şükela:  tümü | bugün
 • hz. muhammed'e ait bir söz. bugünlerde akape, ırak, felluce, takiyye gibi kavram ve sözcüklerle birlikte üşüştü zihnime. hayırdır inşallah. ya da, (bkz: tatlı su müslümanı/#6307034)
 • taksim de toplu taciz vakasını düşündükçe aklıma gelen söz olmuştur. anlayamadığım oradaki insanların nasıl böyle bir insanlık ayıbını gerçekleştirebildiği değil, orada bulunup buna şahit olan yüzlerce insanın nasıl müdahele etmediğidir.

  gerçekten çok zor sinirlenen bir insan olarak, gözümün önüne kan inecek kadar beni sinirlendiren olayı anlatayım:
  taksim marmara otelin önünde yürüyorum, karşıdan karşıya geçen 70 yaşlardında fransız bir amca var önümde, birden bir taksi süratle geçiyor amcanın önünden, amca geriye sıçrıyor ezilmemek için, taksi kırmızıda geçiyor üstelik. amca sen napıyorsun demek için avrupai bir kibarlıkla taksi önünden geçerken camına tıklıyor parmağıyla.
  şoför el frenini çekip, iniyor arabadan, bir sopa çıkarıyor ve fransızca bişeyler söylemeye çalışan amcaya vurmaya başlıyor sopayla. ben olayı görünce sinirden başım dönüyor yere oturuyorum. allahtan esnaf olaya müdahele ediyor ama taksici atlıyor arabasına gidiyor.

  orda kendime benzer bir olay gördüğümde izin vermemek için söz verdim. ben değil miydim ilkokul 1. sinifta bütün sınıf bir kızın saçlarını çekip onu ağlatırken grubu galeyana getiren adama saldırıp dayak yiyen? sonra da adam toplayıp eşek sudan gelene kadar adamı döven? şimdi o sopayı görünce mi tırsıp birşey yapamadım diye kendime defalarca sordum. sonra da kendime bu sözü verdim.

  taksimde bir grup kendini bilmezin bir kıza tacizde bulunmasını görüp dayak yemekten tırsan ya da daha da utanç verici şekilde hiç oralı olmayan yüzlerce insanın, ilkokul 1. sınıftaki o çocuk kadar bile yüreği yoktur kanımca. bu türk milletine ait bir kayıtsızlık değildir, türk milleti haksızlığa izin vermez. böyle şeyler batıda olur, süpermarkette yaşı 17 yi geçmeyen 11 erkeğin bir kıza tecavüzünü izleyen binlerce insanı ancak ingilterede görebilirsiniz. türkiyede otobüste tacize uğrayan bayana yer verilir, kimi zaman tacizci pata köte otobüsten atılır. 70 yaşında amcayı döven taksiciye esnaf mudahele eder.

  hiç unutmam çocukken evimin önünde benim yaşımda bir arkadaşımla basket oynuyorum. 6-7 kişilik yaşı bizden büyük bir grup çapulcu gelip topumuzu aldılar, sokakta yürüyorlar, bir yandan da bizle dalga geçiyorlar. ben topu geri istiyorum, bunlar "gel de al" falan diyorlar. bunu gören adamlarla aynı yaşlarda bir abi, yanımıza koşarak geldi. "bırakın lan çocuğun topunu" diye bağırdı. ona "bu top bizim oldu" dediler. abi yerde duran bir şişeyi eline aldı, bir taşa vurdu alt tarafı kırıldı şişenin. "bırakın lan o topu" diye haykırdı sonra. çocuklar topu atıp koşmaya başladılar. abi bana döndü, "hepsi böyledir işte bunların" dedi. orda o abi benim idolüm oldu.

  o abi orda o çocuklardan sağlam bir dayak yiyebilirdi. ama gözünü karartıp, tanımadığı bir çocuğun topunun gasp edilmesine karşı elinden geleni yaptı. bizi bu hale getiren ne oldu peki? batılılaşma sürecinin bir parçası da bu duyarsızlaşma mıydı yoksa? yoksa reality showlari izleye izleye mi geldik bu hale?
 • hazreti ali'ye ait olduğu iddia edilen sözdür.
 • ulak filmi de güzel bir değerlendirme bu konuda.

  ayrıca nihat genç: http://www.youtube.com/watch?v=t-8lpzw-ah8
 • her sozunu bilmem ama tahminen islam felfesinin icindeki en guzel sozdur bu.
 • tayyip erdoğan'ın 19 ekim 2011 çukurca çatışması için yaptığı konuşmada geçen hz. muhammet'e ait söz.
 • cüneyt özdemir tarafından çok anlamlı ve güzel şekilde sarf edilmiş cümle. o videoyu tekrar tekrar izlemeye sebep olmuştur. var olanı yok göstermeye çalışan ve bu konuda ağız birliği yapmayı dayatanlara tokat gibi inmiştir.
 • şeytan mıyım değil miyim diye bana sorular sorduran bir cümle. çok susuyorum ve boğuluyorum. lanet olası sistemde taşlar öyle bir oturmuş ki hareket etmiyor. dilsizim ama sıkılıyorum. kuyunun birine taş atacak çokça deliye ihtiyac var. birden fazla deli. kaybedeceği ve kaygısı olmayan. haksızlığı bu adilerin bir yerlerine yedirecek. çokça haksızlık ve adaletsizlik var. lanet olsun diyerek bir kez daha susuyorum.