şükela:  tümü | bugün
  • ben japon viskilerini rafine fakat karaktersiz bulurdum. nikka'dir, yamazaki'dir falan. fazla kusursuzlar, sanki suni bir seymis gibi. aha iste hakushu karakterin babasidir, japon arkadaslari tebrik ederim. adamlar viskide hiç akla gelmeyecek burun, damak tadi ariyorlar ve basarmislar. okuyunca burunda feslegen ve çam kokusu, damakta yesil çay ve kivi tadi diyorlar, gerçekten de var. ve bunu single malt olarak basariyorlar. saygilar efendim.
  • 12 yilliginin oyle bir finish'i var ki akillara zarar, damakta tadi neredeyse 1 dakika çok net hissediliyor. kalite fiyat orani en iyi viskidir bildiklerim arasinda, 12 yillik viskiye 60-70 euro verilir mi demeyin, glenlivet 18'i macallan sherry oak 12y'i falan asar ki hiçbiriyle kiyaslanacak karakterde de degil zaten. çok muazzam bir sey...
  • distiller's resever ekspresyonu sonunda türkiye'de satışa sunulmuştu.
    şu an için 400 yetaledir, stoklar çok kısıtlı. o paraları vermeyin sakın, yurtdışından alın. kel alaka yerlere gidiyorsanız da atu atatürk çıkışta yamazaki dr 53 eur gibi bir fiyata sahip.
  • hakushu gerçekten çok çok çok iyi bir viskidir. hem 12 yıllığını hem de distiller's reserve'i birkaç defa tatmış biri olarak bu kadar kompleks burun ve "mest edici" bitiş zor bulunur diyorum.

döviz kurlarına baktıkça, şu an için türkiye fiyatı epey iyidir. dün prag'da 513 tl ediyordu d.reserve.

atu'de ise japon viskisi bulmak artık neredeyse imkansız. birkaç tahıl ve harman mevcut ancak yamazaki, hakushu, yoichi, miyagikyo falan mümkün değil.

ayrıca hakuhsu'da, 12 yllık vs distillers edt farkı, hibiki 12 vs harmony'de olduğu kadar çok değildir. gönül rahatlığıyla alın için, o parayı hakedecek, size eşsiz bir deneyim sunacak.
  • japonlar yapmış abi

abi de; bu sefer fazla iyi değil aşırı şiddetle iyi yapmışlar durumudur ve bu yüzden fena şiddetle tavsiyedir.

bulabilirseniz tabi ;)