• artis camiasının eski kulağı kesiklerinden bruce willis, "ikimize bir hollywood fazla. sen git başka bir şey yap, artı etrafımda görünme artı hayvansın." dediği için küsüp hırslanıp yazar olmuş kendisi. başka açıklaması olabilir mi?
  • bu kişinin dilimizde yayınlanan iki kitabını da okudum (bkz: kite runner) (bkz: a thousand splendid suns) ikisinden de çok etkilendim. afganistan'da neler olduğuna dair fikir verebilecek. otorite kaybının ya da devleti yönetme gücünün bazı gruplar atarafında ele geçirilme savaşında insanların nasıl çıta gibi kırıldığını. oralarda kadın olmak gibi bir hakkın pek de olmadığını gösteren kitaplara imza atan bir yazar. hatta uçartma avcısı'nın son sayfalarını okurken başka kitabı var mıdır diye düşünmeye başlamıştım bile...
  • her iki kitabında da kimi zaman çok bariz bir biçimde, kimi zaman inceden inceye amerika'ya yıkama yağlama çeken, bunun dışında birkaç kurgu eksikliği dışında sürükleyici ve başarılı bulduğum 2 kitabını okuduğum afgan yazar.

amerika'ya yağ çekmesini az çok anlayabiliyorum esasında. afganistan'da o zulmü görmüş, sonra ailesiyle amerika'ya yerleşmiş birisi olarak ekmeğini yediği ülkeye bağlılık hissediyor. ayrıca bence bunun için de bir ikilem içerisinde. the kite runner'da ana karakter, yiğenini almak için afganistan'a döndüğünde o sarışın piçle karşılaşıyor. yazar sarışın elemana "neden kalıp ülkene hizmet etmedin de kaçtın" tarzı şeyler söyletiyor. belki de yazarın duyduğu ikilemi, belki pişmanlığı burda biraz olsun su yüzüne çıkıyor, sonra tekrar derinlere dalıyor.
  • beni bu dünyada en çok ağlatan erkek olabilir.
  • yalnızca iki kitap yazarak, bizleri daha fazla kitabını okuma zevkinden alıkoyan yazar.
  • the kite runner adlı eseri ile beni benden almış bir yazar. uzun zamandır böylesine duygu yüklü bir kitap okumamıştım.

halid hüseyni 46 yaşında. henüz iki kitap yazmış ancak devamının geleceği söyleniyor.
    kendisi aslında bir doktor. 2003 yılından itibaren yazarlığa soyunan birisi.
    ilk kitabının the kite runner gibi bir başyapıt olması ise ileride yazacağı kitapları merakla beklememizi sağlıyor.
  • amerikadan afganistan'a sevgilerle romanlarının yazarıdır. bunun yanında iki kitabı da bestseller olmasına rağmen popülizme malzeme olacak konuları içermez.
  • uzun süre etkisinde kaldığım muhteşemin zayıf kaldığı bir romanın yazarı.

bknz (http://tr.wikipedia.org/wiki/halit_hüseyni)
  • bu zamana kadar okuduğum en sürükleyici, en gerçek kitapların yazarıdır.
    (bkz: uçurtma avcısı)
    (bkz: bin muhteşem güneş)
    (bkz: okurken ağlanan kitaplar)

yazarın yeni kitabını dört gözle bekleyen bana en büyük hediye bu hafta aldığım haber ile geldi. yazar 21 mayıs 2013 tarihinde yeni kitabını yayınlayacakmış. gel şimdi türkçe basımını bekle.
hesabın var mı? giriş yap