• kanada'nin guneydogu ucunda bulunan nova scotia eyaletinin baskenti, yaklasik 300 bin kisi yasiyor, kanada'nin en sicak insanlari bu bolgededir, kislari -10 -20 civaridir. tamamen ingilizlerden olusur. kanada'da universitenin en pahali oldugu sehirdir. titanic batigina en yakin liman halifax'dadir. felakete ilk yardim buradan gelmistir, titanic'te olen yuzlerce kisinin mezari buradadir.
  • ulan saka maka 4 ay olmus geleli. bayadir girmkyordum sozluge az buraz bilgi geceyim size

hayat:

acayip yesil bi eyalet. her taraf gol deniz ( okyanus). butun kanada mi boyle sadece burasimi bilmiyorum ama adamlar acayip rahatlar. hani tatil yorelerinin yerlesik halki var ya he iste onlar gibiler. bi kaldirim yaparlar 1 hafta surer kimsede gelip hemserim hadi bitirin su isi demez. sira beklemeye bayilirlar alisveris kasasinda, otobus duraginda her yerde tik tik siraya girerler. oyle bizdeki gibi got gotede degil, en az yarim metre birakirlar onundekiyle. halifaxlilar acayip cana yakinlar trafikte beklerken yandaki arabadaki amca nasilsin evladim (how is it going) diye hal hatir sorar. markette alisveris yaparken zeytin alirsin kadin gelir napacan o kadar zeytini der kahvaltida yiycem dersin 15 dk muhabbet eder. benzin alacaksin marketteki eleman 10 dakika tutar muhabbet eder. havalardan konusmaya bayilirlar. hani bizdeki "abi nolucak bu memleketin hali" gibi muhabbet acan cumle burada havadir. hava guzelse 10 dakika konusurlar, degilsede konusurlar. ırkcilik var mi diye sorarsaniz ben daha hic rastlamadim. hatta turkiyeden geldim diyince baya meraklaniyorlar. haritan bakarsaniz halifax aslinda halicte kurulu. 2 tane asma koprusu var ayni istanbul la. saka degil yeminle ayni. halicte vapurda var.

parasal mevzular:

halifax kanadanin yasam maliyeti en uygun yerlerinden biri. evler ucuz yani kanadanin diger yerlerine gore ucuz. ornegin torontoda 2000-2500 dolara 2 oda apartman varken burada sehrin icinde bahceli evde oturabilirsin. apartmanlar genelde 1000-1500 (sehir merkezi) arasi. apartmanlarda genelde isinma ve sicak su dahil oluyor kiraya. elektrik aylik 30-40$ arasi geliyor. ama internet hayvanlar gibi. 100$. telefonda burada asiri pahali. oyle bizdeki gibi 10gb + sinirsiz konusma yok. benim paket 1 gb + eyalet ici konusma 55+hst ( kdv gibi ama %15)
    market fiyatlari makul. bizim evin mutfagi 300-350 arasi tutuyor o da ayda 3 kilo steak aliyoz. et cok ucuz yahu. 1 kg %15 yagli kiyma indirime denk getirirseniz 6-7$.
    sigara hayvanlar gibi pahali! 15$
    alkolde pahali.

gene yazarim simdilik idare edin
  • agustos sonu itibari ile ailemle yerlesecegim sehir. selam olsun halifaxli suserlere
  • kesinlikle kanada’nın en tatlı ve misafirperver insanlarının yaşadığı 400 bin nüfuslu küçük bir şehir. buralı arkadaşlarımdan edindiğim izlenim, şehri nihayet ziyaret etmemle pekişti.

maraton için gittim halifax’a. pek çok farklı şehirde maraton koştum. en fazla yolda dizilip boş boş bakar şehir halkı. halifax’ta durum farklı. geçtiğimiz sokaklarda insanlarlar masa kurup katılımcılara su, muz, enerji içeceği dağıtıyor. son 4 km’de sıcaktan dolayı yarı baygın yarışı tamamlamaya çalışırken bir kadın bana serinlemem için buzlukta dondurduğu bir havlu verdi de kendime geldim.

neyse şehre geri dönelim. birkaç günde keşfedebileceğiniz küçük bir şehir halifax. giderseniz mutlaka bir balina turuna katılın. şanslıysanız kambur ve minke balinalarını görebilirsiniz. bu turlarda genelde ıstakoz nasıl yakalanır onu da gösteriyorlar. 1 milyar dolarlık bir sektör ıstakoz avcılığı. kurallar çok sıkı ve bu yüzden ıstakoz nüfusunda pek bir azalma olmuyor.

halifax’ın titanic ile yakın bir bağı var. 14 nisan’da buzdağına çarpan titanic yardım istediğinde halifax’tan toplu halde yola çıkan gemiler, aradaki 1300 km’lik mesafeden dolayı, kurtarma operasyonundan çok ölüleri denizden toplama görevini yerine getirmiş. şehre getirilen cesetlerden 150’si üç farklı mezarlığa gömülmüş.

yönetmen james cameron titanic filminin büyük kısmını halifax’ın hemen dışında çekmiş ve maritime museum of the atlantic’te sergilenen orijinal titanic parçalarından faydalanmış filmi hazırlarken. 1997’de gösterime giren titanic filminden sonra ise şehre büyük bir turist akını başlamış.

şehir hakkında birkaç ek bilgi:

fransızların bölgede hareketlenmesi üzerine 1749 yılında edward cornwallis tarafından şehir kurulmuş.

1917’de gerçekleşen halifax patlaması hiroşima’ya kadar insan eliyle gerçekleşen en büyük patlama olarak tarihe geçmiş. 2 bin kişinin öldüğü 9 bin kişinin yaralandığı bu facia, dinamit yüklü fransız gemisi ss mont blanc’un bir norveç gemisiyle çarpışması nedeniyle gerçekleşmiş ve tsunamiye neden olmuş.

halifax’tan denize açılırsanız ulaşacağınız ilk yer irlanda olur.

halifax, sydney’den sonra dünyanın buz tutmayan ikinci büyük doğal limanı.

77 hektar büyüklüğündeki point pleasant parkı, ingiltere hükümeti tarafından halifax’a 999 yıllığına seneliği 10 cent’ten kiralanmış.
  • halifax, kanada'nın eyâletlerinden biri olan yeni iskoçya'nın başkentidir. 1996 yılında çevresindeki daha küçük kentlerle birleştirilerek halifax bölgesel belediyesi (halifax regional münicipalıty ya da kısaca hrm) oluşturulmuş ve bu tarihten itibaren kent resmen bu ismi almıştır. kent (2011 kanada nüfus sayımı itibarıyla) 413.710 toplam nüfusa sahiptir ve bu haliyle atlantik eyâletlerinin en büyük kenti olma unvanını taşır.

halifax'da yaşayan halka halığonians denilir.

halifax'ın karşısında dartmouth kenti bulunur.

kentin iklimi büyük oranda kıyısında bulunduğu atlas okyanusu'ndan etkilenmektedir. kentte hava genelde orta kanada'dan daha yumuşaktır; sıcaklıklar (önemli istisnalar bulunmakla birlikte) iç kesimlerde -15 °c ile 35 °c arasında değişirken, denizelliğin de etkisiyle kıyılar daha yumuşak kışlara ve daha serin yazlara sahiptir.

halifax doğu kanada'nın en önemli ekonomik merkezlerinden biridir. büyük sayıda kamusal kurumları ve özel sektör firmaları halifax yerleşim alanı içerisinde yoğunlaşmıştır. kentin yeni iskoçya eyâlet başkenti olması dolayısıyla hükümet ve devlet kurumlarının, kanada ulusal savunma dairesi (department of national defense) ve halifax limanı'nın (port of halifax) yanında önemli özel sektör işverenlerden ve kent ekonomisinin itici güçlerinden biri olmasını sağlamıştır.

bölgesel belediyenin kırsal alanlarında tarım, balıkçılık, madencilik, ormancılık ve doğal gaz çıkartımı en önemli kaynak kullanan iktisadi sektörlerdir.

kentteki birçok üniversite, hrm'nin doğu kanada'nın üniversite merkezi olduğuna da işaret eder. kentte dalhousie üniversitesi (dalhousie university), saint mary's üniversitesi (saint mary's university), mount saint vincent üniversitesi (mount saint vincent university), king's koleji üniversitesi (university of king's college), atlantik teoloji okulu (atlantic school of theology), nscad üniversitesi (nscad university) ve sainte-anne üniversitesi'nin (üniversité sainte-anne) halifax yerleşkesi bulunmaktadır.
  • 1917 yılında tnt ve kimyasal madde taşıyan iki geminin çarpışarak meydana getirdiği patlama sonucu yaklaşık 2.000 kişinin hayatını kaybettiği kent..
  • halifax deyince, peggy's cove a giderken görüşün 4k kalitesinde net olduğu ve yeşillikler içinde şirin köy evleri, göller ve tabiat geliyor aklıma. halifax'ta 2014 yılında yaklaşık 1 hafta bulundum ve gerçekten bir türk için yurtdışında yaşanabilecek en ideal şehirlerden biri bence. sadece şehrin tabiat güzelliği değil insanları da göçmenlere karşı açık ve sıcak. okulları görece kaliteli ve ev fiyatları makul. ayrıca şehrin yapısı istanbul'a çok benziyor. istanbul'un yozlaşmamış ve beton yığılmamış hali, şehrin ortasında deniz ve boğaz köprüsü var ama her tarafı yemyeşil. köprü manzaralı diye öbek öbek evler doluşmamış :) görsel
  • gavurca bilmedigim donemlerde ismini nerden duymussam cok karizmatik bi tinisi var ne guzel bi isim derdim.

hala da bunu savunurum.halifaxli adam karizmadir.ornegin cok uluslu rock festivalindesin etrafinda tas hatunlar ve halifaxli kankalarin var.

t.h -so where do you guys from
    h.k- im a nasty boy from halifax so how you be
    t.h-well i have heard you rock there.so cool
    h.k-yea thats right.and here is my buddy ekmel.hey ekmel why dont you show up yourself
    ben-heheh s.a ay seyy hi ehehe
    t.h-ek..ek wha!what a strange name. nice to meet you anyway where are u from
    ben-well im from yozgat
    t.h-yos what
    ben- yea yozgat.the gundoganlar district.lets have fun
    h.k-cmon be easy babe.babe?
    .

bu da boyle anim degildir.ama olsun isterdim.neticede ilerde bi gun vaktim ve imkanim oldugunda kanadaya gidip halifax sokaklarinda gezmek isterim.bakalim dusundugum kadar karizma tipler mi.
  • ilk kez dün gece geldim. dönerini o kadar çok duydum ki (bkz yukarıdaki entry) hadi yiyelim dedik. ben hayatımda bu kadar yemek konusunda hayal kırıklığı yaşamadım.

bir kere et değil yediğin. koyu gri süngerimsi bir madde. et tadı var ama et değil. büyük ihtimal domuz da var içinde tadı itibarıyla.

hele bir de doneir sos diye bir sos koyuyorlar ki ayranın tuz yerine şekerle yapılmışı.
  • kanada'nın güneydoğusunda bulunan cennetimsi şehir. burada doğup büyümüş olsam ancak bu kadar ait hissedebilirdim sanırım. çok seviyorum umarım sonsuza kadar burada kalabilirim.
hesabın var mı? giriş yap