şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dügünlerin, özel gecelerin vazgecilmezi halaya halay deyip gecmemek lazim. bir sürü tespitlerim var halaylarla ilgili. dügün tv izliyorum sürekli, nedir ne degildir diye. simdi bir kere halay basladiginda, gecedeki herkes mutlaka bir parcasi olmak ister. cünkü halay, herkesin baktigi pistte göbek atmaktan cok daha kolay bir istir. herkes ayni hareketi yapar, iyi halay cekemeyen kimse cekistirilmez. gayet rahat ve kolektif bir oyun türüdür. özel gecelerde pistte göbek atamayan kimselerin cilgin atma firsatidir. sosyallesme ortamidir yeri gelince. buna benzer bir sürü avantaji var halayin.

  iste bu sebeple de inanilmaz kalabaliklar olusturabilir halay. hatta herkesi kaldirmaz da kollara ayrilir zaman zaman. iyi bilenler ya da tempoyu arttirmak isteyenler, yahut baska bir halay türü denemek isteyenler her bir yandan kollara ayrilirlar. bu kollara ayrilma islemi de bi süre sonra boka sarsa da kimse bunu takmaz, halay bir sekilde devam eder.

  halayin nesesine vakif olup cani halay cekmek isteyen kimselerle besleniyor bu oyun. halayin büyümesinin adabi da aslinda ucundan eklenmekle oluyor. fakat genelde halay sonlarinda isi bilmeyen minik cocuklar oldugundan, halaya aradan katilmak mevzuu bahis oluyor. halaysever büyüklerimiz tanidiklarinin yanlarina yanasip halaya katilabiliyor.

  bu olguya türk filmlerinde de cok rastlanir. begendigi kizin yanindan halaya girilir hemen. hatta kiza baska göz koymus varsa o hemen sinirlenir, bi olaylar olur. sosyallesmeyi, hatta sevdiginin koluna girmeyi de mümkün kilan halay, ayrica bazi kisilerde sinir de yaratabiliyor. sahsen ben arkadasimin koluna girmis halay cekerken aradan denyonun biri dalmasi hafif siddetli sinir yaratabilir bende. belki bircoklarinda da yaratir. ama dedigim gibi halayin sonuna dadanan halay bilmez minik cocuklar dolayisiyla bir gereksinimdir halaya aradan katilmak. tabi hangi aradan girecegini iyi düsünmeli insan.
 • coşkun birisinin, halay başının, hala sportifim gösterişinde bir amcanın yanından halaya katılınırsa, serçe parmak tutturulmamalıdır. cünkü düşüneceği son sey parmagınız ve cektiğiniz acı olacaktır.
  (bkz: show must go on)
 • kaynak halayı.
 • hobilerim arasındadır.