şükela:  tümü | bugün
 • yuksek kapasiteli bombardiman ucaklari tarafindan yapilan bombalama sekli, ardarda birakilan yuzlerce bomba ile yapilan bombalama sekli, yapildigi alan nukleer bomba yemise doner. ikinci dunya savasinda berlin ve tokyoda uygulanmistir.
 • b 52 tipi ucakların kapasite ve ucu$ yuksekligi avantajını kullanarak yaptıgı i$. yalnız bu tur bombardımanlar stuka gibi ucakların yaptıgı tactical bombing'den farklı olup nokta hedeflere cok az zarar verir, fabrika falan yerle bir olur anca. stukaların zeroların noktalara yaptıkları sortiler daha manalı gibi gozukebilir yine de carpet bombing moralmen de cokertmeye uygundur.
 • teknolojinin geli$mesi oncesinde, son derece maliyetli olan ve aslinda random ceken bombardiman turu. "hali bombardimani" $eklinde askeri literature girmi$ ve hala da kullanilmaktadir. ww1 ve ww2'de buyuk sayida bomber ile yapilan tum gorevler hali bombardimanidir. gunumuzde yeri yoktur. cruise fuzeleri (bkz: tomahawk cruise missile), cok isabetli "air to ground" fuzeleri (bkz: maverick missile), ve laser guided bomblarin varligi (bkz: lgb), bu $ekil operasyonlari ortadan kaldirmi$tir.
  bakin size aklimda kalmi$ birkac sayi vereyim:
  ww2'de semalarin iki buyuk ordusu luftwaffe ve royal air force'un birbirlerinin kentlerine biraktigi toplam bombanin kutle olarak ifadesi 1 milyon tondan fazladir. oysa harekatlar toplaminda vurulmasi elzem, yapilan bombardimanin amaci olan hedeflerin imhasi icin gerekli olan bomba bu miktarin sadece %1'i kadar bile degildir. onca fazladan bomba, daha onemlisi o kadar bombayi hedefe goturecek ucak ve onlarin yaktigi benzin, bir de fazladan pilotlari du$unurseniz, bu harekat $ekli inanilmaz derecede verimsiz ve pahalidir. ama o donem icin bir hava sava$inda zorunlu harekat turu idi. bombacilari riske atmamak icin genellikle gece bombardimanlari tercih edilir, yuksek irtifalarda uculurdu. bombanin hedefi bulmasi icin dogru zamanlamali bomba birakma icin de yontemler ve teknolojiler yeterli degildi.
  artik bu harekatin dunya hava harekatlari uygulamalarinda yeri kalmami$tir. gunumuzde hava harekatlari, hedefi yok etmeye yetecek miktarda patlayiciyi uygun ta$iyici ile hedefe gondermek uzerine kuruludur. burada ta$iyici ucak ise, ucak da uygun secilmeli ve mumkun mertebe riske atilmadan hedefi imha etmeli ve kalktigi piste geri donmelidir. modern cagin tum bombardiman gorevlerinde ilke budur. yani uygun muhimmat, uygun platform ilkesi.
 • (bkz: carpet bomb)
 • bu bombalama şeklinin amacı stratejik hedeflerin yokedilmesi değil, sivil hedeflerin** yerlebir edilmesi ve düşmanın moralinin çökertilmesidir. bir çok alman kenti bu yolla yok edilmiştir. yüksek rütbeli bir ingiliz subayının önerisi olan bu yıkım projesi, savaştan bunalan, uzamasını istemeyen müttefiklere çekici gelmiş ve kabul edilmiştir. birçok sivil kaybına neden olan bu uygulama amacına ulaşmış, savaşı büyük ölçüde kısaltmıştır.

  öneriyi getiren ingiliz komutan savaştan sonra sir ünvanı almamış tek subaydır.
 • amerikalilar vietnam savasinda kuzeyin baskenti olan hanoi kentini de bu sekilde bombalamislardir.
 • (bkz: carpet burn)
 • türkçesi alçaklıktır. 3 ocak 2009 israil kara harekatinda o havadan yüzlerce parçaya ayrılarak patlayan bombalar bunun yeni yöntemi. baktıça insanlığımdan iğreniyorum.
 • büyük bir alana dağılmış hedeflerin, veya büyük bir alan kaplayan tek bir hedefin**** büyük sayıda, genelde güdümsüz bombalarla ve yüksek irtifadan, baştan başa (tam terim: silme) bombalanması eylemi. taktik* veya stratejik* amaçlar ile uygulanabilir.

  b-52, b-2 gibi uçakların havadayken altında 15-20 bomba ile çekilmiş fotoğrafları vardır hani, o olay işte.