şükela:  tümü | bugün
 • mahallenin erkeklerinden oluşan halı saha maçı gruplarında göze çarpan abilerdir. gençken çok top oynamıştır. sonra evlenmiş, iş güç sahibi olmuş, çoluk çocuğa karışmıştır. göbeklenmiştir. film adamdır, içki filan da içer, mahallenin gençleriyle diyaloğu koparmaz ama belli bir mesafe içinde. "maçlara beni de çağırmazsanız kırılırım çocuklar" ile başlayıp biraz daha ilerleyen bir samimiyet yelpazesine kadar uzanır bu ilişki. kendi yaşıtındakilerle enseye tokat göte parmaktır ama. neyse, bu abi her maça çağrılır, abi de mümkün mertebe her maça gelir, çok seyrek kaçırır maçları. mevki liberodur, göbek yüzünden pek ilerilere çıkamaz, geriden takımı organize eder, yönlendirir, atakları keser. ama kaleye filan da geçmez, kendi istemedikçe, karızmasını bozar zira. oyuna ciddi yaklaşır, disiplinli olmaya çalışır, ama arada mavra da yapar, geyiğin hasını koyar, geriden ona buna ayar verir. zevklidir bu abileri izlemek, mahallemizin abisidirler, karısı ve çocuklarıyla iyi geçinir, mahalle gençleriyle maç dışında fazla yüz göz olmaz, pek pek bakkaldan rakı filan alırken gençlere takılır. bu kadar genelleme yapabildim şadan abi, olmuş mu?
 • bu abiler halı sahalarımızda yaşanan gergin anlarda yumuşatıcı misyonlarını ziyadesiyle yerine getiren ekseriyetle esnaf, oldukça pozitif insanlardır. bıyıklı oldukları da görülür. samimi ve pürüzsüz konuşan bu abiler gençken amatör kümede oynamış olup 2.lig yukselme grubunda yada bölgenin bir yerlere gelmiş takımlarında tanıdık arkadaşları vardır. -kendisine baksaydı rahat birinci lige transfer yapardı. -hoca harcadı onu hoca. şeklinde tanımlanabilecek arkadaşları vardır, maç sonrası çay oralet içerken bir şekilde anlatırlar bunları.
  evet çok pozitif insanlardır dedik ve bu halleri maç boyunca tatlı sert direktif ve uyarılarla devam eder. -yapma abicim ya –gel tekde –berabersiniz gibi anlık cümleleri vardır. bazen oyun kurdukları da olur özellikle mağlupken kalp kırmadan abi edasıyla kızar, yönlendirmelere başlar. –çıkma sen kal benle, -nihilittin sen gelme ortadan bu tarafa, bulduğunu daya -tebelettin sıfıra indiğinde kaldır kafanı, ortaya dön (bu şerefsiz genelde solak ve zayıftır pire gibi koşar). bu direktiflerden sonra atılan ilk golde bu abinin cümlesi hazırdır. –yapacagımız bu işte. ama sevindirik değildir bunu soylerken, gayet ciddi ve ciddiyete davetkardır. birde takımdan biri rakiple dalaşır yada münakaşaya girerse hemen kendi adamını alıp kızmaya başlar. rakip onun bu saygın haline hürmeten ilerletmez tartışmayı.
  guzel insanlardır bu tip abiler. dükkanları tertipli, temizdir. komşularının rahatça girip çıkabildiği yerlerdir. oradan geçerken çay içirmeden bırakmaz asla. muhtemelen biri ilkokulda diğeri 2-3 yaşlarında 2 çocuğu vardır. eşide halim selim bir insandır, hal hatır sorar anneye selam soyler.
 • ender olarak hucuma ciktiklarinda havadan gelen pas boylarini gectiginde elleriyle topu yakalayıp pası atana kızmak gibi de bir huyları vardır.
 • hababam sınıfı'ndaki domdom ali misali, önünde çarşıgücü, kuvvetspor gibi saçma isimler taşıyan dar bir forma giymesi farz olan abidir.
 • topa gelişine vurduklarında, top ayaklarına iyi oturursa 35 metreden ampul gibi asarlar.

  kaleci topu durdurmaya çalışırsa bileği çıkar, sinirler veya bağlar zedelenir falan.

  o sebeple, o topa vurduğunda top kaleye geliyorsa bırakın girsin. ben bırakmadım, el 1 hafta atelde kaldı, bandajda 2. haftaya girdik.
 • genelde parma veya juventus takımlarından birinin çakma formasını giyer.
 • bunların bıyıklı ve pijamalı olanlarını da unutmamak lazım. köşe bucak kaçardık adamlardan bir yerimizi kırmasınlar diye. bir de topa abanmaları vardır bunların. çektikleri şutlar ya suratımıza ya da kulağımıza gelirdi. göze ve kulağa hitap eden cinsten yani.

  bir çoğu kucaklarında çocuklarıyla jubile yaptılar galiba ki eskisi kadar görünmüyorlar.

  ama iyiydiler be genede. halı saha paran çıkışmadınmı tamamlıyordular.
 • bunlardan biriyle nadiren hucuma ciktigi anlarin birinde karsi karsiya gelmistik. hava topunda cengaverce kafaya cikarken ayagini tehlikeli bicimde kaldirip boynuma tekmeyi cakmasina ramak kalmisti. pozisyon sonrasi telasli bicimde ozur dileyip "bisey var mi" dediydi. ben de "yok abi mudahale topaydi, sikma canini" diye cevaplayinca "topun amina koyayim sana bisey olmasin" karsiligini vermisti.

  cok kibar adamdi canim, bu gobekli abiler da cok kibar adamlar olurlar boyle.
 • bunlar genelde hoca lakaplı olurlar(cemal hoca gibi).
  takımın doğal kaptanı konumundadırlar.
  bazen defanstan topları o göbekle rövaşatayla çıkardıkları görülür ,vay be denilir.
 • sıcak havalarda, şortları olmadığı zaman sahaya boxer ile çıkan abilerdir. maçı büyük ihtimalle atletle veya üstsüz tamamlarlar. üstsüz oldukları zaman alan savunmasında başarılıdırlar.