şükela:  tümü | bugün
 • bazı öngörülerinin tuttuğuna rastlanmış orgeneral gazeteci cem küçük'ün suriye öngörüsü. "ha öyle mi, tamam o zaman, şam'ın acelesi yok zaten" diye karşıladım.

  herhalde istihareye yatmış. ama abd'yi, rusya'yı, çin'i ve armutları unutmuş.

  emperyalcilik oynamak versus emperyalizm. hangisi kazanır? artık bazı silahlarımızı kendimiz yapabiliyoruz, e imf'ye borcumuz da bitti, öyleyse hoop dünya hakimiyeti! yağma vardı. bak rahmetli başgan saddam da 1990'da kuveyt'e girdiydi. tarihsel olarak kuveyt "aslında" ırak toprağıydı. haklılıktan başı dönmüştü garibimin. ırak'ı 13 sene domalmış vaziyette bekletip, ilaç bile satmayıp (bkz: ambargo) 2003'te çullandılar. türkiye'nin uluslararası anlaşmalarla müdahale hakkı bulunan kıbrıs'ta bile 40 küsur yıldır ne yapabildiği ortada. hayal kurmakla, ecdat edebiyatıyla bu işler olsaydı...

  ortadoğuyla şaka olmaz paşam. bak mustafa kemal 1933'te "kesinlikle iç işlerine karışmayın, sormadıkları sürece akıl vermeye kalkmayın" demiş, ortadoğu ve islam dünyası için. bazı doğrularını kabul etmek için kemalist olmaya gerek yok. adam istanbul'dan, ankara'dan bakmamış ki oralara. içeriden biliyor.

  büyük güçler elini yıkar çıkar, sen kalırsın orada. ha ama abd'nin eşlikçisi olarak gir, ışid'i pataklayın, mümkünse yok edin, hatta bu mikropları temizlediğiniz yerleri iyice dezenfekte edin, çıkın. buna bir şey diyen yok. kuzey ırak'a da kaç kere girdin. ama rüya görme. uçma. senin ecdadının da hayallerinin de uluslararası politikada en fazla mizah değeri var.

  ha armutlar? türk askeri bir yere girince karşı tarafın eli armut toplamakla meşgul olacak ya, o armutlar. cem küçük unutmuş. onlara da savaş ganimeti olarak el konulmalı.
 • sonra ver elini viyana!
 • sonrası hedef tel aviv mi?