şükela:  tümü | bugün
 • mavi surgun adli kitabinda bu surgunu anlatir. okunmasi siddetle tavsiye edilir. kitabin basinda istanbulun yarattigi bir ic sikintisi; sonunda ise bodrumun baslattigi bir huzur dalgasi boole icinize isler...
 • mavi surgun adli filmin de seyredilmesi tavsiye edilir. super filmdi. gumuslukte cekilmistir bir kismi da.
 • eğer kalmışsa bodrum'daki tüm palmiyeleri okaliptüsleri vs diken, mavi yolculuk ları başlatan ve yöreyi ve halkını kitapları ile tanıtan yazar, doğa savaşçısı, bir koca adam
 • teyzemin bodrumdaki evi, mezarına çok yakındır. önünden her geçişimde nedense şöyle bi gülümserim kendisine
 • bir tarih denizi, dil cambazi, piriltili zekanin en guzel orneklerinden biri. her bir hikayesi, her bir tecrubesi, kendi surgununu anlati$i bile insani etkileyen, icinde dikkatle baktiginizda ne kadar cok $ey gizli oldugunu gorup , rahmetli icin ne adammi$ beee, diyeceginiz bir ki$ilik.
  kitaplarini okumami$ olanlarin buyuk bir kayip icinde olacagini soylemeden gecemiciim.
 • galatasaraydaki ykb galerilerinde üst katta özel esya ve mektup ve çizimlerinden oluşan bir sergi var. kardeşleri aliye berger ve fahrel nisa zeydden daha iyi bir çizermiş megerse.
 • dil devrimi öncesi karagöz, akbaba gibi mizah dergilerinde çizen ve çeşitli dergilerde yazan çizer, yazar. oxford university mezunu. babasını öldürüp hapse girmeden önce, idama giden mahkumlar üzerine yazdığı bir metin yüzünden (osmanlıcadır) bodrum'a sürülmüştür. bu hayatında bir dönüm noktası olmuştur. bir balıkçı olarak, denizle doğayla iç içe yaşamıştır. çok güzel bir gül ağacından bastonu vardır ki halen galatasaray ykyde sergilenmektedir, zıbını, kitapları, mektupları, çizimlerinden örnekler, aile albümü, nüfus cüzdana ve diğer önemli evrakıyla beraber.
 • robert kolej mezunu olup yurtdışında yüksek öğrenim görmüştür..şakir paşa ailesinin biraz şımartılarak büyütülmüş tek erkek cocuğudur...bir çok sanatcının yetiştiği bu aileden(bkz: füreyya koral)(bkz: fahrinüssa zeyd) o da bir yaşamsever hayat sanatçısı olmuşutur okurlarının tabiriyle..bodrumu bodrum yapan kişidir..bir çok meyve sebzenin ,bitkinin yetiştirilişini buradaki halka öğretmiş sürgün yeri olan bodrumun cennet kişiliğini ortaya cıkarmıştır..sürgün edilişinin sebebi babasını vurmasıdır ve bunun bir kadın meselesi nedeniyle olduğu düşünülür.

  yıllar sonra gelen edit: ailenin tek değil büyük erkek cocugu imiş.
 • çevirmen azra erhat ile ateşli bir aşk yaşadığı uzun dönem mektuplaştıkları, edebiyat aleminde konuşulan yazar. ikisi de hayattayken bu konuda pek sır vermemeyi tercih etmişler.