde paçayı sıyırmaya bakın. özellikle facebook gibi sosyal mecralarda, listenize eklediğiniz insanların, sizin sayenizde çevresine katacağı diğer güzelim insanları da gözden çıkarmanız gerekebileceğini asla unutmayın!..
  • haklı yere suçlanmaktan iyidir. (bkz: sokrates)

sokrates “devletin inandığı tanrılar yerine başka tanrılar empoze etmeye çalışmakla, gençlerin ahlâkını bozmakla” suçlanır ve uzun bir yargılama sürecinden sonra ölüme mahkum edilerek zindana atılır. kendisini ziyarete gelen eşi (bkz: xanthippe) “seni haksız yere idam ediyorlar” diye gözyaşı dökmektedir. kendisini ölümsüz bir filozof yapan hayat arkadaşını teselliye çalışan sokrates;

“ya haklı yere idam etselerdi, o zaman daha mı iyiydi?” der...
  • haklılığını anlatamadığın an var ya, o an bittiğin an!! ne yapsan boş! karşı taraf kendini kapatmış çabalaman yersiz, ama yine de çabalarsın, yazık...
  • bu topraklarda yaşadığının göstergesidir.
  • ciddi olarak oturup dusununce, hayatimda en cok nelere ne zaman kizmisim diye... genelde bu cikiyor benimkilerde, sucsuzum ve bir sekilde suclaniyorum ve uzerine delirip ortaligin amina koyuyorum.