şükela:  tümü | bugün
 • tarihtek ilk bitcoin transferinde alıcı olan kişi. ilk pgp developerlarından biri. als olmuş.
 • kim olduğu hala netliğe kavuşmayan satoshi nakamoto ile ilk ilgilenen ve iletişime geçen caltech mezunu bilgisayar uzmanı. tarihte ilk btc transferini gerçekleştirdiği evi ile, 2014 senesinde newsweek muhabirlerinin bitcoinin kurucusu olduğunu iddia ederek bulduğu dorian satoshi nakamoto'nun evi arasında sadece 2 km olan kişi.

  newsweek'in satoshi nakamoto olduğunu iddia ettiği kişiyi bulduktan 5 ay sonra arizona'da vefat ediyor. sağlığında her ne kadar reddetmiş olsa da halen birileri o'nun satoshi nakamoto ya da satoshi nakamoto'lardan sadece biri olduğu görüşüne sahip.

  uzun yıllar als hastalığıyla mücadele eden hal filley'in bedeni alcor life extension foundation tarafından dondurularak saklanmış vaziyette.

  bir gün belki de yeniden aramızda olur kim bilir...
  http://www.alcor.org/…ary/html/casesummary1436.html
 • http://www.metzdowd.com/…y/2009-january/015004.html

  tarih 10 ocak 2009..

  "so the possibility of generating coins today with a few cents of compute
  time may be quite a good bet, with a payoff of something like 100 million
  to 1! even if the odds of bitcoin succeeding to this degree are slim,
  are they really 100 million to one against? something to think about..."

  gelecek boyle gorulur iste.
 • saygıyla anıyoruz.
 • satoshi nakamoto tarafından ilk bitcoin transferi yapılan kişi.
  bu adamların beyin kıvrımlarında bir süre yaşayabilirim. bu fikirler nasıl çıkıyor şaşırıyorum. tamam sistem sadece buna inan insanların üzerine kurulu. inanıyorsan girersin. bu adam nasıl oldu da bu sisteme güvendi. kafamda deli sorular. bu sistemin , big brother ‘ı yok edeceğini düşünüyorlar. bu şekilde şirketler ve devletler olmadan çok az maliyetle ( bankacılık sistemiyle yapılan transfere göre 3500 kat daha ucuz olduğu söyleniyor.) ve uzun süreler beklemeden parayı bi yerden başka yere transfer edebiliyormuşuz. buna bizim ülke nasıl izin verecek. en basitinden dünyada paypal kullanmayan 10 ülke içindeyiz.
  yalnız bir de 2140 yılı sorunu var. yapılan hesaplamalara göre bitcoin üretiminin 2140 yılında sonlanacağı düşünülüyor. düşünen insandan zarar gelmez demişler ama ben kafayı yiycem meraktan. önünde sonunda bu para birimi üretilmese, ya da internet kapansa, ya da paranın hepsi bir kaç kişinin elinde olsa....
  gelecekte olacakları keşke bir şekilde görsek. düşünüyorum da neyse ben düşünmeyim daha fazla. inanıp inanmamakla ilgili sanırım her şey. ne kadar kişi buna inanırsa o kadar güçlü olacak. ben mi? hala çok ortadayım.
 • cypherpunk hareketinin üyelerinden biriydi, bu hareketin üyeleri bitcoin'in oluşmasının temel taşlarıdır.
  kriptografi üzerine çalışan bu hareket, 2008 krizi öncesi dağılma safhasına yaklaşmış, her bir üyesi bitcoin ile benzer mantığı taşıyan işlere girişmiş, david chaum'un digicash'i ile hal finney'in rpow'u ve özellikle nick szabo'nun bitgold'u en benzer özellikleri taşıyan çalışmalar olmuştur.

  pgp (şifreleme özelliği, en çok e-postalarda kullanılır.) 2.0'ın yazarıdır.
  ayrıca stilometri çalışmaları sonucu bitcoin'in satoshi nakamoto tarafından yazıldığı pdf'te cümlelerin başında iki boşluk bırakıldığı, bu tarz yazımın bir tek hal finney'in çalışmalarında yaptığı ortaya çıkmıştır.

  satoshi nakamoto'nun piyasadan çekildiği dönemin, hal finney'in als hastalığına yakalanma dönemiyle örtüşmesi dikkatleri üzerine çeken bir diğer detaydır.

  diğer detaylar yukarıda diğer yazar arkadaşlar tarafından zaten yazılmıştır.
 • "satoshi nakamoto" nun kendisi olduğunu düşündüğüm kişidir.
 • 2114 yılında, ölümünden tam 100 yıl sonra hal finney dondurulmuş bedeninden uyanır. bitcoin'in mucidi olan satoshi nakamoto'nun ta kendisi olan hal finney kağıt paraların kullanımdan kaldırıldığını ve tüm dünyanın bitcoin ve diğer kriptoparaları kullandığını görür. ölümünden sonraki yıllarda kendisinin özel insan satoshi nakamotu olduğunu öğrenen ve uykusundan uyanmasını bekleyen dünya insanları ve ay ile mars'taki kolonilerde yaşayan insanlar kendisine şükranlarını sunmaktadırlar.