şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir rıfat ılgaz romanı.

  kurtuluş savaşı yıllarında kayığı ve yaşları 18'i bulmayan mürettebatıyla cepheye gizlice cephane taşıyan, halime kaptan'ın gerçek yaşam öyküsünden bir kesit. rıfat ılgaz, halime kaptan'la bizzat tanıştıktan sonra kaleme almıştır bu romanı. diğer rıfat ılgaz romanları gibi, su gibi akıp gider. taş çatlasın, kadıköy - beşiktaş vapurunda 2 gidip gelmelik vakit alır romanı bitirmek. milli eğitim bakanlığı'nın yüz temel eser zırvasına seçildiğinden olsa gerek, kapağı nedeniyle çocuk romanı izlenimi verebilir.
 • kitabın arka kapağından..

  --- spoiler ---

  "rıfat ılgaz, halime kaptan'da cideli temel reis'in gelini halime'nin bir kaptan olarak ortaya çıkışının öyküsünü anlatır. eli silah tutan bütün erkeklerin cepheye gönderildiği kurtuluş savaşı yıllarıdır. köyde yalnızca yaşlılar, kadınlar ve çocuklar kalmıştır. herkesin tuza, şekere, ekmeğe hasret kaldığı o günlerde, evinin ihtiyaçlarını karşılamak için sefere çıkan temel reis, yolda hastalanarak hayatını kaybeder. oğluyla bir başına kalan halime'nin, geçimini sağlamak için babasından kalan sandalla karadeniz'e açılmasının zamanı gelmiştir. erkek kılığına girerek, oğlu ve iki tayfasıyla çıktığı ilk seferinde hırçın dalgalarla, korsanlarla mücadele etmek zorunda kalır. bu zorlukların hiçbiri onu yıldırmaz., aksine karadeniz'e tutkuyla bağlanır. o artık inebolu'ya cephane taşıyan, kurtuluş savaşı'nın fedakar kadınlarından biridir, halime kaptan'dır."

  --- spoiler ---
 • kurtuluş savaşı döneminde mecburiyetten kaptan olan bir kadının hikayesini anlatan roman.
 • inebolu'daki mahalli ağzın, yaşam şartlarının üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen hala değişmediğini gösteren rıfat ılgaz'a ait roman kitabı. kitabı okurken adeta kendi memleketimden bir balıkçıyla, biriyle sohbet ediyormuşum gibi hissettim. kullanılan denizcilik terimleri, şiveler birebir aynı. bahsedilen lokasyonları bilmekte kitaba apayrı bir zevk katıyor. kitap milli mücadele yıllarında denizde destan yazarak mustafa kemal atatürk'ün övgüsüne mazhar olan ve 'gazi' ünvanı alan, istiklal madalyalı tek ilçe olan inebolu'yu ve yakın çevredeki ilçelerden cide'deki yaşamı, karadeniz'in azgın dalgalarına rağmen milli mücadele için canını ortaya koyan halkı anlatır.

  çok sevdiğim, aşık olduğum bir kadın memleketim inebolu'dan bahis geçtiği için hediye etmişti bu kitabı ve bu kitapla bana okuma sevgisini tekrar aşılamıştı.

  kitapta bahsi geçen temel reis'in takasının modeli dedemin de gençlik yıllarında çalıştığı klasik inebolu odun ya da ağaç teknesidir. inebolu'daki hediyelik eşya dükkanlarında ahşaptan minyatür maketleri satılıyor. eğer bulup fotoğrafını çekebilirsem işbu entry güncellenecektir.
 • bir rıfat ılgaz romanı.
  cideli bir kadının köyden denize olan yolculuğunu anlatır roman. kurtuluş savaşı dönemine göndermelerin olması da kitabın konusunu ilginç kılar. yazarın etkili üslubu okuyucuyu denizciliğin ve cide sahillerinin içine çekiyor.