şükela:  tümü | bugün
 • uzaya cıkacak türkiye'nin en genç astronotu ve uzay mühendisi'ymiş kendisi axe markasının bi sponsorlugunda gerceklesen 20 -30 kişinin gidecegi bi uzay yolculuguymus onun gıb bısey hadi bakalım hayırlısı.. (bkz: #uzayınoglu)
 • uzaya gidecek ilk tc vatandaşı imiş bu arkadaş.

  http://www.ntv.com.tr/…yikci,hkq3jsn_f0cmgboewupgsq
 • uzaya gidecek olan ilk türk erkeğidir kendisi.

  itü uzay mühendisliği 2. sınıf öğrencisidir. axe'ın düzenlediği çekilişle kazanmıştır bu uzay yolculuğu fırsatını. darısı kızlı-erkekli bi dolu uzay yolculuklarına.

  mülakatta verdiği iddialı cevaplarla sonuna kadar hak etmiştir. yolu açık olsun.
 • her itülü gibi itü kayıt şenliği ile ilgili sorunları varmış kendisinin:

  https://www.facebook.com/…10153009914193187/?type=1

  --- spoiler ---

  itü'de ders seçmek > uzaya çıkmak

  --- spoiler ---
 • astronottan ziyade uzay turistidir kendisi. axe'ın kampanyasıyla yerden yaklaşık 100 km yukarıya çıkacak ve uzay tecrübesi edinecek. bilet biraz tuzlu (yaklaşık 100.000 dolar) ama parası olanın denemesi gerekir bence.

  astronot(ya da kozmonot) ise uzay ajansı bulunan ülkeler için bir kadrodur. nüfus müdürlüğü, alay komutanlığı gibi. zorlu elemelerden sonra bu kadrolara seçilen 'memur'lar düzenli olarak o ülkenin (veya ülkelerin) ilerideki uzay projelerine atanırlar veya uluslararası uzay istasyonu görevlerini icra ederler. bu düzenli, aylık maaş alınan bir meslektir yani. örneğin nasa son astronot alımını 2013 yılında yaptı, yaklaşık 9 kişi. bu kişiler şu an 2020'li yıllarda gerçekleştirilecek 'göktaşına ilk insanlı iniş' ve 2030'lu yıllarda gerçekleştirilecek 'mars'a ilk insanlı iniş' projeleri için eğitilmeye başlandılar. benzer olarak esa'da 2009 yılında bu kadro için alımlarda bulundu.

  amk madem bu kadar heveslisiniz uzayda türk görmeye bizim için en makul, en mantıklı ve en ekonomik seçenek olan european space agency'e tam üye olun da buralarda türk insanlarını da, türk bilim adamlarını da, türk astronotolarını da uzayda görevler yaparken, başkalarına ilham olurken görelim.

  ama şekilciyiz biz; reklam kampanyasıyla uzaya da çıksan, "astronot" oldun işte, bitti. helal olsun. gurur duyuyoruz. basınımız olsun, kamuoyu olsun olaya bu kadar sığ bakıyoruz. görüntü yetiyor.
 • her yerde "en genç türk astronot" yazıyor bu çocuk için, başta itü websitesi olmak üzere.
  http://www.itu.edu.tr/…en-genc-turk-astronot-ituden

  sanki elimizi sallasak astronota çarpıyor da bu seferki "en genç" olduğu için taltif ediliyor.
  neden "ilk türk astronotu" yazılmadığını anlamış değilim?
 • astronot değildir. biraz şanslı, biraz paralı biridir sadece. çekilişle kazandığı ve üzerine para ödeyerek kabul ettiği 100 km yukarı çıkıp yerçekimsiz ortamı yaşama şansını kullanan biridir.

  bizim oralarda böylelerinin adı "uzay turisti"dir. ota boka astronot deyip kavramların içini boşaltmayın.
 • akp destekli her organizasyona katılır ve ilk türk astronot olduğu söylenir ama değildir; olsa olsa uzay turistidir. astronot; scott kelly'dir, tim peake'dir, gennady padalkin'dir, takuya onishi'dir. şov arkadaşı olan muhammed ahmet faris bile tam astronot sayılmaz. her şeyimiz yalan olduğu gibi bu da yalan, bu da göz boyamaca. bunun yaptığının biraz daha düşük paketini ruslar 15000 eur karşılığında her isteyene yaptırıyor zaten.
 • uzaya gidecek ilk türk: korkmuyorum, istanbul'da yaşamak daha tehlikeli

  daha fazlası için
 • hem astronot olup hem çekilişle uzaya çıkma şansı olan birisi. nasıl böyle tesadüfler olur anlamıyorum?

  burnuma başka şeylerin kokusu geliyorda neyse...