şükela:  tümü | bugün soru sor
  • tatlıcıların vitrinlerinde görüp dekor zannettiğim şeydi, meğer gerçekten bir tatlı çeşidiymiş. hani karpuzdan çiçek falan yaparlar ya tatlıya öyle bir anlam katmışlar sanırdım.

(bkz: öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler)
  • "halep sarma" olarak da geçen şukela tatlı.

şerbeti azdır, nispeten hafiftir ama sağlam kalori içerir. içinde bütün halde antep fıstıkları doludur ve sıkı bir kadayıf hamuruyla kaplıdır.

istanbul'da çoğu tatlıcıda satılmasına rağmen ankara'da bulabilmek biraz uğraştırır. sakarya caddesi'nde karagöz baklavacısı her gün gaziantep'ten halep sarma getirtiyor, oradan bulunabilir.
  • bunun içine harcanan fıstığa acıyorum. malzeme olarak belki kadayıf ile aynı ama kapuska ve lahana sarması farkı gibi bu ikisinin arasındaki fark. bunun tek olayı bence arapları dükkana çekmek için şerbet şelalesine müsaade etmesi. künefenin peynir uzatma şovu gibi.
  • şerbetli türk tatlısı düşkünü biri olarak bunu ne zaman vitrinde kule yapılmış şekilde görsem böyle bir kusma hissi geliyor, istemsiz midem ağzıma varıyor...

burnuma arap pisliği kokusu geliyor. elimde değil. ırkçılık mı bu nedir ben de anlam veremiyorum ama suri kokusu geliyor resmen burnuma. fiziksel reaksiyonu yaşıyorum. tatlı bir şeyden ekşi his duymak sanırım benim problemim olsa gerek. bir de bütün bu suri tatlıcıları kıyamet gibi iş yapıyor arkadaş savaştan kaçıp tatlıya düşmek nedir ya.
    şunlardan yemeyin, yedirmeyin. gidin türk baklavacılara girin illa tatlı yiyecekseniz..