118 entry daha
  • 'dayê, bêhna sêvan tê' 'anne elma kokusu geliyor' cümlesiyle insanlık hafızasında yer etmiş katliam.
    halepçe

bu katliamı en çarpıcı şekilde volkan yağan ağıtlamıştır.
  • bugun 31. yıl dönümü
    16 mart 1988’de saddam hüseyin yezidinin kürtlere yönelik katliamlarında ırak’ın halepçe şehrine attığı kimyasal silahlarla 5bin kürdün katledilmesi.
    hiroşima’ya atılan atom bombasından sonra dünyada atılan en büyük ikinci kimyasal gaz saldırıdır.
    şırnakta amcanın biri anlatmıştı, katliamdan kurtulup kaçıp gelmiş. biz halepçeden uzaktaydık duyduk şehri bombalıyorlar, bilmiyoruz zehirli gaz attıklarını. sonra bize dediler buraya da atacaklar kaçın. zehirli gaz elma gibi kokuyormuş biz bile alıyorduk kokuyu.
    çocukların annelerine “anne elma kokusu alıyorum” kürtçe = dayê behna sêva tê demeleri katliamın sembolü haline geldi zamanla. inanılmaz bir vahşet inanılmaz bir dram.
    atılan zehirli gaz ilk başta belli olmuyor, soludukça ciğerlerine etki ediyor ve ciğerlerin zehirlenerek patlıyor.

gazın ilk atıldığı sırada 5bin kürt ölüyor, 15bin kişi de yaralanıyor. ölen, yaralan, sakat kalan ve sakat doğanlarla birlikte halepçe katliamı 50bin kişiden fazlasını etkiliyor. ve hemen hemen hepsi kürt.
    süleymaniye üniversitesi araştırmalarına göre de halepçe’de doğan özürlü çocuk sayısı hiroşima’nın yaklaşık 4 katı.
  • arapların kürtlere karşı yaptığı bir katliamdır. türkiye o dönemde katliam mağduru kürtlere yardım elini uzatmıştır.

ulan bu kürtleri yine en çok biz seviyoruz. araplara farslara kalsa ekmek su vermeyecekler bunlara.
  • iran-ırak savaşı esnasında azılı katil saddam hüseyin'in,
    1986-1988'de ırak'ın kuzeyinde kürtlere karşı düzenlettiği katliam ve saldırıların bir parçasıdır.

idam edildik, diri diri yakıldık, zehirli gazlara boğulduk, vatandaşlığa alınmadık, göç ettirildik, dilimiz yasaklandı ve daha nicesi...
    sonuç?
    bu meşale taşınmaya devam edilecek.
    ölümle tehdit edilecek son milletiz.

çavên me ji mirinê têr bûye.
  • bir katliam. 16 mayıs 1988 günü saddam hüseyinin talimatıyla yaklaşık 5 bin sivil kimyasal gaz ile katledildi.

aradan yıllar geçti ve 2006 yılında koskoca saddam hüseyin bir yer altı sığınağında kimsenin aklına bile gelmeyecek kadar zelil bir halde tutuklandı ve idam edildi.
  • burada kullanılan silahları saddama ronald reagan satmıştır. evet, ara sıra hava kuvvetleri aranan abd'nin başkanı olan ronald reagan.
  • hiçbir zaman unutulmaması gereken katliamlardan biri.

sanatın diliyle, bugünün anısına, unutulmasın diye:
    bir stran:
    nizamettin arîç-helebçe
    bir film
    textê reş
    bir şiir:
    berken bereh-helebçe
    bir resim:
    rêbwar khalid-helebçe
    bir belgesel:
    ramazan öztürk- halepçe

edit: link düzeltme.
  • daye bihna seva te!
    marttı on altıydı
    elma koktu
    içim çekti koştum..
    içim yandı koştum..
    yüreğim yandı koştum..
    koştum koşamadım...sustum...sustun...sustular...
    ama elma koktu canım çekti koştum...
    koşma deme sakın bana, yine koksun yine koşarım ben bir çocuğum...
    gücün yetiyorsa artık elmaları kokutma, koşturup susturma....
    çünkü hala kokuyor o elma...
    yoo hayır ben elmayı seviyorum diye onun da beni sevmesi şart değil elbet
    fakat yandırması da gerekmez her nefeste şu küçük yüreğimi...
    neyse ustam bugün on altı mart,
    al şu halepçe, hiroşima, nagazaki'yi de şurdan bir nefeslik elma tart.... *
68 entry daha
hesabın var mı? giriş yap