• kemer'de hem kepabçısı hem de marketi yanyana olan ve kepebçısnda iğrenç müzikler çalan yer
 • kuzey suriye'de g.antep'e 120 antakya'ya, 110 km'de . nüfusu 2,5 milyon. pamuğu bol. insanı araptan ziyade akdenizli. başını kaldırıp baktığın her yönde esat ailesinden birinin resmini görebildiğin, bir çok alanda ticaretin devlet tekelinde, halkın buyük kısmının sefalet düzeyinde bulunduğu ve bu sebeple her türlü lüksün de bulunduğu ortamlarıyla zihinlerde paradokslar yaşatan, 12 yy kalma kalesiyle, kapalı çarşısı ve kolonyel binalarıyla orta doğunun gizemini yaşatmayı sürdüren görülmeye değer şehir.

  edit: nüfusun bu denli yükselmesi şehrin son 30 yılda aldığı göçe bağlıdır. bu nedenle varoşları mezbeleliktir. suriye'ye halep'ten giriş yapanlar ülkenin tamamını böyle sanmasınlar
 • tahminen fransizlardan kalan imar yönetmeliğine günümüzde de uyulduğu için yeni binaların da eskilerle aynı yukseklikte yapıldığı kesme taşla kaplandığı, yollarında çukur çamur olmayan son derece sevimli bir kent, ermeni nüfusu erivan dan da, marsilya dan da fazla olan, bol miktarda türk gelin, ve süryani ve katolik arap nufus barındıran kozmopolit kent. atatürk'ün de kaldığı baron oteli ile güzel bir kent.
 • arşının burda olduğu durumlarda, orda olması beklenen, bitliste beş minare beri gel oğlan tadında bir ölçü birimidir.
 • (bkz: halepce)
 • (bkz: halep marduk)
 • (bkz: halep pasaji)
 • eger pisligine dayanilirsa en az 10, yok, benim hijyensiz ortamlarda gozun segirir denirse, minimum 3 gun gezilmesi gereken $ehir. binalarda siva, badana gibi gereksiz masraflar yok, ta$ ta$ ustunde bir $ehir. pek bi $irin kalesi var, eski halep denen ara sokaklarinda acayip mistik bir car$i/pazar gizli. trafigi cinnet seyrinde, herkes kornaya asiliyor, yollar "burasi ortadogu olm, sukunet yoh buralarda" diye bagiriyor. antep havalimanindan saglam pazarlikla 40 dolara taksiyle gidilebilir, klimadan tum gece kafama su damlamasina aldirmam derse, geceligi 10 dolara temiz otel bulabilir insan. yemeklerinden bahsetmiycem, meze meze olali boylesi konmadi onume...
 • koskoca kalesi olan,buyuk pazarlara sahip, meyve suyu satan insanlar bulabileceginiz, genis parklara,buyuk camilere,pek cok tarihi binaya, tekduze renkli apartmanlara sahip, cok ama cok pis sehir.
 • gitmesi pek kolay şehir.. vize 3 saatte alınır, gaziantep'e uçulur, 1 saatte halep'de olunur.. yalnızca basın işindeyseniz, konsolosluk'da bunu es geçmeniz gerekebilir.. o vakit vizeyi almak daha uzun sürüyor.. araştırma yapıyorlar bu ne çekecek edecek diye..
  vardınız mı halep'e, hali vakti yerinde olanların oturduğu bölgedeki evler dikkatinizi çeker.. güzeldir bunlar.. tek tip özel bir taştan yapılmış, birbirine benzeyen, bazıları rüküş ama bütün olarak pek güzel olan villa tipi evler..
  merkez, ankara'nın ulus'u gibi mesela.. türkiye'nin pek çok yeri gibi..
  eski kent, gezilesi, bolca vakit geçirilesi bir yer.. gizemli, hoş, eski, büyülü..
  insanların giyimi kuşamı buradaki gibi.. kapalısı da vardır kadının, açığı da örneğin.. hafız esad diktatörlüğü'nün dine yaklaşımı, radikal dinci bir ülke olmasını engellemiştir suriye'nin ve oğlu da aynı politikayı takip eder.. beklenildiğinden farklı şeyler görülebilir eğer kafada bir imaj varsa..
  küçük bir kent halep, herkesin herkesi tanıdığı..
  trafiği korkutucu, şoförleri ömür törpüsü.. istanbul'a dua edesin gelir, o derece..

  en en en güzel tarafı halep'in, yemekleri..
  illa ki mide bozulur ilk günler, sonra yemeye devam.. eski kentte sisi diye bir restoran var, tavsiye edilir..
  bu bölgedeki tüm restoranlar eski halep evleridir restore edilen.. ağır ağır sofra muhabbeti yapılır tatlı bir müzik eşliğinde, sonrasında suriye kahvesi.. eğer içebilirseniz.. esansı pek kuvvetlidir..
  ful denilen bir yemekleri var.. fakir yemeği diyorlar ona.. çok ucuz ve yapımı basit bir yemek..
  ekmek banıp yediğin, tadına doyamadığın..

  dolaşmak, yürümek gerek halep'de.. vardır bi havası dünyanın en güzel şehri olmasa da..
  tarihi bir restoran da çıkar karşınıza, şık bir bistro da. hristiyan mahallesi de, yahudi mahallesi de..
  kopya dvd izlerler.. sinema kültürü yoktur.. kentin ilk sineması geçen yıl açıldı ve geç geliyor filmler zaten..
  olur da sinemaya giderseniz, her şeye hazırlıklı olunuz.. film sırasında cep telefonuyla konuşanlar, rahatça sohpet edenler şaşırtır..
  cd'ler de kopyadır ve legal olarak satılır..

  kapalı çarşı'sında halep avizesi satın alınması, dünyanın en eski kalelerinden olan halep kalesi'nin gezilmesi, herhangi bir lokantada, ''ful'' yenmesi ve tüm lezzetlerin tadılması gereken, sazlı sözlü sofraları neşelendiren, zamanı ağır ağır akan güzel halep..
  iklimi, insanı, ruhu sımsıcak bir halep..
hesabın var mı? giriş yap