şükela:  tümü | bugün
  • anadolu insanının dede korkut geleneginden gelen abartma yetenegi ile oyle ya da boyle fabrikatorluk unvanını aldıgı fabrika cesididir.
    genellikle sehrin varosa yakın duran orta direk mahallelerinde bulunurlar,
    çalışanları da fabrikatorun anası,karısı,gelini,cocugu gibi kendisine madik atmayacak know how unu aparıp iki sokak otede yeni bir fabrika acmayacak yakın akrabadan olusur,
    fabrikanın malzeme parkı 1 kuyu,10 metrelik iki hortum,lastik cekcek ve fırcalar ile fabrikatorun oglunun kullandıgı steysın ya da doblo tarzı bir aractır
  • yıllar önce anakara'daki barajların doluluk oranı %10'un altına indiğinde; istanbul gibi büyükşehirlerde elde halı yıkamak yasaklandı ve bizim bahçede, mahalle aralarında kendi halısını kendi yıkamaya alışık olan halkımız da aba altından sopayı gördükten sonra; geleceği gören ve fırsatları değerlendiren yatırımcıların kurduğu işletmelerdir.

aslında isim olarak hatalıdır, zira fabrika denen yer mal üretim merkezidir. halı yıkamacılar ise hizmet ürettikleri için verilebilecek en uygun isim halı yıkama işletmesidir. otel sözcüğüne karşılık olarak misafirhane fabrikası demek ne kadar abesle iştigalse, halı yıkama fabrikası da öyledir.
  • halının metresini 3 tl'den yıkayan fabrikadır. tertemiz. miss...
  • aynı zamanda araba yıkama fabrikası olanlar da vardır.
  • fabrikatoru olmak isterdim,temiz is, inovatif yaklasilirsa onu de acik,
  • son zamanların trend sektörlerinden biridir. ama neredeyse bir çoğunun yıkama alanı genelde bodrum katlar oluyor. buna rağmen halı yıkama fabrikası yazmaları enteresan.
  • 'hanimlarin dikkatine,halı yıkamacı ve overlokcu ayağınıza geldi, halı,kilim,paspas kenarına overlok çekilir. 5 dakikada yapılır, hemen teslim edilir' akım mıdır nedir bilinmez :) ümraniye ye kadar geldi bu halı yıkamacılarının sesleri. seslendiren dayılar.
  • bugün akşam eve halıları teslim almaya gelenler halıları eve girmeden kapıdan teslim alabileceklerini söylemişlerdir.
    nedir şimdi bu?
    halıları kapıdan mı alıyorlar?
    yeni usul böyle mi?