şükela:  tümü | bugün
 • bizans kalesi ve yarmuk savaşı'ından sonra kuzey levant'te kalan bizans'ın kalelerinden biri, 637 yılı temmuz ve ekim ayları arasında meydana geldi.

  arka plan
  yarmuk savaşı'ndan sonra müslümanlar kuzey bölgelere suriye'nin derin içlerine yürüyüşe geçtiler. küçük ve büyük şehirlerin fethinden sora ebu ubeyde bin el-cerrah ve halid bin velid suriye'de antik bir şehir olan qinnasarin'de buluştular ve ordular halep'e doğru yürüyüşe geçtiler. o zaman halep güçlü bizans garnizonu altında olup ve kaleyi general joachim elinde tutuyordu. halep, büyük şehir duvarlarına sahipti ve küçük fakat dikey ele geçirilemez dış taraf tepenin üzerindeydi. etrafı geniş kale hendeği ile çevrilmişti.

  savaş
  halep'teki bizans komutanı joachim, halid ve ebu ubeyde komutası altındaki müslümanları kale dışında açık yerde karşıladı. yenilgiye uğradı ve hızlı bir şekilde kaleye geri döndü. kuşatmayı kırmak için cesurca ani saldırılarda bulundu fakat her defasında başarısızlığa uğradı. imparator herakleios'dan yardım için hiçbir işaret gelmiyordu. 637 yılı ekim ayı civarlarında romalılar askerlerin kaleyi barış içinde terk etmeleri koşuluyla teslim oldular. joachim kendisi ve 4000 (güçlü) yunan askerleri ile birlikte din değiştirerek müslümanlığa geçti. o kendisinin olağanüstü güçlü ve sadık memur olduğunu kanıtlamıştı ve çeşitli müslüman generaller idaresi altında cesurca savaştı.

  sonuç
  ebu ubeyde bin el-cerrah roma yolu üzerinde bulunan azaz'ı (suriye'de küçük bir kasaba olup, halep'in 30 km kuzy-kuzeybatısında yer alır) alması için malik bin ashtar'ın komutası altında bir kol gönderir. bu bölge müslümanlarca roma olarak adlandırılır ve şimdiki konumuyla türkiye'nin güney batı bölgesinde ve toros dağları'nın doğusunda yer alır. malik joachim'in yardımlarıyla azaz'ı ele geçirir ve bölgede yaşayanlarla bir anlaşma imzalar. daha sonra halep'e döner. azaz'ın ele geçirilmesi ve temizlenmesi halep'in kuzeyinde roma kuvvetlerinin kalmamasını sağlaması açısından önemlidir. malik bin ashtar'ın orduya yeniden katılmasıyla ebu ubeyde, antakya'yı ele geçirmek için batıya doğru yürüyüşe geçti ve 30 ekim 637 tarihindeki demirköprü savaşı'ndan sonra ele geçirdi.

  kaynak
  a.ı. akram, the sword of allah: khalid bin al-waleed, his life and campaigns, nat. publishing. house, rawalpindi