şükela:  tümü | bugün
 • ölürse ten ölür, canlar ölesi değil adlı biyografik yapıtında tanınmış şair ve yazarların gizli yönlerini ortaya çıkartmıştır.
  latife hanımın atatürk'e yaptığı kaprisleri okuyunca ister istemez hayret tepkisi vermiştim. öyküleri kadar akıcı olmasa da okunası kitabın yazarı.
 • türkiye'de kabarenin kurucusu, tiyatro ve edebiyat adamı. üstün mizahçı, mütevazı insan. sancho'nun sabah yürüyüşü kitabından ases adlı öyküsü futbol ve edebiyatı mükemmel bir kıvamda birleştiren özgün bir eserdir.
 • tiyatro için kullanılan "iki kalas bir heves" lafını ortaya atan gelmiş geçmiş en iyi türk oyun yazarı, ferhan şensoy'un ustası.
 • sishaneye yagmur yagiyordu adlı hikaye kitabı 1953 yılında new york herald tribune hikaye ödülünü almıştır. bunun dışında kızıl saçlı amazon, onikiye bir var ve yalıda sabah adlı 3 hikaye kitabı daha mevcuttur..
 • mekteb-i sultani'nin yetiştirdiği en has insanlardan...
 • haldun taner sadece okulunun degil turkiyenin yetistirdigi en enfes yazarlardan, en pirlanta zihinlerden birisidir. yurtdisinda ve muadili egitim yapan kurumlardan mezun olduysa da haldun taner kulturunu, dilini ve anlayisini turkiye yetistirmis, o da kendi topraklarina bunu en ari sekilde yansitmayi bilmis kendine has bir sanatci, gercek bir usta olmustur.

  duz yazilari, hikayeleri, tiyatroculugu ile haldun taner bugun kadikoy meydanindaki tiyatronun onune tekabul eden alelade bir isimden cok daha otesi bir okuldur, okunmali, okutulmalidir.

  yurt icinde her kesimden kabul gormeden yurtdisinda kabul gorulemeyecegini anladigindan olsa gerek bugun ecnebi universitelerde, akademik cevrelerde uzerine tez, doktora, arastirma yapilan sayili turkiye cikisli yazarlarimizdan olabilmistir.

  guldururken dusundurmek gibi ici gecmis bir kavrami madalina gibi kenarindan emmis levent kirca ve avanesi ile tanimis bir kusagin ferdi olarak haldun taneri tanimadan gecen her gunume bir okur olarak yandigimi soyluyor, uzuluyorum. gulemiyor, dusunuyorum, beynim aciyor.
 • hayattayken feneryolunda ikamet eden tiaytro insanı
 • kısa hikaye ve tiyatro oyununda harikalar yaratmış, hemen her öykü kitabı ödüllere layık görülmüş, ismini dünyada da duyurmayı başarmış bir usta yazar. yalıda sabah adlı hikaye kitabında birbirinden leziz hikayeler var, hepsi de yurt dışında defalarca kez yayımlanmış ve ödüller almış. gerçekten bir daha bir daha okumak lazım geliyor tadına doyamayınca.