şükela:  tümü | bugün
  • uzaya cıkacak türkiye'nin en genç astronotu ve uzay mühendisi'ymiş kendisi axe markasının bi sponsorlugunda gerceklesen 20 -30 kişinin gidecegi bi uzay yolculuguymus onun gıb bısey hadi bakalım hayırlısı.. (bkz: #uzayınoglu)
  • uzaya gidecek ilk tc vatandaşı imiş bu arkadaş.

http://www.ntv.com.tr/…yikci,hkq3jsn_f0cmgboewupgsq
  • her itülü gibi itü kayıt şenliği ile ilgili sorunları varmış kendisinin:

https://www.facebook.com/…10153009914193187/?type=1

--- spoiler ---

itü'de ders seçmek > uzaya çıkmak

--- spoiler ---
  • her yerde "en genç türk astronot" yazıyor bu çocuk için, başta itü websitesi olmak üzere.
    http://www.itu.edu.tr/…en-genc-turk-astronot-ituden

sanki elimizi sallasak astronota çarpıyor da bu seferki "en genç" olduğu için taltif ediliyor.
    neden "ilk türk astronotu" yazılmadığını anlamış değilim?
  • astronot değildir. biraz şanslı, biraz paralı biridir sadece. çekilişle kazandığı ve üzerine para ödeyerek kabul ettiği 100 km yukarı çıkıp yerçekimsiz ortamı yaşama şansını kullanan biridir.

bizim oralarda böylelerinin adı "uzay turisti"dir. ota boka astronot deyip kavramların içini boşaltmayın.
  • akp destekli her organizasyona katılır ve ilk türk astronot olduğu söylenir ama değildir; olsa olsa uzay turistidir. astronot; scott kelly'dir, tim peake'dir, gennady padalkin'dir, takuya onishi'dir. şov arkadaşı olan muhammed ahmet faris bile tam astronot sayılmaz. her şeyimiz yalan olduğu gibi bu da yalan, bu da göz boyamaca. bunun yaptığının biraz daha düşük paketini ruslar 15000 eur karşılığında her isteyene yaptırıyor zaten.
  • uzaya gidecek ilk türk: korkmuyorum, istanbul'da yaşamak daha tehlikeli

daha fazlası için
  • hem astronot olup hem çekilişle uzaya çıkma şansı olan birisi. nasıl böyle tesadüfler olur anlamıyorum?

burnuma başka şeylerin kokusu geliyorda neyse...
  • yaralı parmağa işeyemeyenlerin kıskandığı velet.
    çocuk başarılı demek ki bir şeyleri yapabiliyor, sen de bilgisayarının başında entry girip bu adamı yeriyorsun bu kadar basit.

helal olsun oğlana, tebrikler dilerim.
  • yine bilgi sahibi olmadan hakkinda fikir sahibi oldugumuz bir genc; uzaya gidecek ilk turk.

kendisi cekilisle secilmemistir. basvurular arasinda turkiye elemelerinden sonra nasa'daki elemelerden gecmistir. elemelerle ilgili kayitlari seyrettim. hic de kolay degil. o yuzden saygi gostermeniz lazim. bunu da parayla yapmadigini tekrar hatirlatalim. tirnaklari ile gelmis, kucukluk hayalini gerceklestirmis, saygi duymamiz gereken bir genc.

okudugu okul bir tesaduf olmakla birlikte henuz astronot degildir. olacaktir. nasa'nin tabirine gore dunya uzerinde yasayan her canli uzayli kabul edilmekle birlikte, dunyanin 100km disi dis uzay olarak adlandiriliyormus. (bkz: outer space)

simdi bu genc, uzak dogu'da bir adadan bir ucakla, evet ya da oyle bir sey, 103km dunya disina seyahat edecek. 15 dakika dis uzayda kalip, hepimize bir tepeden bakip, geri gelecek.
    o vakit astronot unvanini alacak. keske aya falan cikabilseydi.

bu kadar cabaya cok az bir sure aslinda. belki hepi topu 1 saat surecek.

beni en cok, cok istedigi bir seyi gerceklestirebiliyor olmasi etkiliyor.

bir de kafamda bir soru var.
    samsung reklaminda neden kendisine yer verilmiyor artik? samsung aciklama yapsin. sponsorluktan mi cekildi?
    ben olsam buyuk bir kamera/lens firmasi ile sponsorluk anlasmasi yapardim. bu isler boyle yuruyorsa, yapacak. nihayetinde bu yolculugun kayit edilmesi ve bizimle paylasilmasi lazim.

buradan tekrar sevgilerimi yolluyorum kendisine.

harikasin halil!