şükela:  tümü | bugün
 • telefon açtığında veya karşılaştığınızda n'aber ya dahi demeden, şudur budur diye konuya giren insandır. kandil mesajı, bayram mesajı, kutlama / tebrik yoktur; sadece konular vardır, kimi zaman konuşulması, halledilmesi gereken.
 • kabadır.
 • edit4: görsellerden birini kaldırdım. mesajı gönderen arkadaş aslında bana kelimeyi yanlış yazdığımı söylemek için mesaj atmış. ben de olayı yanlış anlamışım. benim eşekliğim... @nick bulmak niye bu kadar zor'a uyarı ve düzeltme için çok teşekkür ederim.

  görsel
  görsel
  görsel
  editt3: sabah saatlerinde gelen mesajlar üzerinden bir kaç tane ekran görüntüsü ekleyeceğim. mesela hiç selam vermeden, " direk olarak internet sayfalarına destek isteyenler, bu başlık ile ilgili sanki babasının küçük oğluyum da fikrini dinlemek ve okumak mecburiyetindeymişim gibi hiç selam vermeden, hadi onu da geçtim, neden katılmadığını, fikrini açıklamak yerine sadece bir kelime yazarak mesaj atanlar. sabah ekran görüntüsü koyacağım. bunun hala normal olduğunu düşünüyorsanız kusura bakmayın da direk sıkıntı sizde. buyrun ekledim. şimdi buradaki durumlar aşırı dobracılık, mertlikten dolayı mı ? merhaba yazınca ezik mi oluyorsunuz ?
  ben babanızın emir eri miyim ? sözlük size mesaj atma hakkı veriyor diye öküz mü olmak lazım ? ayrıca allah aşkına eksileyecek ne var bu entaride çok merak ediyorum.

  edit2: sanırım hepimiz farklı okuyor, farklı algılıyoruz. aynı iş yeri içinde sürekli konuşulmasından bahsedilmiş. başlığı açan yazarın tanımından aynı iş yeri gibi bir durum kendi adıma çıkaramadım. aynı iş yerinde sürekli görüşen insana her seferinde bu yapılmaz. benim bahsettiğim bu değil. gel gelelim ben bir fotoğrafçıyım. reklam ajanslarıyla çalışıyorum. herhangi bir müşteri temsilcisi beni arayıp, bana telefonda "merhaba, nasılsın, müsait misin? sormadığı zaman üslubunca gerekli cevabı veriyorum. ayrıca senelerce aramayan, işi düştüğünde arayan insan için ayrı bir başlık gerekiyor. bunlar farklı durumlar. hal hatır sormak demek ayrıca 7 sülalenin halini hatırını sormak değil ki "merbaha, nasılsınız, merhaba teşekkür ederim. buyrun nasıl yardımcı olabilirim." bitti bu kadar... yapmayın gözünüzü seveyim, bunu yapmamanın samimiyetle, dobralıkla, mertlikle alakası yok.

  entry
  nezaketsiz ve medeniyetsizdir.

  edit: seri halde mesaj alıyorum. arkadaşlar bu bir görgü ve nezaket göstergesidir. günaydın, merhaba, iyi günler, iyi akşamlar, nasılsınız ?

  kimse telefondaki kişi ile aşırı yakın değilse, tabii ki uzun uzadıya hal hatır sorması saçma ve zaman kaybıdır;lakin karşınızda da bir insan var.

  çoğu mesajda yalancı samimiyetsizlik denmiş. doğrudur; kimin samimi ya da olmadığını bilmek telefondaki kişinin inisiyatifinde, ben bilemem;lakin dediğim gibi samimi ya da değil, bunlar görgü ve nezaket göstergesidir.

  şahsen birisi bana hatta sürekli konuşmadığım birisi bana telefonda "merhaba, günaydın, nasılsınız demeden "bodozlamadan " x işi yapılacak, şu çekim hallolacak" gibi cümlelerle gelse, " aaa ne kadar da dobra" bir insan değil, "yuh be kardeşim. bunca senedir telefonla konuşmasını da mı öğrenemedin" derim.
 • zamanı efektif kullanan insandır.
 • eğer sigara paketi açıyorsa önce uzat-çek yapar sonra da çakmağınızı araklar.
 • gerçekten merak etmediğim birisinin halini hatırını sormak samimi gelmiyor. sadece merak ettiklerime soruyorum. üstelik iş nedeniyle çok fazla kişi ile konuşuyorsanız gereksiz kalıplar kullanmak zaman kaybı yaratıyor.
 • bir de merhaba bile demeden konuya girenleri vardır. sözlükte çok bulunur bunlardan. hangi entry üzerinden olduğu bile belli olmayan mesajlar atar, ardı sıra yazar aklındakileri. medeniyetsizdir.
 • bir zamanlar bu kaba davranış bende de zuhur etmişti. her gün yüzlerce insanla ikili diyaloğa giriyordum ve bir süre sonra mesleki deformasyon mu dersiniz karakter aşınması mı dersiniz, neyse ben de bu şekilde davranmaya başladığımı farkettim. kendimden çok utandım açıkçası. dikkat etmeye bu durumu kendimde yakalamaya çalıştıkça düzelttim bu kötü huyu.

  son derece kaba ve nezaketten uzak bir davranış.
 • belki acelesi vardır, zaman konusunda cimri davranması gereken bir andır. laklak yapmasınıda biliyordur muhakkak ama zamanı değildir. olamaz mı ? ( hal hatır sormak naber nasılsın demek de değildir. çünkü biliniyorki o soruların cevabı nettir. nedir ?, “iyidir”.)
 • arayan kişinin adı telefon ekranında belirdiği an niçin aradığını zaten anlamışsındır. hal hatır sormasıyla vakit kaybetmek istemezsin. bilirsin ki işi düşmüş arıyor. bir an önce konuya girsin de meramını dile getirsin istersin. yapmacık hal hatır sormaktansa direkt konuya girmek daha mantıklı bir harekettir. kimsenin vaktini çalmaya gerek yok.