şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hastasi oldugumuz doktora adayidir, doktorasini alsin, o zaman cok havali olcaz hepimiz, doktorali arkadasimiz var diye, bize ne oluyorsa...
 • öğrencileri çok gürültü yapınca gözlüğüyle oynayan, tikli akademisyen. eylemleri sonucunda türlü zinde kuvvetlerin binlik, üçbinlik listelerinde kendine yer bulma ihtimali yüksek olan sosyal kaygılı ve öfkeli bilgi küpü. şahsen benim de favori okuma listemde kendisi. lakin şimdiye kadar okuyabileceğim basitlikte bir kitap yazmış değildir.
 • istanbul bilgi üniversitesi öğretim görevlisi. iki ciltlik avrupa birliği ansiklopedisini, avrupa birliği tarihi ve modernleşme ve çokkültürlülük adlı eserleri türkçeye kazandırmış, bir de stk’larda stratejik düşünmeyi özendirecek ve kolaylaştıracak bir kılavuz yazmış: sivil toplum kuruluşları için stratejik düşünme-strateji geliştirme.
 • insan haklarını teminata alma ve bu memleketin cemiyetini ıslah davaları çerçevesinde, rapor hazırlama projelerinde calışmış, üniversitede talebe yetiştirmiş, tercüme ve editörlük yapıp faydalı olmuş olduğu için, laf üretmenin haricinde hiçbir şeye yaramamış insanların kıskançlığının hedefi olmuş olan akademisyen. işin ilginci, bu gibi insanlardan birisi, blogunda h. akay'ın muvaffakiyet ve faaliyetlerini uzun uzun listelemiş de. ama bu kişi, h. akay'ın bu kadar iş yapmış olmasına o kadar hayret etmiş ki, buna inanmakta güçlük çekiyor ve bunu torpile (network tabirini kullanmış) ve yaratılmış bir imaja bağlıyor. insan başkalarını kendi gibi bilirmiş hesabı.

  işe yaramamaya ilaveten, bir de stk'lara ve insan hakları aktivistlerine saldırmak için banu avar ve benzeri ulusalcıların söylemlerini, ambalajını biraz değiştirip üzerine cila vurarak önümüze süren bu gibi laf üreticilerinin bir diğer numunesi için (bkz: #25397287).

  mevzubahis yazı burada,

  http://politicaeconomia.wordpress.com/…1/hale-akay/

  nereden başlayalım düzeltmeye?

  bir kere, bu şahıs, hayali bir diyalog uydurup, onun üzerinden 'değerlendirme' yapmak gibi ucuz bir numara kullanmış.

  bu şahıs, uzun uzun, hale akay'ın tahsil ve ihtisasının ele aldığı mevzulara münasip olmadığını isbata çalışmış. bu teknokrasi aşkı nedir? siyasi faaliyet yürütmek ve siyasi bir dava peşinde koşmak ihtisas sahiplerinin inhısarında mıdır? hale akay'ın çalışmalarında bir hata mı var? nedir bu şahsın ehliyetname takıntısı? sanki kendisine devlet dairesinde istihdam müracaatında bulunulmuş da, diploma vs. vesaik kontrolü yapıyor.

  bu şahıs, bir de, hale akay'ın her şeyi torpil ve bir iltimas şebekesi sayesinde yaptığını iddia ediyor. bu da, banu avar'vari ulusalcı bir iftira. hale akay'ın tesev raporunu da zikretmiş; sadece hazırlayanın kalifikasyonu veçhesinden ele alarak. bu entry'nin yazarı, bu şahsın, tesev raporunun muhtevası ve neticeleri hakkında ne düşündüğünü merak ediyor. zira, bu entry'nin yazarının kanaati, bu şahsın esas rahatsızlığının kaynağının, tesev raporunun ve hale akay'ın diğer çalışmalarının muhtevasının kendisi olduğudur.

  bu şahsın kullandığı bir diğer ucuz numara, hale akay'ın bilgi üniversitesi'ndeki işine haksız bir şekilde son verilmiş olmasını, kendi argümanlarını destekleyici şekilde, sanki utandırıcı bir şeymiş gibi kullanması.

  nefretinin hale akay'a mahsus olmadığını, zaten kendisini tanımadığını, nefretinin "sistematik" olduğunu da ifade etmiş. bu entry'nin yazarı, bunun gayet iyi farkında. bu entry'nin yazarı da, twitter ortamı hariç, hale akay'ı tanımaz. bu iki entry'nin yazılmasının sebebi, hem hale akay hakkında söylenen haksız sözlere cevap, hem de hale akay üzerinden, stk'lara yöneltilen haksız sözlere cevap. bu şahsa hitaben söylenenler, stk nefreti ile malul birçok diğer şahsa hitaben söylenmiş addedilebilir. stk'lara yapılan haksızlıklar mevzuu da uzun mevzu zaten. öyle bir mevzu ki, anlatılırken, ulusalcılık, sekter haset, egoizm ve idealizm yoksunluğu gibi kelimeler sık sık geçecektir.

  not: yukarıdaki link'in, davetli misafir haricindekilere kapatılmış olduğunu 16 temmuz günü öğrenmiş bulunuyorum. (14'ünde hala açıktı.)

  not 2: 17 temmuz itibarı ile, değişik bir formatla, yukarıdaki link'e tekrar ulaşılır oldu.
 • alıngan.

  tvit:
  05.03.2011 - radikal'de cengiz çandar'ın ahmet şık hakkında yazdıkları http://t.co/sxkqkojxrd
  zahmet edip okumayacaklar için: cengiz ç. demin linkini verdiğim yazıda, tutuklamanın hemen ardından ahmet şık ve nedim şener'i savunuyor.
  https://twitter.com/…akay/status/315910447117250560
  https://twitter.com/…akay/status/315911502790025216

  ----

  tepki:
  1/2 bu yazı damage control'den başka bir şey değil. "şık'ın tutuklanması operasyonu sulandırma çabalarına sebep olabilir" klişesi @hale_akay
  1/2-devam: "basın özgürlüğüne karşı bir girişimdir" değil, "basın özgürlüğüne karşı bir girişim olarak _algılandı_" diyor @hale_akay
  2/2 asıl mesele şu yazı: http://t.co/iaq0rholg3 polis devleti apolojisi. şık'inkisi can da, odatv'ninkisi patlıcan mı meselesi.

  devam:
  - @eksi_b612 asıl mesele olan yazının ne olduğunu biliyorum. ilk gece linki bizzat verdim burada.
  + @hale_akay öyleyse asıl isyanın şık&şener meselesi ile sınırlı olmadığını da biliyorsunuz, öyle değil mi?

  -----

  sonuç: blok.
 • "akit ve odatv arasında ne fark yea" diye abuk - subuk twit atıp, gerekli cevabı ve ayarı yeyince de sus pus olup blok atan bi liberal. yahu ne utanmaz oldu bu liberaller.

  bi' de fatih'te yazları gayet rahat dekolteyle gezilebiliyormuş-muş ve fatih'i fatihliye anlatmayın diye daha da kendisini yerin dibine sokmuşluğu vardır akit gazetesini savunacağım diye.

  tam bi' komedi taam.
 • akit ile odatv arasında fark yok demişse, doğru bir müşahedede bulunmuş olan kişi. nitekim akit ile odatv arasında hiçbir fark yok.
 • niyeti oldukça çirkin olan bir liberal.

  https://twitter.com/…akay/status/334264505787875329

  maya arakon'dan bile daha fazla mide bulandırıyor.
 • ''odtü katliam varsa ders yok demiş. odtü roboski zamanı ders yok demiş miydi?'' yazarak ülkemizde bir türlü kırılamayan bunu ananlar şunu da andılar mı klişesinin zincirine bir halka daha eklemiş. aklı sıra odtülü'ye laf çakacağım diye bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde katliamları da karşılaştırmış bu sözle. insana sorarlar ne yaptın diye; sizler stkcılık, aktivistçilik oynayıp ''piyasa'' yaparken bazıları da zulüm görüyor ya da ellerinden geldiğince zulüm görenlerle dayanışıyor. gölge etmeyin yeter.