• türkiyede daha keşfedilmemişken çekilmiş bir klibi vardı bu şarkının.. sofraya oturanlar yemeği bir türlü bitiremiyorlardı, tenceler otomatikman doluyordu.. şarkını bir kısmında da barış abi boş tenceleri tekmeliyordu ("içiboş insanların bu dünyada yeri yok" derken..)
  • aksaray hafif metro duraginin arkalarindaki (bkz: kime sorsan gosterir) leziz kebapci. saatlerce deli yiyip icip gayet mantikli bi paraya cikabiliyor. (arkadas tavsiyesiyle gidildi, iki saat boyunca 4-5 cesit on yemek+1,5 beyti+kunefe+bol ayran icilip kisi basi 6,5 odendi). zirveler icin ideal. (bkz: sozlukte reklam yapmak)
  • sozleri $oyledir:

insanoğlu haddini bilir
    kem söz söylemez iken
    elalemin namusuna
    yan gözle bakmaz iken

bir sofra kurulmuş ki
    halil ibrahim adına
    ortada bir tencere
    boş mu dolumu bilen yok

buyurun dostlar buyurun
    halil ibrahim sofrasına

daha çatal, bıçak, kaşık
    icat edilmemişken
    ismail'e inen koç
    kurban edilmemişken
    bir kavga başlamış ki
    nasip kısmet uğruna
    kapağı ver, kulbu al
    kurbanı hiç soran yok

buyurun dostlar buyurun
    halil ibrahim sofrasına

yıllardır sürüp giden bir pay alma çabası
    topu topu bir dilim kuru ekmek kavgası
    bazan durur bakarım bu ibret tablosuna
    kimi tatlı peşinde, kimininse tuzu yok

buyurun dostlar buyurun
    halil ibrahim sofrasına

alnı açık gözü toklar
    buyursunlar baş köşeye
    kula kulluk edenlerse
    ömür boyu taş döşeye

nefsine hakim olursan
    kurulursun tahtına
    çalakaşık saldırırsan
    ne çıkarsa bahtına

halat gibi bileğine
    yayla gibi yüreğine
    çoluk çocuk geçindirip
    haram nedir bilmeyenler
    buyurun sizde buyurun
    buyurun dostlar buyurun

barış der her bir yanı
    altın, gümüş, taş olsa
    dalkavuklar etrafında
    el pençe divan dursa
    sapa, kulba, kaba
    itibar etme dostum
    içi boş tencerenin
    bu sofrada yeri yok
    para pula ihtişama
    aldanıp kanma dostum
    içi boş insanların
    bu dünyada yeri yok.

(edit: sozlerin dogrusunu yollayan selam'a tesekkurler)
  • (bkz: halil ibrahim)
  • aslen "toplumsal degerlerin degi$mesi ve ahlaki coku$" mesajlari uzerine kurulu guclu bari$ manco $arkisi. tarihi bir konsept olan halil ibrahim sofrasi ile benzetme ve cagri$imlar ile dolu sozler. burada dikkat edilesi olan $ey, bari$ manco'nun pek de yeni olmayan bu $arkisi ile, sonradan populer olan "toplumsal coku$" temasinin erkenden saptanmasi ve bir pop $arkiya arabesk $arkilar icin ali$ilmi$ tarzda adapte edilmi$ligidir.
  • hz ibrahim'in davranışlarından etkilenilerek/esinlenilerek yazılmış parça. "her gelenin kabul edildiği sofra" anlamına da gelir.
    misafir olmadığı zamanlarda yemeğe oturmaz, misafir aramaya çıkarmış. ama tabii en büyük misafirperver o değil! bugün okuduğum bir yazıyla anımsadığım bir olay var: (doğru mu yoksa sadece "hikâye" mi bilmem ama)
    hz. ibrahim yine bir misafiri getirmiş yemek yiyeceklerdir. bismillah / allah'ın adıyla deyip başlar ama misafiri demeden başlar. "niye bismillah demedin" diye sorunca, adam "ben mecusi'yim allah'a inanmam!" der. bunun üzerine hz. ibrahim misafirini kovar! allah (c.c) hz. ibrahim'e niye böyle yaptığını sorunca; o, "seni inkar ettiği için!" diye cevap verir. ve yüce rabbimizin cevabı şöyledir:
    "o adam bir ömür boyu beni inkar ettiği hâlde ben onu besliyorum da sen bir günlüğüne besleyemedin!"
  • sap kulp kapakla yapilabilecek en guzel sarki...
  • beylikdüzü migros alışveriş merkezi'nin food court'unda bulunan, isminden de anlaşılacağı gibi türk yemekleri yapan, tavuk rosto ve iç pilavının tadına doyum olmayan yer.
  • ankara'da akkopru migros'un food court kısmında bulunan büyükçe ve genelde ev ve tencere yemekleri yapan restoranımsı yer. sahibi ünlü basketbol koçu halil üner dir.
  • arada sırada dinlenmesi ve tabi eşlik edilmesi farz olan, en güzel barış manço şarkılarından biri.
hesabın var mı? giriş yap