şükela:  tümü | bugün
 • isveç dolaylarından bir firma. kamyon, otobüs fren tertibatlarıyla ilgili çalışan bir firma iken 1985'te kendisi gibi isveç menşeili şirketler olan garphyttan ve hesselman şirketleriyle haldex adı altında birleşerek daha kapsamlı bir şirket olmuştur. ağır vasıtaların motorlarında kullanılacak parçaların imali için yay teli*ve yine ağır vasıtalar ve iş makineleri için hidrolik sistemler, fren sistemleri, aktarma(transmisyon) sistemleri üretir.
 • ana ürünlerinin dışında, hava kurutucu, kompresör, abs sistemleri, fren ayar tertibatları, disk fren vs. üreten firma. hava kurutucuların sanayi dilinde 'hava kurutucu' olarak değil de sana yağı hesabı, haldex olarak anıldığı görülebilir*.
 • audi-vw grubunun bazı modellerinde tercih ettiği, çok diskli debriyaj plakalarının kullanıldığı 4wd aktarma sistemi.bu sistem torku arka aksa sadece gerektiğinde akataran sistemlerdendir.

  diğer 4wd aktarma sistemleri için
  (bkz: torsen)
  (bkz: viscous coupling)
  (bkz: ferguson)
  (bkz: atessa ets)
  (bkz: sh-awd)
 • volvo'nun da sıklıkla tercih ettiği 4wd sistemi. sağlam yapısıyla bilinir.

  http://www.haldex.com/
 • cirosunun %60'a yakınını fren sistemleri sağlar. hemen ardından en büyük üretimi ağır vasıta araçlar, endüstriyel sistemler ve motor endüstrisine yönelik hidrolik ürünlerdir. özellikle dişli pompalar ve kompakt hidrolik güç ünitesi konusunda ciddi bir pazar payı vardır. ağırlıklı olarak isveç, almanya ve abd'de üretim yapıyorlar.
 • çalışması konusunda fikir edinmek isteyenler için http://www.billswebspace.com/haldex.pdf, en büyük dez avantajı hızlanma sensörü ile dijital olarak devreye girmesinden dolayı kumda ani kalkışlarda 4 tekere gücü gecikmeli olarak yansıtmasından dolayı patinaj yapan tekerin gömülmesine sebep verip sizi kuma gömebilir.
 • elektronik kumandalı bir kavrama sistemi. kullanıldığı 4x4 otomobillerde çekiş gücünün değişken şekilde ön ve arka aks arasında dağıtılmasını sağlar.
 • genellikle gündelik kullanım için üretilen dört çekişli spor arabalarda (audi rs3, volkswagen golf r, audi tt rs, bmw m235i gibi) araçlarda kullanılan dört çekişli sistemlerin üreticisi. bu araçlarda kullanılan haldex sistemleri, sakin kullanım sırasında çekişin %95'ini ön tekerleklere verirken ihtiyaç durumunda tüm çekişi arka tekerleklere verebilir. bu sayede yakıt tasarrufu yapılmasını sağlar.

hesabın var mı? giriş yap