*

şükela:  tümü | bugün
  • hz. isa'nın doğumu ve vaftiz edilişinin yıldönümü nedeniyle balat'taki aya yorgi kilisesi'nde ayin düzenlenip denizden haç çıkarma töreni yapılmış.

bildiğimiz gibi istanbul rumları her sene bu ayini gerçekleştiriyor. istanbul'daki denizden haç çıkarma törenine yunanistan'dan da bir sürü gelen olmuş ve bu kimseler kıyıda bizans ve yunan bayrağı açıp yunan milli marşını rahatlıkla söylemişler ve hiçbir türk haber sitesi konuya bu açıdan bakmamış. biz benzer bir tören için atina'da türk bayrağı açıp istiklal marşını okusak acaba yunanlar bize ne yapardı, öyle değil mi? dahası, türk basını bu adamları neden tehdit olarak görmüyor? insan sormadan edemiyor.

kaynak

kaynak

fotoğraflar

bir kaynak daha

edit: imla

edit2: arkadaşlar tamamen yanlış anlaşıldım. provakasyon amacıyla yazmadım. etrafınıza bakın, hollanda'yı protesto ederken portakalı eliyle sıkanlar ortaya çıkıyorken bu konuda kimsenin bir girişiminin olmaması ilginç değil mi? bu niye yok, olması lazım kafasıyla değil, iyi ki yok, ama nedeni ne sorusuyla algılanacak bir mesele. yani türk milleti, yerli basın vs. olumlu veya olumsuz helen dünyasına neden bu kadar ilgisiz? biri söz konusu töreni eyfel kulesinin önünde erik dalı çalıp bayrak açmak ile ile bir tutmuş. bravo, mükemmel kıyaslama. ben ontolojik bir merak içindeyim, uslubumda hata olabilir.

edit3: bir suser da hakkımda entry nick uyumsuzluğu var demiş. heraklitos dediğin adamın ortodokslukla alakası ne kadar vardı? bir bilim insanı olarak adını kendime yakın görmüş olmam, kendimi aynı zamanda yunan-ortodoks dünyasına yakın hissetmemle alakasız. ha sen yine bana oksimoron diyebilirsin.

edit4: avrupa'da tek atina adlı başkentte yasal bir cami yok. siz kime saygıdan bahsediyorsunuz?

edit5: selanik'te her 10 kasımda gerçekleşen anma törenleri sadece yunanistan'daki değil bütün diplomatik temsilciliklerimizde ve müze haline getirilen atatürk evinde gerçekleştirilmektedir.

edit6: sevgili suserlar, sizi gerçekten anlamak zor. sadece konunun esasından konuşalım. bu adamlar, yani dini&geleneksel ritüellerini icra eden rum yunan fark etmiyor bütün helenlerin ibadet, anma vs. özgürlükleri vardır. buna hiçbir lafım yok. sıkıntı, töreni bizans bayrakları ve milli marş ile süslemeleri. yani neo-nazi bir kafa bu törenlere katılmış. yani masum niyetli olmayanlar da var aralarında, ki aynı zihniyetin dedeağaçtan türkiye'ye gelirken yolda bizans figürleriyle konstantinopoli yazılı bir mesafe tabelasını da otoban kenarına koyduğunu, savaş kalenderoğlu (bkz: savvas kalenderidis) gibi zaman zaman dini ve insani özgürlük adı altında istihbarat ve terörizm faaliyeti yürüttüklerini de görüyoruz. bir örnek için hrisostomos hadisesi ile ilgili bir köşe yazısını ekliyorum:

yazı

sonuçta bu adamların hepsine, bu yılda bir olan törene lafım yok yani. kimseye de al silahını adamlara saldır diye bir hedef göstermedim. basın neden buna dikkat çekmemiş dedim. bunu söylemekte de gayet hakkımın olduğunu düşünüyorum. skandal dememin arkasında da bu neonazi kafanın etkisinin olduğunu düşünüyorum. kimsenin inancına saygısızlık değil amacım, ama aptal yerine konmak da ağırıma gidiyor.

not: lütfen saygı çerçevesinde eleştirinizi yapın. (dedim de kime dedim, küfür üstüne küfür geliyor. böyle devam edin iletişim kasmaya.)
  • hilal falan çıkarmaları gerekirdi. saçma sapan bir törendir.
  • başlığı açan adamın adı heraklitos, rumları eleştiriyor amk!

tanım: dini bir merasim.
  • skandal falan değildir. dindir, inançtır, gelenektir.

edit: basligi acan arkadas bi onceki entrysinde sunu demis; (#73131126) oi an8rwpoi pou katalabainoun ligo poli ti lew edw mporoun na epikoinwnisoun mazi mou. kardes nasil bi tezatsin sen :)
  • (bkz: ta fota)
  • ülkemiz artık o kadar gergin siyaset ve aşırı milliyetçilik stresi altındadır ki, rum'ların istanbul'da basit bir ayinine bile "skandal" denilecek konuma gelmiştir.
    skandal olmayan törendir.
    ne var arkadaşım burada bizans bayrağı açıp yunan marşını söylüyorsa? sonuç olarak bu adamlar türk polisinin kontrolünde ülkeye gelmiyorlar mı? turist değiller mi? bu topraklar türklerin himayesi altında değil mi? toprak mı kaybettik ne oldu?
    yani adamlar geldi burada törenini yaptılar gittiler. ne olur saygıyla karşılasak ve aynı şekilde biz de atina'da bunları yapabilsek? sizin ben kaybettiğiniz o insani duygularınızı ve iğrenç tutumunuzu sikeyim.
  • selanik'te her 10 kasımda gerçekleşen anma törenlerinden habersiz gerizekalının açtığı başlık.
  • olaysız bir şekilde dini ayinini yapıp dağılan grubun töreni. ne yapalım yani şimdi kafayı mı yediniz? türkler de eyfel kulesinin altında türk bayrağı açıp istiklal marşı okuyor, erik dalı oynuyor.