şükela:  tümü | bugün
 • bilgi dağarcığı, vizyonu, retrospektif olarak analiz etme ve ifade şekli itibariyle belki de birçok emekli ve görevdeki askeri personelin medya aygıtlarıyla tam anlamıyla başaramadığı ''halkı bilgilendirme'' görevini veyahut isteğini fazlasıyla tatminkar bir şekilde yerine getiren emekli paşamızdır.
 • bugüne kadar televizyon ekranlarında boy gösteren emekli subaylar içerisinde en aklı başında, elle tutulur söylemleri bulunan kişi.
 • tuğgeneral (e) e. haldun solmaztürk

  1955 yılında istanbul’da doğmuştur. kara harp okulundan 1975 yılında ‘piyade’ subayı olarak mezun olmuş, türk silahlı kuvvetlerinde 30 yıl hizmetten sonra 2005 yılında kadrosuzluk nedeniyle emekli edilmiştir.

  uluslararası ilişkiler, politik-askeri stratejik planlama, milli güvenlik siyaseti geliştirme alanlarında; nato ve/veya birleşmiş milletler çerçevesinde icra edilen körfez savaşı, irak savaşı, bosna-hersek, makedonya, arnavutluk, kosova, el halil (filistin), afganistan gibi milli, çok uluslu ve koalisyon stratejik operasyonlarına ilişkin olarak siyaset belirleme ve harekat planlamasında deneyim sahibidir. somali, hırvatistan ve bosna-hersek’teki operasyonlara fiilen katılmıştır. kıbrıs’ta iki ayrı dönem halinde toplam dört yıl, nato uluslararası karargahlarında da toplam dört yıl görev yapmıştır.

  avrupa güvenlik ve işbirliği teşkilatı (agit), silahsızlanma, silahların kontrolu, güven artırıcı önlemler ve kitle imha silahlarının yayılmasıyla ilgili etkinliklerde, özellikle bölgesel silahların kontrolu, doğrulama ve uygulamaya yardım merkezi (racviac/zagrep), çok uluslu güneydoğu avrupa tugayı (seebrig)’nın kuruluşu ve çeşitli balkan ülkelerindeki barış için ortaklık (pfp) etkinliklerinde görev almıştır. yayılmaya karşı güvenlik girişimi (psi) konsept geliştirme ve psi çerçevesinde uluslararası işbirliğine yönelik planlama çalışmalarında rol almıştır. gerek şehir gerekse kırsaldaki terörle mücadelede geniş operasyonel deneyimi vardır.

  avrupa’da (rusya federasyonu dahil) ve amerika birleşik devletlerindeki çeşitli toplantı, konferans ve benzeri etkinliklerde, türkiye cumhuriyeti/genelkurmay başkanlığı askeri veya diplomatik heyetleri veya nato heyetlerinde üye olarak yer almış ve/veya başkanlık etmiş, çeşitli kurum ve kuruluşlarda politik-askeri strateji, stratejik planlama, uluslararası kuruluşlar, kriz yönetimi, çokuluslu operasyonlar, silahsızlanma ve yayılma konularında konferanslar vermiştir.

  orta asya ülkelerindeki yüksek öğretim kurumlarında; başta akademik kalitenin artırılması, strateji geliştirme, eğitim ve öğretim planlaması, öğretim üyesi istihdamı, uluslararası akademik işbirliği olmak üzere, deneyim sahibidir.

  eğitim ve öğretim:
  2005- phd siyaset bilimi istanbul bilgi üniversitesi
  1988-1991 m.a. uluslararası ilişkiler boston üniversitesi a.b.d.
  1991-1992 silahlı kuvvetler akademisi istanbul
  1983-1985 m.a. askeri bilim kara harp akademisi istanbul
  1972-1975 kara harp okulu ankara

  konuştuğu diller: türkçe (ana dili) ve ingilizce çok iyi. fransızca ve rusça kaynak takibi seviyesinde.

  düşünce kuruluşlari deneyimi
  2008- kıdemli araştırmacı,türkiye emekli subaylar derneği stratejik araştırmalar merkezi ankara
  2006-2008 başkan,ahmet yesevi uluslararası kazak-türk üniversitesi stratejik araştırmalar merkezi (aysam) ankara
  2005-2008 koordinatör,türkiye emekli subaylar derneği ‘türk dış siyaseti ve türk-a.b.d. ilişkileri çalışma grubu’ ankara
  1998-1999 misafir araştırmacı,washington enstitüsü (winep) washington dc

  editoryal deneyim
  2006- 2008 bilig türk dünyası sosyal bilimler dergisi yayın kurulu başkanı ankara
  2006- 2008 asyavrupa siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler forumu yayın kurulu başkanı ankara
  medya deneyimi
  - siyasi analist; al jazeera english tv, the bbc world, bbc world service, bbc 4 radio, bbc turkish service and ata tv (turkish).
  - mülakatlar; observor, afp, washington post, chicago tribune, voa, abc (avustralya), bbc rusça servisi, zdf tv vd.
  - program danışmanı; bbc(proje bazında).
  - ata tv ‘vizyoner’ programı, program misafiri.

  son makaleleri:
  - ‘gürcistan krizinin liderlik boyutu’; 2023 dergisi, 16 eylül 2008. sayı 89.http://www.2023.gen.tr/eylul2008/6.htm
  - ‘çitin üzerinde kalan batı’; 2023 dergisi, 29 haziran 2008. sayı 86. http://www.2023.gen.tr/haziran2008/9.htm
  - ‘türk laikliği demokratiktir’; commentary, middle east quarterly, summer 2008. volume 15: number 3. http://www.meforum.org/meq/
  - ‘nato’da siyasi irade krizi; 2023 dergisi, 15 mayıs 2008. sayı 85. http://www.2023.gen.tr/mayis2008/10.htm

  kaynak: http://www.turksam.org/tr/yazar340.html
 • ayrıca yazılarına buradan ulaşılabilir; http://www.turksam.org/tr/yazararsivi340.html . tartışmalarda beyefendi üslubuyla dikkat çekmektedir ancak zaman zaman özellikle de sözü kesilirse yüksek seste "efendim" diyerek tepkisini ortaya koymaktadır.
 • derin gorus ayriliklarindan bagimsiz olarak sunu teslim etmek gerekir ki; dusunduklerini belli bir analitik tutarlilikla ifade edebilmenin yani sira belki daha da onemlisi hicbir zaman karsisindaki muhatabi sanki hic konusmamis, hicbir sey soylememis gibi davranmayarak duymak/duyabilmek ozelliginin de bir askerde ayni anda bulunabilecegini ama pek de kolay bulunamayacagini gosteren emekli subay.
 • şu anda kanaltürkte pazar politikaprogramında konuşan, son dönemde türkiyede olanlar konusunda dinlediğim en donanımlı ve yorumları en makul kişi. benim de söylemeye çalışıp gerektiği gibi ifade edemeyeceğim birçok şeyi mükemmel bir şekilde anlatmaktadır. kanımca yazıları da yakından takip edilmelidir.
 • general. türkçe televizyonlar yetmezmiş gibi, el cezire'nin ingilizce kanalına da konuk olmuş: http://english.aljazeera.net/…1173194112483174.html dedikleri aynı, türkiye demokrasi'den uzaklaşıyor.
 • akıcı bir ingilizce ile konuşuyor:
  http://english.aljazeera.net/…1173194112483174.html
 • kendileri en son şurada boy göstermiştir:

  http://www.aljazeera.com/…/2012318101438564912.html