şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kayalar'ı oldum olası sevmem, hiç birini hemde. o yüzden taraflı konuşup karataş'ı seçeceğim. başımı en çok yakan jokey ise, süleyman akdı'dır.
 • 2010 yılını saymazsak devamlı surette halis karataş'ın önde olduğu rekabettir; ne var ki 2010 yılında selim kaya, halis karataş'tan çok daha iyi bir performans sergilemiştir, bunu kabul etmek gerekir.
 • karatasin herzaman onde olacagi bir kiyaslama, zira her zaman daha cok favoriyi ona verecekler, hem zselim'e verilen essek de olsa favori de olsa yaris sonu bakima almak lazim, tamerinoglunun kullanim omru azaldiysa bundandir. bir istatistik varsa selim'le kosup sonraki yarisinda batiran atlar icin bi liste yapip bi bakmak lazim. oteki taraftan ikisi de usta, ama ikisi de favoriye yol bulamadiklari olmustur. ama bir ilave karatas'ta hic gormedim ama selim'in duser gibisinden attan indigini hatirlarim, 2003 2004 yanilmiyorsam, cavcav'in akli dengesi bozuk safkani serram'dan selim'in box cikisi adeta kibarca attan inisini ve yarisseveri cildirttigini hatirliyorum. cok guzel dusmus ya da inmisti..
 • son dönemlerde sıklıkla karşılaşılan bir kıyaslama... selim kaya çok iyi yarış okuyabilen bir jokeydir. yarış hızlı giderse bekleme yaptırır ata, yavaş tempoda giderse de öne erken sarkıp avantaj sağlayabilir. gerçi ne yaparsa yapsın sihirbaz halis karataş bambaşka bir adamdır... e zaten boşuna dememişler;

  (bkz: okeyde ara taş jokeyde karataş)
 • 1996-99 yılları.. bursa'nın bir ilçesinden her cuma öğleden sonra okuldan kaçıp çok yakın bir arkadaşımla bursa'ya hipodroma giderdik.. hipodrom girişi ise ücretliydi.. şimdi durum nedir bilmiyorum.. sanırım şu zamanın parası 2-3 liradır.. neyse biz iki kişiyiz ve o parayı vermemek için bursa hipodromunun giriş turnikelerine girmeden sağda ahırlar bölgesine giden bir yol vardır. biz o yola dalar bir yandan otostop çeker bir yandan da alan olmadığı halde yürümeye devam ederdik çim pistin sağından sağından..

  o yoldan yürüdüğümüz günlerden yine birisi.. bir araba duruyor.. araba çok tanıdık, o parlıament mavisi cabrio mercedes..

  - e bu halis karataş'ın arabası lan!!

  adam durdu ve bizi ahırlar bölgesine bıraktı.. yarışlarda, padok bölgesinde çok yakından görmüştük bu sihirbaz adamı ama arabasına binmek ayrı bir keyif ve hatıra olmuştu bizim için..

  jokeyliğine gelirsek, söylenecek çok bir şey yok.. bindiği 100 atın 72'sini tabelaya sokarak sahiplerine ikramiye kazandırmayı başarmış.. halis karataş için; bindiği atın sıralamasını en az 2 3 sıra öne getirecek yetenekleri vardır.. ayrıca çok da güvenilir bir isim..

  selim kaya'yı ise yine bursa osmangazi hipodromundan ve üniversiteyi kazandıktan sonra izmir şirinyer hipodromundan bilirim.. öncelikle kaya ailesi için atçılıkla ilgilenen çokça kişi paragöz yakıştırması yapar.. her yarışa giderler, her yarışa atlarını kayıt ettirirler, 3 - 4 gün arayla birçok atları farklı şehirlerde start alır.. yol yorgunluğu, kasların dinlenmesi, bilimsel konularla pek ilgilendiklerini zannetmiyorum..

  bir de mahmuz kullanımının serbest olduğu dönemlerdi benim hipodroma gittiğim dönemler.. bir bahri konuk, bir tınay adışen bir de selim kaya'nın bindiği atları yarıştan sonra görmeyi içim istemezdi.. ne demek istediğimi anlamışsınızdır sanırım.. ki mahmuzdan sonra da kamçı yardımıyla bile atları ne hale getirdiklerine çokça kez şahit oldum.. ben at sahibi olsam asla diğer kaya'ları bilmem ama selim kaya'ya atımı vermezdim.. ama öyle ya da böyle çok başarılı jokeylerden biri olduğu bir gerçektir..

  gökhan kocakaya ise şuan at yarışıyla ilgileniyor olsaydım sanırım favori jokeyim olurdu.. arada da olsa göz atma, takip etme şansım olduğunda ve yarış izlediğimde bu genç adamı çok beğeniyorum ki; (bkz: gökhan kocakaya/1)
 • halis karataş yaşayan efsanedir, selim kaya ise o yoldadır. ikisi de çok iyi jokeydir. lakin sürekliliği, iş ahlakı, yarışsevere verdiği güven açısından halis karataş her zaman selim'den öndedir. bu ikisi arasındaki rekabetin nedeni, bindikleri atların rekabet içinde olmasından dolayıdır. sanılanın aksine asla sert, acımasız bir rekabet olmamıştır bu ikili arasında. zaten atçılık camiasında herkesin rolü üç aşağı 5 yukarı bellidir yıllardır.
 • moto gp de valentino rossi neyse at yarışında halis karataş odur.
 • halis karataş kuponları yatırdığında hasıl olan duygu kızgınlıktır. selim kaya yatırdığında ise nefret.

  ayrıca;
  halis karataş karataş'tır ve bültenlerde öyle yer alır.
  selim kaya ise selim kaya'dır ve bültenlerde böyle ya da s.kaya olarak yer alır.
 • halis'in istanbul programında 7'de 7 yapıp tarihe geçmesiyle tarihe gömülmüş kıyaslama. bi kere daha tarih dersem kendimi zkeceğim.
 • selim kaya daha çok anti karataşçıların buluşma noktasıdır. selim'i sevenlerin çoğu daha çok anti karataşçı oldukları için selim'i desteklerler fakat halis her zaman halis olduğu için sevilmiştir.