şükela:  tümü | bugün soru sor
 • firatin uzerine yapilan baraj nedeniyle buyuk bir kismi sular altinda kalan, az insanin yasadigi ve hala (insanlarin nasil gecindigini anlayamadigim) minik yerlesim bolgesi. ozellikle nehrin uzerindeki minik cardak hatirlanmaya deger.
 • gectigimiz yila kadar halkinin gecimini balikcilik yaparak ve fistik yetistirerek sagladigi ilce.. gecen yil gap projesi cercevesinde sular altinda kaldi.. karsisinda kale meydani koyu vardi.. halfetiyle kale meydanini firat nehri ayirirdi.. bir tepeden baktiginizda size istanbulu animsatirdi.. halfeti sanliurfaya, kale meydani ise gaziantepe bagliydi.. firat sinir gorevi gorurdu.. hic gormedigim dedem eskiden kale meydani koyunun agasiymis.. kale meydanindaki aganin konagi harran universitesi kampusune tasindi.. halfeti halki cezaevi gorunumundeki tek tip binalarin bulundugu yeni halfetiye tasindi..
  (bkz: sudan cikmis baliga donmek)
  (bkz: buralar bir zamanlar yemyesildi)
  (bkz: entry yazarken his yapmak)
 • dünyada siyah gül yetişen tek yer
 • büyük kısmı birecik baraj gölünün suları altında kalan ilçe. son fotoğrafların birinde sular içinden yükselmiş mezar taşları vardı, gördüğüm en etkileyici fotoğraflardan biridir.
 • abdullah öcalan ın doğduğu ilçe.
 • geçen hafat gitdiğim müthiş sessiz insanı sakinleştiren ama aynı zamanda tedirgin eden bi havası var. halfetiden aşağı doğru fıratı takip ederek 10 km. kadar ilerlerseniz yine suyun altında kalmış küçük bir köy var hayalet köye dönmüş müthiş korkutucu bi yer ama yolu bozuk.

  kesin gidilmeli..
 • şanlıurfa'ya en uzak mesafedeki ilçesidir.bu yüzden halfeti'lilerin resmi işleri dışındaki tüm ticari ve sosyal ilişkileri gaziantep iledir.sulara gömüldükten sonra içli bir giz ile değeri daha çok bilinmeye başlandı.gittim.gördüm.etkilendim.insanları turistik cazibeli diğer diayarların insanlarının aksine gözbebeklerinde bir dolar işareti taşımazlar.hatta size içtenlikle çay,yemek ve hatta konaklama bile ısmarlarlar.bu naivliği gördükçe o insanların daha çok kazanmasını istersiniz içten içe.

  terkedilmiş taş yapılı evleri görülmeye değerdir.sular altında kalmak üzere olan caminin minaresinin duvarlarında yurdum insanının aşk mesajlarını okuyabilirsiniz.çürümeye bırakılmış yapıların saldığı hüzünle bir bota binip rumkaleye doğru çıkarsınız.artık hiçkimsenin yaşamadığı savaşan köyü hüznünüze huzur katar.dudaklarınızda bir gülümseme ile ayrılırsınız.
 • efsanevi siyah gülün memleketidir. daha nice şeylere evsahipliği yapacakken alnına sürülen hain karası yetmez gibi bir de sular altında kalmıştır. tez zamanda toparlanasıdır, hala aklımızda ve kalbimizdedir bu güzide memleket toprağı.
 • belediye baskanligini 2004'ten beri chp'li mahmut ozdemir'in yuruttugu guzel ilce. 29 mart 2009 yerel secimleri'nde birinciligi 1235 oyla kazanan chp'nin ardindan, ikinci 1110 oyla dtp, ucuncu 790 oyla akp, dorduncu ise 560 oyla saadet partisi olmustur.

  edit: halfeti'de 1994 secimlerini shp; 1999, 2004 ve 2009 secimlerini chp kazanmistir. mahmut ozdemir'den onceki baskan olan mehmet gokcek de chp'lidir.
 • (bkz: halfeti zaman)