şükela:  tümü | bugün
  • özellikle twitter ortamında ciddi, beklentiler paylaşan piyasa uzmanıdır. borsa, petrol, altın ve döviz üzerine anlık ve doğru tahminleri oluyor.

tüm tahmin ve yorumlarını teknik analize dayandırdığını belirtmektedir.
  • 10 bini aşkın takipçisi olmasına güvenerek "teknik analiz" adı altında "ısrar analizi" yapmakta olan insandır. kendisini ciddi anlamda incelemem geçtiğimiz ay içerisinde gün içi tahmin yapıp endeksin yüzde 0.25 yükseleceğini fakat günü yüzde 1.00 ekside kapatacağını söylediği ve bunun doğru çıktığı gün olmuştu. (hoş o gün de bu iddiasının arkasındaki teknik dayanakları açıklamadığı için ona göre pozisyon almamıştım)

en çok övündüğü altının düşüşünü "tutturma" iddiasına gelirsek, altında artık düzeltme geleceğini sağır sultan ile bekliyordu ancak bir hafta sonu şelale gibi düşeceğini kendisi dahil kaç kişi tahmin ediyordu? kaldı ki altının o hareketi neden yaptığı, kimin açığa satıp da piyasayı oynattığı dahi meçhul. (merak ediyorum acaba o açığa satış emrini veren dahi böyle bir kırılmayı bekliyor muydu?)

doğru tahminlerinden bir diğeri olan benzin fiyatlarında indirim yorumunu ise sayısız defa "son x saat" şeklinde revize ettikten sonra "tutturmuştur".

82 bin seviyesinden beri ısrarla short pozisyon öneren bir yorumcu olarak kendisini dinleyerek hisse almayanları yüzde 8.5 kârdan mahrum bırakmış, kendisini dinleyerek short pozisyon açanları ise (1:1 kaldıraç durumunda) yüzde 17.80 zarara (terse giden piyasadan kaynaklı reel zarar ve normalde edilecek kârdan kaynaklı fiktif zarar) sokmuştur. (bunlar sadece twitter takipçileri için, gerçek takipçileri bunun üzerine bir de "yorum ücreti" ödedi.)

yaşar erdinç'in, ahmet mergen'in, halil reçber'in de yanıldığı dönemler oluyor ve olacaktır zira teknik analizde yüzde 100 doğru diye bir şey yoktur fakat önemli olan yaşar erdinç gibi özür dileyebilmek ya da olaylar tersine döndüğü anda yeni yorum getirmek (bugünkü gibi "temkinli olunmalı" dediği bir gün yüksek açılınca derhal yeni yorum geçmiştir) veya ahmet mergen gibi yorumlarında kesin ifadeler kullanmamaktır. halil bey de geçmişte özürdilemiş olmasına rağmen (google'da aratın üşendim link koymaya) bugün kendisini eleştiren takipçilerini engelleyen ve kendi web sitesine koyduğu eleştirenlere kayan bir yazıyı ikide bir yeniden yayınlayan bir yapıya bürünmüştür.

gel gelelim kendisini bu kadar eleştirdikten sonra asıl eleştiriyi ise türk borsa yatırımcısına getirmek istiyorum; borsa oynayabileceğiniz, bir halt bilmeden para kazanabileceğiniz bir yer değildir. eğer öğrenmeden yatırım yapacaksanız altılı ganyan daha caziptir ki aslında orada bile yok zemin yok atın cinsi bir sürü ıvır zıvır var. daha da önemlisi kimse babasının hayrına tanımadığı bir insana para kazandırmaz. ister teknik analizci ister temel analizci olun kendi analizini kendiniz yapmadığınız sürece size verdiği tavsiyeye uyup uymadığı bile belli olmayan insanların peşinde para kaybedersiniz. yaşar erdinç, ali perşembe ve ahmet mergen bugün başarılı yorumculardır ancak en büyük başarıları yazdıkları kitaplarıdır. bilmemhangi analiste bilmemnekadar para ödeyeceğinize gidin tarzınıza uygun kitaplar alın, kütüphaneden edinin. kendiniz öğrendikten sonra diğer analistlerin yorumlarını ise sadece yol gösterici olarak kullanın, mantıklı olup olmadığına bakın ve sakın o kadar kamuya açık olarak duyurulan bir yorumun tersini gerçekleştirmek isteyenlerin de olabileceğini unutmayın. bunlara rağmen para kaybederseniz de sağlık olsun, gelip yakama yapışmayın. malum herkes sorumluluktan nasıl kaçıyor? burada yazılanlar yatırım tavsiyesi değildir.

son not: teknik analizi kehanette bulunmak için kullanırsanız paranıza yazık olur. teknik analiz kehanetten çok "o an" için geçerli olan piyasa psikolojisinin bir yorumu gibidir, fazlası değil. bir de piyasanın tersine inat etmek hoş durumlara sebebiyet vermez.
  • bu aralar, altının ve borsanın yükseleceği, doların ise düşeceği yolundaki ısrarlarından vazgeçmediği için, takipçilerine sürekli para kaybettirmektedir.

zaman zaman işler onun söylediği gibi gitmekte, ama kısa süre sonra trend yeniden kendini göstermekte ve halil reçber'i ters köşe yapmaktadır.

dolar 2.08'den 2.01'e düştü diye hemen "aha ben demiştim, 1.85'e doğru yol alıyoruz, yarın 2.00'ın altını görüyoruz" diye tweet'ler atmış, ama doların tekrar 2.03'e yükselmesi üzerine bu konuda yorum yapmayı bırakmıştır.

altının 1.420'lerin üstüne çıkması üzerine de "bakın ben dememiş miydim" temalı yazılarına devam etmiş, ama 4 günde 1.310'a düşen ons hakkında yorum yapmaktan kaçınmıştır.

arada bir tutturduğu hisse fiyatlarını günde 10 kez tweet'leyerek "ben her şeyi bilirim" havalarına girse de, şu son birkaç aylık dönemde gelişmekte olan piyasaların aleyhine olan gelişmeleri görmezden gelip "iyimser" havasını koruduğu ve inadından vazgeçmediği için, kaybettirmeye devam etmektedir.

ben halil reçber'in aksine, gelişmekte olan piyasalar için kötümser düşündüğümden, reçber'in dediklerinin tersini yapmayı kendi adıma en doğru strateji olarak görüyorum.
  • dünkü fed soygununu bilen neredeyse tek ekonomistir. bütün piyasayı mat etti adam allah var.
  • benim anlamadığım, bu kişi bir kurumda çalışıyor ama ayrıca kendi müşterilerine al-sat sinyalleri yolluyor. bunun yasal bir yanı yok ki. ayrıca tavsiyelerindeki başarı yüzdesi de yazı-tura ile aynı benim gördüğüm.
  • bu aralar çok isabetli yorumlar yapan ekonomist.
  • "hayır öyle dememiştin, böyle demiştin" diye kendini eleştirenlere bir anda köpüren, sinirlenen bir eleman. "madem öyle, beni niye takip ediyorsun, seni engelliyorum" der twitter'da.
    buradan cevapiyorum: senin yazdıklarını eleştirenleri okumak çok keyif veriyor. hoş bir de ters indikatör özelliğin var. tabi ki yaptığının tersini yaparak para kazanmak istiyor insanlar. o yüzden takip ediyoruz.
  • son dönemde ne söylediyse çıkan ekonomist.

yeni öngörüsü : "2 şubat!!zirve döneminin ardından bis'de önümüzdeki 3 aylık dönemde günlük %-3 %-5 ve %-6 lara kadar varabilecek günlük düşüşler görebiliriz"

attım fava bekliyorum

[https://twitter.com/…cber/status/564684580733874176 https://twitter.com/…cber/status/564684580733874176]
  • kendisine twitter'dan tavsiyeleri sayesinde 72 milyon dolar kazandığımı söyleyince engelleyip, defol cahil diye dm atan bir ekonomist. güldürdü akşam akşam.
  • piyasa yorumcularinin engin verelidir, adnan aybabasidir, gokmen ozdenakidir. televizyonda geceyarisindan sonra dönmeye başlayan "bu kremle zayıflayın" reklamlarına çıkanlar ne kadar bilim adamı ise, kendisi de o da kadar finans, piyasa adamıdır. keldir. cok keldir hem de.