şükela:  tümü | bugün
  • simetrik kitap kitabının yazarı.
  • kullandığı doç. dr. ünvanı büyük olaslıkla feyk. inşalla para kazanmıştır kitaplarından, bu duruma düşüyorsun madem karnın doysun.
  • edip yükselle yaptığı tartışmayı tesadüfen izlediğim http://www.youtube.com/watch?v=-ffg7zvz1fi heleki 8.partına hayran kaldığım http://www.youtube.com/…s3hrl67v8&feature=endscreen matematikçi mühendis hafız en güzelide (bkz: halim) kişilik.allah samimiyetini ve zekasını artırsın dediğim.
  • edip yükselin yıllardır bir şey bulmuş gibi savunduğu , yarılarak güldüğümüz matematiğe yan yana koyma işlemini bularak uydurarak daha doğrusu sözde 19 mucizesini 3 saatlik karşılıklı konuşmayla yerle bir etmiş mühendis , matematikçi , islam ilimleri alimi. bu tartışmadan sonra edip yüksel yenildiğini kabul etmiştir. bir çok şeyi yanlış yaptığını halis aydemirin ilmi matematik ispatlarından sonra ya burası evet ya şurası şöyle diyerek yer yer uzun uzun susarak kabul etmiştir. e tabi edip bu dururmu türkiyeden amerikaya döndüğünde alel acele bir video hazırlamış channeline koymuş. 1683 nickli arkadaş da o videoyu bu başlığın altına eklemiş.(bkz: #42412546). bilmezsin belki o video yu defalarca kaldırdı yeniden yaptı. hele tamamını izle. ilim ispat ister. öyle cımbızlamak yok. tek taraflı sunmak yok.

http://www.youtube.com/watch?v=8hgzjg4jy5y
  • doktor mudur profesör müdür bilemem. bildiğim bir şey var. rakibini üslubu ile afallatmış. kibarlığı ile tek ayak üstünde yakalamış. ama daha önemlisi matematik dili ile rakibinin içinde gezdirmiştir. her ne kadar kendisi ile aynı inancı paylaşmıyor olsam da buna saygı duyarım arkadaş.
  • edip yüksel ile olan tartışmasını izlemeden önce edip'in kendisi hakkında yaptığı videoyu izlemiştim ve direk; "çok çirkef bi adam heralde", "yalancı bi adam heralde", "çok saygısız bir adam heralde" gibi zanlara kapılmıştım.

neyse sonra malum tartışmayı izledim; halis, gerçekten halis bir bilim adamı gibi yaklaşmış olaya, rasyonelliği bir saniye elden bırakmamış, rakibin tüm çarpıtmalarını ustalıkla boşa almış ve tüm çirkin ithamlara karşı saygıyı bir an olsun bozmamıştı.

hani böyle lafları kullanmayı sevmem ama kullanıyım; edip yüksel'e 19'u tersten gösterip, düz çakmış. rakibin tartışmada tezlerini çürütmek önemli ama bunu yaparken takınılan tavır en önemlisi.

kendisiyle tek ortak noktam 19suzluk olsada çok aşırı derecede tebrik ediyorum.
  • hadislerle ve sünnilikle alakalı fikirlerinin tümüne katıldığım edip yüksel'i 19 konusunda deviren adamdır maalesef.
    maalesef diyorum çünkü bu iki adamı yanyana koyduğumuzda bana hitap edeni edipt'tir. ancak gerçek diye bir şey var. ve o gerçek 19 işinin pek sağlam bir sistem olmadığı. bilimselliğin birinci şartı olan tutarlılık yok.

kötü olan ise bu 19 işinin edip'in diğer söylemlerini itibarsızlaştırması.
  • faydalı biri. bilgi seviyesi yüksek. ancak kaynak olarak sadece kuran'ı kabul etmesi (hadis kitaplarına bakmasın demiyorum, ahkama dair konularda sadece kuran'ı kabul etsin) ve ahir zaman'da gerçekleşmiş/tahakkuk etmiş olan hadisleri tekrar değerlendirmesi gerekir. hadis gerçekleşmişse doğrudur halis kardeş. senedine bakarak değil, gerçekleşip gerçekleşmemesine bakarak teyit etmesi (bu konuda) kesin netice verecektir allah'ın izniyle
  • prof. dr. halis aydemir

http://birimler.dpu.edu.tr/…si_halisaydemir_(1).pdf

1974 yılında erzurum’da doğdu. kısa bir süre sonra ailesiyle birlikte önce almanya sonra arabistan’a gitti. öğrenimine cidde’de medresetü’n-nu‘mân ibn beşîr ilkokulunda başladı. ilk dört sınıfı bu okulda okuduktan sonra beşinci sınıfı medine’de bulunan medresetü’l-imâm eş-şâfi‘î ilkokulunda tamamladı. ardından 1985 yılında türkiye’de erzurum imam hatip lisesinin orta kısmına kaydoldu. 1986 yılında kur’ân-ı kerim hafızı oldu. 1988 yılında ortaokuldan mezun oldu ve aynı yıl erzurum lisesine başladı. 1991 yılında istanbul teknik üniversitesi, elektrik elektronik fakültesini kazandı. 1995 yılında bu fakültenin elektrik mühendisliği bölümünden mezun oldu. aynı yıl uludağ üniversitesi, sosyal bilimler enstitüsünde hadis dalında yüksek lisans yapmaya başladı. 1998 yılında, gelişen teknoloji ve allâh resûlü’nün verdiği ipuçları, teziyle yüksek lisansını; essehâvî'nin (902/1496) el-kavlü'l-bedî' fi's-salâti ale'l-habîbi'ş-şefî' adlı eserinin edisyon kritiği, teziyle de 2004 senesinde doktorasını verdi. ardından, rivayetlerin olasılığı teorisi ışığında nâfi‘

mevla ibn ömer adlı çalışmasıyla 2008 yılında doçent oldu. 2002-2012 yılları arasında prof. dr. mehmet ali sönmez ile birlikte ibn hibbân’ın et-tekasîm ve’l-enva adlı eserinin 8 cilt halinde tahkikini gerçekleştirdi. 2014 yılında dumlupınar üniversitesi, ilahiyat fakültesi hadis ana bilim dalına profesör olarak atandı. ingilizce ve arapça bilen aydemir, çalışmalarını, olasılık merkezli rivâyet sistemi analizleri, şarkiyatçılık, kur’ân-ı kerim araştırmaları ve tahkik konularında sürdürmektedir. halen dumlupınar üniversitesi, ilahiyat fakültesinde öğretim üyesidir. evli ve üç çocuk babasıdır.